Vihreiden Harjanne kritisoi suomalaismedian uutislähteitä – "Kilpaileviakin alustoja on"
Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne katsoo, että suomalainen media ”pönkittää tahtomattaan Elon Muskin ja Mark Zuckerbergin vaikutusvaltaa”.
Hän perää suomalaiselta medialta lisää kriittisyyttä Muskin omistamaa viestipalvelu X:ää ja Zuckerbergin johtamaa Metaa kohtaan. Facebook ja Instagram ovat Metan sosiaalisen median alustoja.
Harjanne kertoo olevansa huolissaan siitä, että suomalainen media kaivaa uutisia edelleen nimenomaan X:stä ja Metan alustoilta, kannustaen samalla käymään yhteiskunnallista keskustelua juuri niiden ehdoilla.
– Kilpaileviakin alustoja on, ja ihmiset ovat löytäneet ne. Uutistoimituksissa tämä ei vielä näy. Vai montako uutista olette nähneet kirjoitettavan vaikkapa BlueSky- tai Mastodon-kirjoituksista, Harjanne kysyy tiedotteessa.
Harjanne sanoo, ettei hän halua sanella sääntöjä medialle, mutta toivoo sen kantavan vastuunsa.
– Peräänkuulutan suomalaiselta mediakentältä vastuuta siitä, mihin ja kenen ehdoilla käytäväksi toimituksissa ohjataan yhteiskunnallista keskustelua. Ylipäänsä olisin tietysti iloinen, jos yhteiskunnallinen keskustelu ja kannanmuodostus olisi somepäivityksiä pitkäjänteisempää.
Harjanne poistui itse hiljattain X:stä. Hän huomauttaa yhä useampien havahtuneen viime aikoina Elon Muskin omistaman X:n ongelmallisuuteen ja poistuneen palvelusta. Harjanne ennustaa, että sama on edessä myös Metan kohdalla.
– Mark Zuckerbergin ilmoitus Metan faktantarkistuksesta luopumisesta enteilee Metan alustojen seuraavan X:n sakeaa linjaa, jossa viha, hevonpaska ja hybridivaikuttaminen päästetään entistä enemmän valloilleen, Harjanne sanoo.