Markus Lohi valtiovarainvaliokunnan johtoon – keskustan eduskuntaryhmä päätti valiokuntien johtopaikoista
Keskustan eduskuntaryhmä
Keskustan lappilainen kansanedustaja Markus Lohi ryhtyy johtamaan eduskunnan valtiovarainvaliokuntaa. Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtajaksi keskustan eduskuntaryhmä esittää kansanedustaja Jouni Ovaskaa Pirkanmaalta.
Valtiovarainvaliokunnan sivistys- ja tiedejaoston puheenjohtajaksi keskusta esittää kansanedustaja Mika Lintilää Vaasan vaalipiiristä, puolustusvaliokunnan varapuheenjohtajaksi kansanedustaja Mikko Savolaa Vaasan vaalipiiristä ja maa- ja metsätalousvaliokunnan varapuheenjohtajaksi kansanedustaja Anne Kalmaria Keski-Suomen vaalipiiristä.
Eduskuntaryhmä päätti vakiintuneen tavan mukaisesti myös tukea suurimpien eduskuntaryhmien ehdokkaita puhemieheksi ja ensimmäiseksi varapuhemieheksi.