Varoitus: Eurooppaan vyöryy kiinalaisten sähköautojen tsunami – "Tulevaisuuden sota käydään kriittisistä materiaaleista"
EU:n päätös kieltää bensiini- ja dieselautojen tuonti sisämarkkinoille vuoden 2035 jälkeen johtaa kiinalaisten sähköautojen ”hyökyaaltoon”, Renaultin hallituksen puheenjohtaja Jean-Dominique Senard varoittaa.
Senard lisäsi viime lauantaina pitämässä puheenvuorossaan, että EU:n asettama kielto paljastaa Kiinan ylivoiman ja toisaalta Euroopan haavoittuvuuden liikenteen sähköistämisessä.
Renault-johtajan mukaan fossiilisilla polttoaineilla toimivien uusien bensiini- ja dieselautojen kielto on avannut ”tulvaportit” kiinalaisille sähköautoille, joita Kiinan valtio ”ilmiselvästi tukee”.
– Viimeisten 25 vuoden ajan Kiina on ottanut haltuunsa maailman kaivannaisia sekä sähköautojen valmistamisen kannalta kriittisiä materiaaleja, Senard sanoi Euractivin mukaan.
Eurooppalaisen sähköautotuotannon tulevaisuus riippuu pitkälti siitä, pääsevätkö valmistajat käsiksi kriittisiin materiaaleihin. Vain murto-osaa tarvittavista materiaaleista tuotetaan tällä hetkellä Euroopassa.
EU on pyrkinyt helpottamaan niukkuutta panostamalla akkumateriaalien kierrättämiseen sekä vahvistamalla yhteistyötä esimerkiksi Norjan kanssa. Norjan alueella sijaitsee mittavia mineraaliesiintymiä.
Toimet eivät kuitenkaan helpota akuuttia resurssipulaa. Siksi EU:n autovalmistajat ovat vielä vuosien ajan riippuvaisia unionin ulkopuolisista maista.
Euractivin mukaan Kiinan markkinaosuus maailman akuista oli viime vuonna 56 prosenttia. Lisäksi se on johtava maa litiumin, koboltin ja grafiitin jalostuksessa.
Renault-pomo Senardin mukaan Kiinan eurooppalaisille autoille asettamat tullimaksut ovat huomattavasti korkeammat kuin EU:n kiinalaisille kulkuneuvoille asettamat.
– Vastavuoroisuutta ei ole. Se on asia, joka on korjattava kiireellisesti, Senard vaatii.
Senardin mukaan tulevien vuosien merkittävin strateginen haaste tulee olemaan kyky päästä käsiksi sähköautojen kriittisiin raaka-aineisiin. Hänestä pelissä on myös koko vihreän siirtymän onnistuminen.
– Tulevaisuuden sota tullaan käymään kriittisistä materiaaleista, Senard varoittaa.
Senard huomauttaa, että Kiina aikoo ryhtyä rajoittamaan galliumin ja germaniumin vientiä. Kumpaakin tarvitaan esimerkiksi puolijohteiden valmistukseen.
– Meillä ei ole Euroopassa juuri mitään. Euroopan kaivosteollisuuden rakentaminen kestää ainakin kymmenen vuotta.