Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin

19.4.2026 8:00
Lue lisää 
Politiikka
Keskustan kansanedustajana, ministerinä ja puoluesihteerinä toiminut Seppo Kääriäinen näkee, että kokoomuksen nykyinen valta-asema on poikkeuksellinen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kokoomus rakentanut "mahtiasemiaan" vuodesta 1987, Seppo Kääriäinen arvioi MT:ssa – näkee blokkipolitiikan jo natisevan liitoksistaan

Punavihreä blokki on lopulta ongelma SDP:lle, politiikan konkari katsoo
Lauri Heikkilä 24.6.2024 11:00, muokattu 24.6.2024 11:00
a– a+
Politiikka

Millään puolueella ei ole koskaan ollut Suomessa sellaista valta-asemaa kuin kokoomuksella nyt, ministeri Seppo Kääriäinen toteaa.

Pitkäaikainen keskustavaikuttaja kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuuden (MT) kolumnissaan, että vuoden 1987 jälkeen kokoomus on onnistunut rakentamaan pitkäaikaisena hallituspuolueena itselleen ”historiallisen vankkojen valta-asemien” tilan.

– Kokoomus johtaa Suomen ulko-, Eurooppa- ja sisäpolitiikkaa, varsinkin ulkopolitiikkaa. Eteläranta, Keskuskauppakamari ja Suomen Yrittäjät tukevat avoimesti pääministeripuoluetta. Suurten kaupunkien johto on kokoomuksen käsissä. Puolueen edustajia on monien etujärjestöjen ja kansalaisjärjestöjen johdossa.

– Ei tällaisia mahtiasemia millään porukalla ole milloinkaan Suomessa ollut.

Tällä hetkellä johtavan oikeistopuolueen valta-asemaa vahvistaa se, että hallitusvaltaa kokoomuksen apuna pitää niin sanottu oikeistoblokki.

Kääriäinen näkee kuitenkin natinaa blokin liitoksissa.

Keskelle nojaavan liberaaliutta korostavan RKP:n rooli hallituskoalitiossa ei ole Kääriäisen mukaan ”liimantiukka”. Valtiovarainministeripuolue perussuomalaiset ei ole RKP:lle se mieluisin yhteistyökumppani.

Ongelmia on myös perussuomalaisilla, jotka kokivat europarlamenttivaaleissa romahduksen. Tästä seuraa puolueen sisällä hermostumista.

– Moni perussuomalainen kokee jo nyt, että oma puolue tekee hallituksessa ikävät ja kuluttavat päätökset ja että kokoomus pääsee vähemmällä. Henkilövastoinkäymisetkin ovat kolhineet., Kääriäinen kirjoittaa MT:ssa.

Keskustan tuore puheenjohtaja Antti Kaikkonen on jo tehnyt selväksi, että keskustan paikka ei ole blokeissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Punavihreä blokki, eli SDP, vihreät ja vasemmistoliitto, on valtapelien runtelema.

– Kilpailu punavihreän blokin sisällä on kova. SDP (Sanna Marin) korjasi potin eduskuntavaaleissa 2023, vihreät (Pekka Haavisto) pressavaaleissa tammi–helmikuussa 2024 ja vasemmisto (Li Andersson) eurovaaleissa kesäkuussa 2024.

– Punavihreä blokki on loppujen lopuksi ongelmallisin SDP:lle. Vasemmisto ja vihreät ovat ahnaasti samoilla ääniapajilla demareiden kanssa eikä blokin kokonaiskannatus näytä olevan kasvussa.

Blokkien haastaja voi siis menestyä kun suomalaiset haluavat vaihtoehtoa. Kääriäisen mukaan on paljon ei-sosialistisia äänestäjiä, jotka eivät ”suurin surminkaan” hakeudu vasemmalle, mutta haluavat blokkien ulkopuolisen vaihtoehdon. Samalla äänestäjät muutenkin liikkuvat enemmän kuin ennen.

Keskustan uusi puheenjohtaja Antti Kaikkonen paalutti keskustan aseman blokeista riippumattomaksi linjapuheessaan viikko sitten sunnuntaina toteamalla, että ”pitäkää blokkinne”.

– Keskustan blokkiutuminen olisi sille varma tuhon tie. Itsenäinen, omaperäinen ja yhteistyöhenkinen linja tuo parhaan tuloksen. Sen Kaikkonen tietää, ja aatteellista juurevuutta häneltä odotetaankin. Myös vastavirtaan on uskallettava ja osattava soutaa, Kääriäinen huomauttaa.

Lue myös

Enemmistö eduskuntapuolueista pitää sotejärjestöjen leikkauksia liian suurina

Selkeimmin eri mieltä olivat perussuomalaiset, jonka mukaan leikattavaa löytyisi vielä lisää.
20.4.2026 11:12

Keski-Suomessa tehty paljon karhuhavaintoja – Poliisilta tärkeä ohje

Karhujen pihavierailujen ehkäisemiseksi kannattaa myös siivota mahdolliset lintujen ruokintapaikat.
20.4.2026 11:05

Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan

Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Kaikkosta jatkokaudelle puolueen puheenjohtajaksi. Petri Roinista keskustapiiri esittää...
20.4.2026 9:56

Aihetunnisteet

blokit blokkipolitiikka Kokoomus Orpon hallitus Politiikka puolueet Seppo Kääriäinen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Nato-maasta kova arvio: Emme ole valmiita
Uutiset | 19.4.2026 21:02
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34

Uusimmat

Enemmistö eduskuntapuolueista pitää sotejärjestöjen leikkauksia liian suurina
Uutiset | 20.4.2026 11:12
Keski-Suomessa tehty paljon karhuhavaintoja – Poliisilta tärkeä ohje
Uutiset | 20.4.2026 11:05
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Uudenmaan Keskusta nimesi ison tukun ehdokkaita – Tavoittelee paikkaluvun nostamista viiteen
Uutiset | 20.4.2026 9:43
Pohjois-Korea vahvisti tehneensä ohjuskokeita, testasi rypälepommeja
Uutiset | 20.4.2026 9:12
Lupa- ja valvontaviraston tarkastus Nordicshapen klinikalle johti yrityksen toiminnan keskeyttämiseen
Uutiset | 20.4.2026 8:58
SSRI-mielialalääkkeitä käyttävien nuorten naisten osuus liki kaksinkertaistui kymmenessä vuodessa
Uutiset | 20.4.2026 7:43
Yhdysvaltojen joukkoampumisen uhreista seitsemän oli epäillyn lapsia
Uutiset | 20.4.2026 6:22
Bulgarian ex-presidentti Radevin koalitio saamassa selvän enemmistön parlamentissa
Uutiset | 20.4.2026 4:00
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Enemmistö eduskuntapuolueista pitää sotejärjestöjen leikkauksia liian suurina
Uutiset | 20.4.2026 11:12
Keski-Suomessa tehty paljon karhuhavaintoja – Poliisilta tärkeä ohje
Uutiset | 20.4.2026 11:05
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste