Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti

9.2.2026 19:26
Lue lisää 
Irtisanomissuoja
SAK pohtii jatkotoimenpiteitä ensi perjantaina. (Kuva: Jari Laukkanen)

Ylityökiellot voivat lyhentää päiväkotien aukioloa ja hankaloittaa kuntien ruokakuljetuksia

STT 2.10.2018 14:55, muokattu 2.10.2018 15:06
a– a+
Irtisanomissuoja

Ammattiyhdistysten kamppailu hallituksen kaavailemia irtisanomissuojan heikennyksiä vastaan saattaa keskiviikkona näkyä sadoissa yrityksissä.

Teollisuusliitto, palvelualojen ammattiliitto PAM, Ammattiliitto Pro sekä Sähköliitto järjestävät vuorokauden mittaisen poliittisen lakon, joka on rajattu tiettyihin teollisuusalojen yrityksiin tai niiden yksittäisiin toimipisteisiin.

Lisäksi tuhannet Suomen Elintarviketyöläisten Liiton (SEL) työntekijät aikovat keskiviikkona olla yksipäiväisessä lakossa vastalauseena hallituksen kaavailemalle irtisanomista helpottavalle laille.

Lakon piirissä ovat tietyt elintarvikealan suuret yritykset.

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n maanantaina lähes kaikilla sopimusaloilla alkanut ylityö- ja vuoronvaihtokielto puolestaan näkyy kunnissa esimerkiksi päiväkodeissa, ruoka- ja siivouspalveluissa sekä kuljetuspalveluissa ja joukkoliikenteessä.

Jollakin tavalla ammattiliiton järjestölliset toimet todennäköisesti näkyvät kaikissa päiväkodeissa.

Kunnissa ylityö- ja vuoronvaihtokiellot voivat näkyä esimerkiksi päiväkodeissa pieninä aukioloaikojen supistamisina tai ryhmien yhdistämisinä, kertoo neuvottelupäällikkö Henrika Nybondas-Kangas Kuntatyönantajista.

Hänen mukaansa kiellon vaikutukset voivat olla vaikeampia suurissa kaupungeissa, joissa varhaiskasvatuksessa voi muutenkin olla työvoimapulaa.

Jollakin tavalla ammattiliiton järjestölliset toimet todennäköisesti näkyvät kaikissa päiväkodeissa.

Päiväkotien lastenhoitajista suuri osa on JHL:n jäseniä, mutta heitä on myös esimerkiksi ruoka- ja kuljetuspalveluissa.

Siksi ylityö- ja vuoronvaihtokielto voi vaikuttaa esimerkiksi kotihoidossa olevien vanhusten ja päiväkotien ruokatoimituksiin, Nybondas-Kangas arvioi.

Ensi viikolla ylityö- ja vuoronvaihtokielto voi laajeta kunnissa sosiaalitoimeen.

Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentia on ilmoittanut kiellon alkavan maanantaina.

Nybondas-Kankaan mukaan kuntien sosiaalitoimissa on muutenkin yleisesti ruuhkaa, joten vaikutukset päätösten aikataulujen venymiseen voivat näkyä nopeastikin.

Helsingin seudun joukkoliikenteessä viimeviikkoiset AKT:n ja nyt päällä olevat JHL:n ylityö- ja vuoronvaihtokiellot ovat toistaiseksi peruneet vain muutaman bussivuoron, kertoo Helsingin seudun liikenteen (HSL) joukkoliikenteen osastonjohtaja Tero Anttila.

Hänen mukaansa myöskään metro- ja raitiovaunuliikennettä operoiva Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos HKL ei ole ilmoittanut yksittäisiä vuoroja suuremmista poikkeuksista.

Tampereella joukkoliikenteessä on tänään jäänyt ajamatta noin 30 vuoroa.

HSL tiedottaa vuoropoikkeuksista verkkosivuillaan.

Valtaosa metron- ja raitiovaununkuljettajista sekä vaunukaluston kunnossapitohenkilöstöstä on HKL:n mukaan JHL:n jäseniä.

Tampereella joukkoliikenteessä on tänään jäänyt ajamatta noin 30 vuoroa, kertoo joukkoliikennejohtaja Mika Periviita.

Hänen mukaansa ajamatta jääneistä vuoroista on toistaiseksi saatu liikennöitsijöillä etukäteen tietoja niin, että tiedotus asiakkaille on onnistunut.

Tampereen julkisen liikenteen vuoroperuutuksista kerrotaan Nysse-sivustolla.

Vuoroja jäi Tampereella ajamatta myös viime viikolla, kun ylityökiellossa oli Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT.

Turun seudulla ylityökiellot eivät toistaiseksi ole näkyneen lainkaan, kertoo joukkoliikennepalvelujohtaja Sirpa Korte.

Jos peruutuksia bussivuoroihin tulee, niistä tiedotetaan Föli-sivustolla ja sosiaalisen median kanavissa.

Työnantajia edustava Elinkeinoelämän keskusliitto EK arvioi, että keskiviikon työnseisaus aiheuttaisi 50 miljoonan euron kansantuotemenetyksen. Osa tappioista tosin on mahdollista paikata myöhemmin.

Kemian sektorin yrityksissä nyt ilmoitetut lakot koskisivat jopa 8 000:ta ihmistä ja vahingot tuotannon menetyksinä voivat nousta yli 10 miljoonaan euroon, sanoo Kemianteollisuuden työmarkkinajohtaja Jyrki Hollmén.

Lakon piirissä olevat yritykset toimivat Hollménin mukaan pitkälti välituotemarkkinoilla teollisuuden toimitusketjuissa.

– Muissa maissa ei yleensä käy niin, että työehtosopimuksen ja työrauhan ollessa voimassa tulee toimitushäiriöitä. Tämä on todella vakavaa asiakassuhteiden kannalta, mutta ei vielä näy lasketuissa vahingoissa, Hollmén sanoo.

Jäsenyrityksissä ollaan ammattiliittojen toimista ärtyneitä, hän kuvailee.

– Tätä ei ymmärretä lainkaan, että laitetaan viikkokausiksi ylityökielto päälle. Me emme ole neuvotteluissa osapuolena, Hollmén sanoo viitaten ammattiliittojen ja hallituksen erimielisyyteen uudesta, irtisanomista pienissä yrityksissä helpottavasta laista.

Tilanne voi vahingoittaa myös työnantaja- ja työntekijäliittojen keskinäistä luottamusta, hän arvioi.

Lue myös

Kommentti: Lindströmin korjaussarja ei auta kiistaan irtisanomislaista –  Palkansaajaliike lihottaa SDP:tä vaalikuntoon

Työministeri Jari Lindströmin (sin.) esittelemästä korjaussarjasta irtisanomislakiin ei kukaan enää tainnut odottaa ratkaisua...
2.10.2018 12:47

Irtisanomisperusteita kevennetään alle kymmenen hengen yrityksissä

Hallitus aikoo muuttaa irtisanomisperusteita alle kymmenen hengen yrityksissä. Työministeri Jari Lindström (sin.) sanoi tiedotustilaisuudessa...
2.10.2018 10:13

Suomen Yrittäjät: Hallituksen uusi esitys melko tasapainoinen, 20 hengen raja olisi ollut parempi

Suomen Yrittäjät pitää myönteisenä, että hallitus etenee henkilöperusteista irtisanomista helpottavan lakihankkeen kanssa ay-liikkeen...
2.10.2018 13:13

Aihetunnisteet

irtisanomissuoja lakko työtaistelu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jokioisten Leipä menetti tehtaansa jo toistamiseen rajussa tulipalossa
Uutiset | 9.2.2026 2:28
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Osakeomistamisen sukupuolierot kaventuvat, kun myös lapsille avataan tilejä
Uutiset | 10.2.2026 0:01
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Olympialaisissa on itketty, buuattu, pelätty pahinta ja tuuletettu villisti – Katso kuvat
Tarinat | 9.2.2026 21:01
Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti
Uutiset | 9.2.2026 19:26
Ex-ministeri: Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä suursodassa
Uutiset | 9.2.2026 18:55
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Skotlannin työväenpuolueen johtaja vaatii Britannian pääministeri Starmeria eroamaan
Uutiset | 9.2.2026 17:53
Australiassa Israelin presidentin vierailua vastustavat mielenosoitukset äityivät väkivaltaisiksi
Uutiset | 9.2.2026 17:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Osakeomistamisen sukupuolierot kaventuvat, kun myös lapsille avataan tilejä
Uutiset | 10.2.2026 0:01
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Suomessa on kaikkien aikojen alkoholimyönteisin hallitus
Mielipide | 9.2.2026 15:22
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste