Yhdysvallat surmasi kaksi ihmistä veneiskussa Tyynellämerellä – yksi ihminen selvisi
Yhdysvallat surmasi maanantaina kaksi ihmistä veneiskussa Tyynellämerellä. Asiasta kertoo Yhdysvaltain asevoimat. Suomen aikaa tiistaina vastaisen yönä julkaistun lausunnon mukaan yksi ihminen selvisi iskusta. Asevoimat sanoo, että asiasta tehtiin ilmoitus rannikkovartiostolle, jotta tämä voisi aloittaa pelastustoimet.
Asevoimien mukaan iskun kohteena oli alus, jota käytettiin huumeiden salakuljetukseen. Lausunnossa viitataan tiedustelutietoihin, mutta aiempien iskujen tavoin väitteelle salakuljetuskytköksistä ei tarjota tarkempia todisteita.
Yhdysvallat on syyskuun alun jälkeen tehnyt Karibianmerellä ja Tyynellämerellä yhteensä liki 40 veneiskua. Iskut ovat surmanneet kaikkiaan ainakin 130 ihmistä.
Asiantuntijoiden mukaan Yhdysvaltain veneiskut ovat kansainvälisen oikeuden vastaisia. Vaikka salakuljetusväitteet pitäisivät paikkansa, tulisi huumerikollisille tarjota mahdollisuus oikeudenkäyntiin.
Viime kuussa kahden trinidadilaisen miehen sukulaiset nostivat kanteen Yhdysvaltain hallintoa vastaan kuolemaan johtaneiden laiminlyöntien vuoksi. Trinidadilaiskaksikko sai surmansa viime vuonna Yhdysvaltain veneiskussa.
Maanantain veneisku on kolmas sen jälkeen, kun Yhdysvallat hyökkäsi Venezuelaan tammikuun alussa ja sieppasi maata itsevaltaisesti johtaneen presidentti Nicolas Maduron. Maduroa syytetään yhdysvaltalaistuomioistuimessa muun muassa huumeiden salakuljettamisesta.