Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”

9.5.2026 8:00
Lue lisää 

Kaikkonen pyrkisi puoluejohtajana kuuntelemaan enemmän kuin julistamaan – "Ihmisellä on kaksi korvaa ja yksi suu"

Keskustan ilmastopolitiikan täytyy mahtua ihmisten arkijärkeen, puolustusministeri Antti Kaikkonen näkee
Pauliina Pohjala 7.8.2019 19:54, muokattu 7.8.2019 20:26
a– a+
Keskusta

Keskustan puheenjohtajaksi pyrkivä puolustusministeri Antti Kaikkonen kertoo, että hän pyrkisi puoluejohtajana ennen muuta kuuntelemaan keskustan kenttää.

– Ajattelen siihen tapaan, että kun ihmisellä on kaksi korvaa ja yksi suu, niin samassa suhteessa niitä kannattaa hyvän johtajan käyttää. Eli kuunnella vähän enemmän kuin itse julistaa, Kaikkonen sanoi Facebook-sivuillaan lähetetyllä virtuaalisella kyselytunnilla.

Kysymyksiä hänelle esitti ensimmäisen kauden kansanedustaja Hilkka Kemppi.

Kaikkonen johti viime kaudella keskustan 49-jäsenistä eduskuntaryhmää. Hän totesi, että joukossa oli ”melkoisia persoonia”, politiikan konkareita ja vahvoja vaikuttajia.

– Siinäkin koitin parhaani mukaan aistia, miten ihmiset ajattelevat ja millaisia toiveita heillä on.

– Keskustan puheenjohtajana pitää kuunnella koko keskustan kenttää. Se on haastava tehtävä, mutta en usko että mahdoton – ajattelin pärjätä siinä, Kaikkonen sanoi.

Kemppi kysyi, miksi Kaikkonen haluaa keskustan puheenjohtajaksi.

Kaikkonen totesi olleensa pitkään mukana keskustan toiminnassa ja tuntevansa kansanliikkeen hyvin.

– Minua on kannustettu tähän [puheenjohtajan] tehtävään aiemminkin, mutta silloin on tuntunut, että en ole ollut valmis. Nyt tuntuu siltä, että on riittävästi osaamista ja kokemusta, ehkä elämänkokemustakin.

– Takana on hyviä ja vaikeita juttuja, virheitäkin, mutta tuntuu siltä, että kaikki on valmistanut johonkin. Tällä kierroksella jo melkoinen porukka tuli kysymään ehdokkaaksi, niin ajattelin että miksipä ei.

Kaikkonen sanoi tiedostavansa, että keskustan puheenjohtajuus on vaikea tehtävä.

– Mutta jos sen saan, niin onhan se valtava luottamus tältä kansanliikkeeltä.

– Jos puheenjohtaja olen minä, tulen tekemään parhaani, että olen luottamuksen arvoinen. Jos se on toinen, niin sitten tuetaan häntä.

Kemppi kuvaili keskustan nuoren sukupolven olevan hämmennyksissä siitä, miten ilmastopolitiikasta puhutaan keskustassa.

– Täytyykö meidän olla varovaisia ja hyssytellä saavutuksia, vaikka ilmastopolitiikassa on oltu vuosien varrella kunnianhimoisia? Pitääkö nyt vetäytyä ja puolustaa sitä, että kaikkialla Suomessa voi asua? Ovatko nämä ristiriitaisia tavoitteita, vai voiko ajaa molempia linjoja, Kemppi kysyi.

Kaikkonen kertoi kokevansa, että keskustalaiselle linjalle on tilaa ilmastokeskustelussa, vaikka ”sitä ei ole hirveästi näkynyt, mikä se linja on”.

– Suomen ja koko maailman etu on, että ilmastonmuutosta koitetaan estää ja hidastaa. Mutta meidän linjan pitää olla sillä tavalla tolkun linja, että ihmisten arkijärkeen mahtuu se, mitkä Suomen toimet ovat, Kaikkonen muotoili.

Kaikkosen mukaan keskustan ei pidä esimerkiksi olla kieltämässä bensa- tai dieselautoilua, mutta myös autoilijoiden tulee osallistua talkoisiin.

– Linjamme on, että lisätään biopolttoaineiden käyttöä liikenteessä. Velvoitetaan öljy-yhtiöt laittamaan lisää kotimaista ja uusiutuvaa tankkiin.

Kaikkonen mainitsi myös fossiilisista energialähteistä luopumisen asteittain ja Suomen roolin kansainvälisissä ilmastoneuvotteluissa.

Kuluttamista tai syömistä Kaikkonen ei vaadi lopettamaan, mutta toisin on luonnonvarojen kohtuuttoman kuluttamisen kanssa.

– Himoshoppaamista en itse ymmärrä, kukin voi miettiä, mikä on kohtuullista ja mikä turhaa. Kotimaisen ruuan suosiminenkin on ympäristöteko, Kaikkonen sanoi.

Kaikkonen löytää keskustalta linjaeroja suhteessa vihreisiin ja perussuomalaisiin.

– Vihreät haluavat vähentää metsiemme käyttöä tai eivät ainakaan halua lisätä sitä. Me ajattelemme, että sitä voidaan lisätä, kun istutetaan lisää uutta metsää kasvamaan ja kokonaispuuvaranto kasvaa. Maahanmuuttopolitiikassakin keskustan linja on tiukempi.

– Perussuomalaiset puolestaan ovat erittäin hyviä esittämään kritiikkiä ja ottamaan ongelmia esiin, mutta en ole ihan varma, onko se porukka niin hyvä esittämään ratkaisuvaihtoehtoja.

Kaikkonen uskoo, että suurin osa suomalaisista kuuluu itse asiassa laajaan poliittiseen keskustaan.

– Pitäisi olla tilausta tällaiselle maltilliselle keskustalle, joka rakentaa parempaa Suomea.

Keskustan uusi puheenjohtaja valitaan ylimääräisessä puoluekokouksessa Kouvolassa 7. syyskuuta. Kärkiehdokkaat ovat Kaikkonen ja elinkeinoministeri Katri Kulmuni.

Lue myös

KOL laati puolueen johtoon pyrkiville kysymyspatteriston – "Miksi on itsestään selvää, että keskusta osallistuu maatalousnäyttelyihin, muttei Pride-kulkueeseen?"

Viikonloppuna alkava puheenjohtajakierros tarvitsee totisesti tulta tappuroihinsa, KOL:n puheenjohtaja Auli Piiparinen näkee
7.8.2019 16:21

Aihetunnisteet

kaikkonen puheenjohtajakisa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
THL: Kaksi suomalaista on saattanut altistua hantavirukselle – ministeriö valmistelee kiireellistä asetusmuutosta
Uutiset | 8.5.2026 22:40
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste