Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin

20.9.2025 17:56
Lue lisää 
Postilaki
Postilaki menee uusiksi, koska paperipostia ei enää riitä jaettavaksi päiväjakeluun kannattavasti jokaisena arkipäivänä. (Kuva: Teemu Salonen / Lehtikuva)

Postinjakelun sykli muuttuu – postilaki valmistui viimein eduskunnassa

Pekka Pohjolainen 16.1.2023 15:13, muokattu 16.1.2023 15:13
a– a+
Postilaki

Postinjakelussa siirrytään viisipäiväisestä keräilystä ja jakelusta kolmipäiväiseen.

Pitkään valmisteltu ja eduskuntaan lopulta viime keväänä saatu lakiesitys tulee eduskunnan ensimmäiseen käsittelyyn keskiviikkona. Lain sisällöstä ei ole erimielisyyttä, vaikka perussuomalaiset lausumavastalauseen liikenne- ja viestintävaliokunnan mietintöön jättikin. Uudella lailla yritetään turvata postinjakelu harvaan asutuilla alueilla ja saaristossa.

Liikenne-ja viestintävaliokunta piti uutta lakia tarpeellisena, koska perinteisen paperisen postin volyymit vähenevät merkittävästi, eikä paperipostia enää riitä jaettavaksi päiväjakeluun kannattavasti jokaisena arkipäivänä.

Tilanteeseen yritetään nyt sopeutua niin sanotulla vuoropäiväjakelulla. Valiokunta piti olennaisena myös sitä, että yleispalvelujakelukirjeiden eli postimerkillä varustettujen kirjeiden kulkunopeus ei muutu.

Käytännössä vuoropäiväjakelu toimii niin, että päiväposti jaetaan samalla postinumeroalueella vuoroviikoin eri päivinä. Yhdellä viikolla jakopäiviä ovat maanantai, keskiviikko ja perjantai, sitä seuraavalla viikolla tiistai ja torstai.

Valiokunnan saaman selvityksen mukaan vuoropäivämalli ei aiheuta viiveitä postinjakeluun, vaan ainoastaan jakelun rytmitys muuttuu.

Kirjeet, esimerkiksi viranomaiskirjeet, ja lehdet jaetaan jatkossakin sovitun kulkunopeuden ja palvelulupausten mukaisesti. Viranomaisten käyttämä Economy-kirje jaetaan neljäntenä tai viidentenä päivänä postituksesta ja Priority-kirje jaetaan toisena tai kolmantena päivänä postituksesta. 

Vuoropäiväjakelun avulla päiväjakelu on tarkoitus järjestää kustannustehokkaasti kaupunkialueilla, joissa toimii päällekkäinen sanomalehtien seitsemän päivän varhaisjakeluverkko.

Henkilöstön kannalta valiokunta piti tärkeänä sitä, että vuoropäiväjakelu mahdollistaa kokopäivätyön postinjakelussa. Yeispalvelun tarjoaja on velvollinen tiedottamaan kotitalouksille keräily- ja jakelupäivänsä sekä niissä tapahtuvat muutokset ja ylläpitämään tietoa asiasta verkkosivuillaan.

Lisäksi käyttöön tulee määräaikainen sanomalehtijakelua koskeva valtionavustus niillä alueilla, joilla ei ole kaupallisin ehdoin toteutettua sanomalehtien varhaisjakelua eikä täysin kattavaa viisipäiväistä varhaisjakelua.

Valiokuntakäsittelyssä jouduttiin pohtimaan paljon muun muassa viranomaiskirjeiden kulkua kansalaisten oikeusturvaan liittyvistä syistä.

Hallintolain mukaan vastaanottajan katsotaan saaneen tiedon kirjeitse tavallisena tiedoksiantona lähetetystä asiakirjasta seitsemäntenä päivänä asiakirjan lähettämisestä, jollei vastaanottaja näytä tiedoksisaannin tapahtuneen tätä myöhemmin. Tiedoksiantomenettely on järjestettävä siten, että asiakirja kyetään toimittamaan tässä määräajassa.

Valiokunnassa päädyttiin siihen, että jo nykylaki sisältää virkavastuun tiedoksiannoissa, ja uudessa laissa on kyse pelkästä lainsäädännön selkiyttämisestä. Myös arvokirjepalvelujen, muun muassa kirjatun kirjeen tai saantitodistuskirjeen kulkunopeudet ja palvelulupaukset toteutuvat uusilla vuoropäiväalueilla.

Valiokunta laati eduskunnan hyväksyttäväksi kuitenkin lausuman, jolla eduskunta edellyttäisi valtioneuvostoa seuraamaan tarkoin postinjakelun kulkunopeutta, jotta tärkeiden viranomaiskirjeiden kulku ei olennaisesti hidastu, ja ryhtymään tarvittaessa toimenpiteisiin.

Liikenne- ja viestintävaliokunta katsoi mietinnössään, että paikallislehdillä on kuitenkin edessään mediamurros, kun kiinteät jakelupäivät poistuvat ja posti voi vaihtaa jakelupäiviä. Paikallislehtien aseman turvaamiseksi valiokunta esittää, että valtioneuvosto valmistelee lain mediatuesta, jolla pyritään turvaamaan paikallislehtien asema merkittävinä tiedonvälittäjinä. 

Lue myös

Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – "Meidän sukupolvella on valtava vastuu"

Keskustanuorten puheenjohtajan mielestä edessä on vaikeita päätöksiä, joihin päättäjien tulisi herätä.
21.9.2025 12:00

Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori

Komission esitys ei suoraan tarkoita, että maatalous saisi vähemmän rahaa, Jyrki Niemi Lukesta näkee.
21.9.2025 8:00

Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät

Sähköautojen kysyntä ja myynti ovat kiihtyneet merkittävästi kesäsesongin aikana, kertoo Suomen suurin vaihtoautoketju...
20.9.2025 22:06

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka postilaki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Autoilijat pelkäävät yhtä asiaa – Eikä se ole ihan aiheeton huoli
Uutiset | 18.9.2025 21:47
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi
Uutiset | 19.9.2025 21:43
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Tutkimus: Yksikin treenikerta voi hidastaa syöpäsolujen kasvua
Uutiset | 14.9.2025 16:00
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00
Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
”Päättäjien on hyvä tiedostaa” – Tutkimus kertoo alkoholipolitiikan vapauttamisen karuista seurauksista suomalaisille
Uutiset | 20.9.2025 21:24
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin
Tarinat | 20.9.2025 17:56
Koneet lensivät pimeänä – Tämä venäläishävittäjien ilmatilaloukkauksesta tiedetään
Uutiset | 20.9.2025 17:51
Viron puolustusministeri: Naton neuvosto kokoontuu Venäjän ilmatilaloukkauksesta alkuviikolla
Uutiset | 20.9.2025 17:47
Huippulahjakkuus Saga Vanninen pui rehellisesti MM-pettymystä – ”Minulle tämä oli uran isoin epäonnistuminen”
Uutiset | 20.9.2025 17:43
Vihreät patistavat määrätietoisiin toimiin Ukrainan tukemiseksi – ”Putin pelkää demokratiaa”
Uutiset | 20.9.2025 17:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Byrokratiaa on yhä liikaa – Kaikkosen pyöreä pöytä löysi lääkkeitä työttömyyteen
Uutiset | 17.9.2025 19:01
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00
Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Edullinen harrastus on arvokas
Mielipide | 19.9.2025 13:24
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste