Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Mehtälä: Eikö viljelijän oikeusturva kiinnosta oikeusministeriä?

24.3.2026 10:40
Lue lisää 
Lapsen oikeudet
Marko "Mörkö" Anttila poseerasi valokuvissa ja kirjoitti nimmareita. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Mörkö-Marko sai fanilauman ympärilleen SuperParkissa – "Tupailta vantaalaiseen tapaan"

Vantaan Keskusta tarjosi liikunnallisen illan perheille lapsen oikeuksien sopimuksen juhlapäivän kunniaksi
Pauliina Pohjala 20.11.2019 23:54, muokattu 21.11.2019 0:16
a– a+
Lapsen oikeudet

Mistä on onnistunut lasten päivän ilta tehty?

Vaikkapa pomppimisesta, kiipeilystä, palloilusta, herkuista ja selfiestä idolin kanssa.

Tammiston SuperPark täyttyi punaposkisista lapsista ja vanhemmista, kun Vantaan Keskusta vuokrasi aktiviteettipuiston tarjotakseen sen perheiden käyttöön.

– Lapset, te olette tämän illan sankareita, kunnallisjärjestön puheenjohtaja Ilmari Kekkonen totesi tervetulosanoissaan.

Saila Mustajärvi bongasi ilmaisen SuperPark-illan sosiaalisesta mediasta ja tuli liikkumaan 2-vuotiaan tyttärensä Filippan kanssa. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Keskustalaiset onnistuivat saamaan paikalle myös leijonatähti Marko ”Mörkö” Anttilan, jonka lapset piirittivät välittömästi. Kiekkoilija hymyili selfieissä ja jakoi nimmareita yli tunnin ajan paperilappuihin, käsivarsiin, mörkömukeihin ja pelipaitoihin.

Anttila kertoi pitävänsä lapsen oikeuksien päivää tärkeänä asiana ja tulleensa niiden 30-vuotista merkkipäivää juhlistavaan liikuntailtaan, ”kun kauniisti pyydettiin”.

Suomen maajoukkueet ovat menestyneet tänä vuonna sekä jääkiekossa että jalkapallossa. Anttila kertoi seuranneensa ilolla jalkapallomaajoukkue Huuhkajien etenemistä EM-kisoihin.

– Se on hieno homma, tosi iso saavutus ja historiallinen paikka. Itsellänikin tekisi mieli lähteä pelejä katsomaan ensi kesänä, mutta katsotaan miten ne sopivat aikatauluihin, hän totesi.

Jääkiekkoilijaveljekset Niko, 9, ja Aki, 11, tulivat SuperParkiin ennen kaikkea Mörkö-Markon nimmareita hakemaan, ja sellaiset he myös saivat. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Lasten leikkejä seurasi myös keskustan puheenjohtaja, elinkeinoministeri Katri Kulmuni. Hän kehui Vantaan keskustalaisia siitä, että he järjestivät oppikirjaesimerkin onnistuneesta tapahtumasta.

– Tämä on tosi hieno juttu, koko perheen tapahtuma ilta-aikaan. Porukkaa on niin paljon, ettei täällä ehdi nähdä kuin vilauksen, kun joku pikkuinen juoksee paikasta toiseen, Kulmuni naurahti.

Tervehdyssanoissaan hän nosti YK:n lapsen oikeuksien sopimuksesta esiin sen tärkeän kohdan, että jokaisella lapsella on samat oikeudet, taustasta riippumatta.

Keskustan puheenjohtaja, elinkeinoministeri Katri Kulmuni vaihtoi muutaman sanan leijonatähti Marko Anttilan kanssa. (Kuva: Pauliina Pohjala)

SuperPark-illan ideoi Vantaan kunnallisjärjestössä kaupunkistrategiatyöryhmää vetävä Pirjo Luokkala.

Suurperheen kasvattanut Luokkala piti illan aikana pienen esitelmän lasten kohtaamisesta. Hän sanoi, että lapsi pitää kohdata arvokkaasti omana itsenään, ja aikuiselta vaaditaan heittäytymistä lapsen maailmaan.

– Lapseen täytyy ottaa kontakti sillä tasolla, millä lapsi on.

Luokkala kehotti käyttämään leluja apuna pienten lasten tunteiden käsittelyssä. Lapsen kanssa voi esimerkiksi pohtia, miksi pehmolelukissa on pahalla päällä.

SuperPark-illan ideoinut Pirjo Luokkala sai joukon lapsia avukseen, kun hän havainnollisti aikuisille lasten kohtaamista. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Vantaan keskusta-aktiivien arvion mukaan SuperParkissa oli illan aikana noin 600 ihmistä, mitä voi pitää onnistumisena.

Tarjolla olleet piparit, sipsit ja kahvi maistuivat liikkujille.

Keskustalaiset olivat tyytyväisiä siihen, tällä kertaa tempaistiin isosti. Sylvi Merta-Junkkari on ollut mukana keskustan toiminnassa vuodesta 1979, mutta näin isoa kunnallisjärjestön tapahtumaa hän ei ole aiemmin ollut tekemässä.

Merta-Junkkari täytti illan aikana suuren määrän ilmapalloja lasten kotiin vietäväksi.

– Lasten oikeuksien juhlistaminen lämmittää sydäntä, hän sanoi.

– Tämä on tupailta vantaalaiseen tapaan, loistava tapa tehdä kaupunkipolitiikkaa, Pentti Hakulinen myhäili.

Eija Savela kiitteli Pirjo Luokkalaa tapahtuman ehdottamisesta ja siitä, että se saatiin käytännössä toteutettua.

– Pirjo on saanut meidän pienestä joukosta paljon irti, Savela iloitsi.

– Olemme saaneet nauttia yhdessä tekemisestä ja lasten aidosta ilosta. Itse en pystynyt kokeilemaan kaikkia laitteita, mutta luut säilyivät ehjinä, Ilmari Kekkonen naurahti.

Aktiviteettipuistossa viihtyivät vähän isommatkin skuuttaajat ja skeittaajat. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Lue myös

Jättiyhtiön johtaja täräyttää tekoälystä: "Se olisi katastrofi"

Siemensin pääjohtajan mukaan Euroopan kannalta olisi ”katastrofi”, jos se päättäisi priorisoida oman tekoälyinfrastruktuurin...
24.3.2026 23:02

Epäily: Vuotavatko salaiset EU-asiakirjat Saksasta Moskovaan?

Turvatoimissamme on ”Putinin muotoinen reikä”, sanoo eurooppalaisvirkamies Politicolle
24.3.2026 22:50

Nyt tuli huojentava uutinen vaihdevuosista kärsiville

Tuore tanskalaistutkimus tuo huojentavia uutisia vaihdevuosioireista kärsiville: hormonihoitoa käyttävät naiset elävät yhtä pitkään...
24.3.2026 22:41

Aihetunnisteet

Keskusta vantaa vantaan keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kokoomusedustaja väläytti hallituksen päätöksen perumista – Keskustan Kemppi komppaa
Uutiset | 24.3.2026 12:07
Kiina varoittaa syöksystä ”kontrolloimattomaan tilanteeseen”
Uutiset | 23.3.2026 12:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Jättiyhtiön johtaja täräyttää tekoälystä: ”Se olisi katastrofi”
Uutiset | 24.3.2026 23:02
Epäily: Vuotavatko salaiset EU-asiakirjat Saksasta Moskovaan?
Uutiset | 24.3.2026 22:50
Nyt tuli huojentava uutinen vaihdevuosista kärsiville
Uutiset | 24.3.2026 22:41
Iran otti käyttöön Kremlin pelikirjan: Salamurhia, sieppauksia, vakoilua
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tutkijat pystyvät tunnistamaan pariskunnat pelkän ihon perusteella – tästä se johtuu
Uutiset | 24.3.2026 22:20
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
IL: Asiantuntija täräyttää olennaisen huomion trendivillityksestä
Uutiset | 24.3.2026 21:47
Älä hinkkaa! – Nerokas kikka säästää hermosi kaikille tutussa ongelmassa
Uutiset | 24.3.2026 21:33
Nuorilla on vaarallisia uskomuksia ihosyövästä – asiantuntija muistuttaa tärkeästä ”kolmen veen” säännöstä
Uutiset | 24.3.2026 21:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jättiyhtiön johtaja täräyttää tekoälystä: ”Se olisi katastrofi”
Uutiset | 24.3.2026 23:02
Epäily: Vuotavatko salaiset EU-asiakirjat Saksasta Moskovaan?
Uutiset | 24.3.2026 22:50
Nyt tuli huojentava uutinen vaihdevuosista kärsiville
Uutiset | 24.3.2026 22:41
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste