Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita

17.3.2026 18:22
Lue lisää 
Yhdysvaltain presidentinvaalit
Donald Trump on oikeistolaisen republikaanipuolueen presidenttiehdokas. Hän on jo toiminut Yhdysvaltojen presidenttinä vuosina 2017–2021. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Donald Trump on vaihtoehtoisiin totuuksiin viehtynyt kaaoksen kuningas

”Hän ihailee ajatusta jollain tavalla absoluuttisesta johtajasta, jonka sanaa ei voi kyseenalaistaa”
STT-Mimma Lehtovaara 4.11.2024 10:28, muokattu 5.11.2024 14:24
a– a+
Yhdysvaltain presidentinvaalit

Donald Trump puskee tosissaan kohti Valkoista taloa, ja aikeensa tueksi hän on pistänyt itsensä likoon täysillä. Kampanja-aika on sisältänyt poikkeuksellista draamaa, sillä Trumpia on yritetty saada hengiltä kahteen otteeseen.

Edellisissä vaaleissa hän hävisi Joe Bidenille, vaikka inttää voittaneensa. Kaikki on siis pelissä, semminkin kun Trump on julkisesti sanonut, ettei enää lähde ehdolle vuoden 2028 vaaleihin, vaikka häviäisi nyt.

Republikaanien Trumpista tuli kerralla se vanhempi ehdokas, kun Biden vetäytyi ja hänen tilalleen astui demokraattien kuusikymppinen varapresidentti Kamala Harris, joka on parisenkymmentä vuotta Trumpia nuorempi.

Donald Trumpin kerrotaan olleen varhaisvuosinaan aggressiivinen ja huomiota janoava kapinoitsija. Tuoreessa dokumenttielokuvassa The Choice 2024: Harris vs. Trump pikku-Donaldin kuvaillaan olleen se lapsi, joka hajotti toisen rakentaman palikkatornin.

Trump lähetettiin teini-iässä sotilaskouluun, jossa hän päätyi oppilasjohtajankin tehtäviin. Eräissä näkemyksissä Trumpin aikaa opinahjossa on luonnehdittu oppikouluksi kiusaamisesta. Laajassa Vanity Fairin artikkelissa kerrotaan muun muassa koulun simputuskulttuurista.

Trump itse luonnehtii dokumentissa lapsuuttaan mahtavaksi ja kertoo pitäneensä esikuvanaan isäänsä, vahvaa, dynaamista ja rakastavaa herrasmiestä.

Trumpin isä teki mittavan uran kiinteistöbisneksessä. Voittaminen ja menestyminen olivat tärkeää lapsuudenkodissa, ei vähiten siksi, että Trumpin isää on kuvattu piinkovaksi ja vaativaksi liikemieheksi, jolla oli hyvin vähän tunneälyä.

Donald Trump toimi perhedynastian johdossa isänsä kanssa ja tämän kuoleman jälkeen, sillä Trump-imperiumin jatkajaksi kaavailtu vanhempi veli kuoli alkoholisoituneena verrattain nuorena.

Trump oli vuosina 2017–2021 Yhdysvaltain 45. presidentti, ja aika on jäänyt maan historiaan hyvin poikkeuksellisena muun muassa koronapandemian vuoksi.

Trumpin hallinto oli turbulentti, ja eri avaintehtävien henkilöstö vaihtui tiuhaan. Neljän vuoden periodi päättyi loppiaisena 2021 Washingtonissa kongressirakennus Capitolin veriseen valtaukseen, kun Trumpin kannattajat eivät hyväksyneet marraskuun 2020 vaalien tulosta.

Ihmisjoukko muun muassa vaati Trumpin varapresidentin Mike Pencen hirttämistä. Lukuisat loukkaantuivat. Mellakointiin on yhdistetty useita kuolemia.

Trumpin osuutta väkijoukon yllyttäjänä on selvitetty siitä asti.

Trumpin presidenttikauden aikana Valkoisen talon kansliapäällikkönä toiminut John Kelly on kuvannut työkokemuksensa perusteella New York Timesille Trumpin täyttävän määritelmän fasistista.

Trumpin huono käytös on maailman mitassakin ainutlaatuista, sillä yleensä valtiojohtajat tai sellaiseksi pyrkivät tavoittelevat esiintymisellään arvokkuutta ja kunnioitusta.

On harvinaista, että maan presidenttiehdokas esimerkiksi epäilisi julkisesti toisen ehdokkaan mielenterveyttä tai henkisiä kykyjä tai pilkkaisi tämän ulkonäköä. Trumpilta tämäkin on eri yhteyksissä onnistunut.

Trump on luonnehtinut itseään muun muassa tasapainoiseksi neroksi.

Trumpin iän vaikutusta hänen esiintymisiinsä ja puheisiinsa on pohdittu etenkin viime viikkojen arvioissa.

Esimerkiksi New York Times on laajassa selvityksessään kiinnittänyt huomiota siihen, että Trumpin puheet ovat muuttuneet yhä epäselvemmiksi, synkemmiksi ja pidemmiksi samalla, kun kielenkäyttö on jyrkentynyt.

Lehden analyysissa Trump on vaikuttanut ajoittain sekavalta ja todellisuudesta irtaantuneelta. Hän jaarittelee, harhailee ajatuksesta toiseen ja osa puheista on sepitettä. Hän valehtelee ja levittää salaliittoteorioita esimerkiksi Truth Social -verkkoalustallaan.

Trumpille ominaisia ovat polveilevat puheenvuorot, joissa on mukana itsetehostusta tai epärealistisia näkemyksiä.

Ukrainan sodan Trump on ilmoittanut pystyvänsä lopettamaan vuorokaudessa. Miten tämä tapahtuisi, Trump ei ole kertonut. Hän on väittänyt, että haitilaissiirtolaiset syövät ihmisten lemmikkikissoja ja -koiria. Näkemykselle ei löydy näyttöä.

– On selkeämmin näkyvissä ehkä ollut, miten tietyt asiat suodattuvat osaksi Trumpin puhetta ja miten ne muokkautuvat siinä hetkessä joksikin osasiksi hänen tuottamaansa maailmankuvaa. Se ei ole välttämättä kovin koherentti, mutta kuitenkin ehkä toimii hänen yleisölleen, pohtii tutkijatohtori Pekka Kolehmainen Turun yliopistosta.

Trump itse on kuvannut puheitaan taidokkaiksi.

– Puhun vaikka yhdeksästä eri asiasta, jotka lopulta kietoutuvat yhteen loistavasti. Ystäväni ovat pitäneet tätä nerokkaana, Trump on sanonut.

Oikeussalit ja juristiarmadat ovat tuttuja Trumpille, sillä hänellä on ollut ja on meneillään lukuisia oikeusjuttuja ja eri syytteiden lykkäämispyrkimyksiä.

Kesken on esimerkiksi tapaus Georgian osavaltion vaalituloksen kumoamisyrityksestä. Trump vaati vaaliviranomaista ”löytämään” itselleen puuttuvat äänet edellisissä presidentinvaaleissa.

Trumpista tuli viime keväänä ensimmäinen Yhdysvaltain aiempi presidentti, joka on saanut rikostuomion. Tässä jutussa rangaistus tuli niin sanotusta hyssyttelyrahatapauksesta. Jos Trump valitaan presidentiksi, aika näyttää, miten kesken oleville muille oikeusjutuille käy.

Rikosrekisteristä ei Trumpille välttämättä koidu haittaa, arvioi Pekka Kolehmainen.

– Trump on onnistunut nousemaan tämän tietyn ydinkannattajajoukon pelastajaksi tai sankarihahmoksi, joten kaikki nämä rikossyytteet häntä vastaan näyttäytyvät siltä, että häntä pitää oikeusteitse yrittää nujertaa.

Trumpin kerrotaan olleen presidenttikautensa jälkeen yhteyksissä useaan otteeseen Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa. Sekä Trumpin kampanja että Kreml ovat kiistäneet tunnetun ja palkitun toimittajan Bob Woodwardin tuoreen kirjan näkemyksen yhteydenpidosta.

Trump on kertonut väliensä Putinin kanssa olevan erinomaiset, ja hän esimerkiksi puhui Putinin toiminnasta ihailevasti Venäjän Ukrainan-suurhyökkäyksen alkamisen aikaan.

Unkarin pääministeriä Viktor Orbania Trump on kuvannut älykkääksi ja kunnioitusta herättäväksi ja erinomaiseksi johtajaksi. Orban ja Trump ovat löytäneet toisensa muun muassa Ukrainan tuen vähentämistä koskevissa näkemyksissään.

Orban on tullut tunnetuksi maansa oikeuslaitoksen ja sananvapauden kaventajana sekä maahanmuuton vastustajana. Orban on kertonut avaavansa useita samppanjapulloja, jos Trump palaa Valkoiseen taloon. Trumpia hän on sanonut pitävänsä rauhan miehenä.

Pohjois-Korean johtajan Trump tapasi historiallisessa kokouksessa Singaporessa vuonna 2018. Läntisen maailman johtajat ovat yleensä vältelleet poseeraamasta diktaattorina maataan hallitsevan Kim Jong-unin seurassa.

Miksi epädemokraattiset johtajat kiehtovat Trumpia?

– Hän ihailee ajatusta jollain tavalla absoluuttisesta johtajasta, jonka sanaa ei voi kyseenalaistaa, joka ei ole suoranaisesti velvollinen kenellekään, vaan jonka sana on laki. Ja sellaisena hän haluaa itsensä nähtävän, Kolehmainen sanoo.

Yhdysvaltain presidentinvaalit

Suomenmaa seuraa tiiviisti Yhdysvaltain presidentinvaalien kampanjointia. Lue kaikki vaaleihin liittyvät jutut täältä.

Lue myös

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään

Ilmaston lämpeneminen vaikuttaa vaikuttaa siihen, miten paljon ihmiset jaksavat ja pystyvät liikkumaan eri...
17.3.2026 22:12

Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua

Alkujaan Trumpin oli tarkoitus matkustaa Kiinaan maalis–huhtikuun vaihteessa.
17.3.2026 18:46

Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa

Presidentti Alexander Stubb ja kuningas Charles tapasivat tiistaina Lontoossa. Kaksikko tutustui yhdessä suomalaisia...
17.3.2026 18:44

Aihetunnisteet

Donald Trump Yhdysvaltain presidentinvaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste