Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa

21.11.2025 8:00
Lue lisää 
Henkilö
(Kuva: Jari Laukkanen)

Vihreän Kiinan biobisnesmies Carl Haglund uskoo suomalaisen puujätteen mahdollisuuksiin polttoaineena

Biopolttoaineiden päästöt ovat huomattavasti fossiilisten polttoaineiden päästöjä pienempiä, ex-ministeri sanoo
Pekka Pohjolainen 11.6.2017 10:00, muokattu 11.6.2017 14:01
a– a+
Henkilö

Takavuosina puhuttiin ”punaisesta” Kiinasta. Sitä jättiläisvaltio on toki ainakin julkisivultaan yhä, mutta nykyisin Kiinalla on myös yllättävämpi, vihreä puolensa.

Parhaillaan kiinalainen pääoma hakee Suomesta jalansijaa biopolttoaineiden markkinoille. Yhtä hanketta vetää kiinalaisen Kaidi-konsernin suomalaisen tytäryhtiön toimitusjohtaja Carl Haglund, entinen RKP:n puheenjohtaja ja ministeri.

Kaidin tavoitteena on rakentaa biopolttoainetehdas Kemiin. Biopohjaista dieseliä ja bensiiniä on tarkoitus valmistaa vähemmän arvokkaasta puusta, jota ei tarvita sellukattilaan tai sahateollisuuteen, kuten oksista ja latvuksista. Ajatuksena on, että yritys ei kaada itse puuta, vaan hyödyntää niin sanottuja sivuvirtoja.

– Sellupuutakin voidaan käyttää, mutta todennäköisesti sen hinta on semmoinen, ettei se ole hirveän kiinnostavaa, Haglund sanoo.

Lähes miljardin euron investoinnin odotetaan luovan Kemiin noin 150 vakituista työpaikkaa ja satoja työpaikkoja alihankkijoille.

Vielä ei tiedetä, rakennetaanko laitos. Kaidi kertoi kuitenkin jo helmikuussa että yhtiöllä on kasassa tarvittava omapääoma investointia varten.

Miksi kiinalainen biotalousyritys sitten kiinnostui juuri Suomesta? Haglundin mukaan asiaa auttoi Suomen edistyksellinen lainsäädäntö ja kiinnostus biotaloutta kohtaan.

– Ja varsinkin nykyinen hallitus hallitusohjelmassaan selkeästi otti kantaa biopolttoaineiden puolesta ja halusi laajentaa biopolttoaineiden osuutta meidän liikenteemme polttoaineista. Se vauhditti sitä, että Suomi valikoitui ensimmäiseksi maaksi, missä Kaidi aikoo investoida juuri biopolttoainetuotantoon.

Kannattavaksi biodieselin ja -bensiinin jalostamisen roskapuusta tekevät jakeluvelvoitteet, joiden myötä polttoaineiden myyjät velvoitetaan myymään osa polttoaineista biona.

– Jos ei näin olisi, on selvää, että näillä öljybarrelihinnoilla biopolttoaineiden osuus liikenteen polttoaineista olisi paljon pienempi, Haglund myöntää.

Haglundin mukaan biojalostamoja on rakennettava nyt, koska ensi vuosikymmenellä biopolttoaineiden osuus liikennepolttoaineista kasvaa lainsäädännön myötä sekä EU- että kansallisella tasolla.

– Jos katsotaan, mihin Suomi ja muut eurooppalaiset maat ovat sitoutuneet Pariisin ilmastosopimuksen osana, niin on selvää, että meillä on erittäin suuret talkoot edessä, että päästään niihin tavoitteisiin.

Meillä on erittäin suuret talkoot edessä, että pääsemme päästötavoitteisiin.

Pariisin sopimuksen sitoviin tavoitteisiin ei Haglundin mukaan päästä, ellei liikennesektorilla saada merkittäviä tuloksia aikaan.

– Ja minun arvioni mukaan tämä on myös syy, minkä takia Suomen hallitus on ottanut hyvin kunnianhimoisen otteen tähän asiaan omassa ilmasto- ja energiastrategiassaan.

Haglund arvioi strategian tuovan konkretisoituessaan mukanaan suuria investointeja ja positiivisia työllisyysvaikutuksia Suomeen.

– Sen takia se on hyvä strategia. Se on myös ilmastolle hyvä strategia, koska toisen sukupolven biopolttoaineiden päästöt ovat huomattavan paljon pienempiä kuin fossiilisen polttoaineen päästöt.

Haglund huomauttaa työtaustansa pohjalta ymmärtävänsä jonkin verran politiikan päälle ja tietävänsä hyvin, että strategia on yksi ja lainsäädäntö toinen asia. Hän luottaa kuitenkin täysin siihen, että hallitus aikoo myös toteuttaa omat lupauksensa.

– En epäile sitä laisinkaan. Mutta on tärkeää, että se tehdään myös mahdollisimman ripeästi, koska se myös luo pohjaa näille investoinneille.

Kiinaa ei tietenkään voi pitää minään suurena vihreän talouden suunnannäyttäjänä ja edelläkävijänä.

Huikean taloudellisen nousun kääntöpuolena ovat olleet massiiviset ympäristöongelmat, joista pääkaupunki Pekingin surkea ilmanlaatu on vain yksi esimerkki.

Viimeistään Pariisin ilmastosopimus kuitenkin osoitti, että Kiina ottaa ilmastokysymykset nyt vakavasti ja on myös valmis kantamaan vastuuta.

– He ovat erittäin kunnianhimoisia tällä hetkellä. Heidän haasteenaan on, että heidän taloutensa on edelleen hyvin riippuvainen muun muassa kivihiilestä, ja he ovat hyvin tietoisia siitä, Haglund sanoo.

Haglund muistuttaa, että samalla maailmantalouden kasvu ja kehitys on hyvin riippuvainen Kiinan kasvusta.

– Jos pantaisiin yhden yön yli kaikki hiilivoimalat kiinni, se pysäyttäisi Kiinan talouden täysin ja sitä kautta maailmantalouden. Se on vaikea tasapaino.

Kiina on ilmoittanut, ettei maahan rakenneta enää uusia hiilivoimaloita ja pannut kaikki uudet voimalahankkeet jäihin. Päätös osoittaa Haglundin mielestä, että Kiina vie puheet myös käytäntöön.

– Ja Kiinassa on muutenkin erittäin kunnianhimoisia cleantech-hankkeita. Ilmastonmuutos otetaan vakavasti, mutta samalla on todettava, että iso maa, jättimäiset ympäristöhaasteet, Haglund myöntää.

Kiinassa on erittäin kunnianhimoisia cleantech-hankkeita.

Yhdysvaltojen presidentinvaihdos on johtanut nokitteluun Yhdysvaltojen ja Kiinan välillä. Haglund uskoo ja toivoo, että sanasota ei johda vakavampaan vastakkainasetteluun, koska Kiina ja USA ovat myös toisistaan riippuvaisia ja maailmantalous on riippuvainen siitä, että vapaakauppa ja muu toimii.

Haglund myöntää kuitenkin olevansa hyvin huolestunut presidentti Donald Trumpin vapaakauppapuheista.

– Tässähän Kiina on ollut paljon järkevämmällä linjalla, missä he ovat puolustaneet vapaakauppaa, maailmankauppaa. Onhan maailma siinä muuttunut aika paljon, että Kiina on yhtäkkiä ympäristöarvojen ja vapaakaupan puolustaja, sitä ei joku olisi ehkä 10 tai 20 vuotta sitten uskonut.

– Mutta näin se nyt on. Ja ne tavoitteet, joita Kiina on tässä puolustanut, ovat myös Suomen tavoitteiden mukaisia.

Haglund jätti eduskunnan ja RKP:n puheenjohtajan tehtävät viime kesänä. Luopumisen yhteydessä hän herätti huomiota purkamalla turhautumistaan ja pettymystään politiikkaan.

Haglund painottaa, ettei hänelle jäänyt kuitenkaan mitään traumoja poliitikkovuosistaan, eikä yhtään päivää tarvitse katua. Hän sanoo saaneensa poliitikkona paljon hyviäkin kokemuksia ja ystäviä ja suhtautuneensa hyvin nöyrästi mahdollisuuteen toimia valtioneuvoston jäsenenä.

Entinen puolustusministeri sanoo olevansa myös erittäin ylpeä viime vaalikaudella toteutetusta Puolustusvoimien uudistuksesta. Vaikka uudistus ei ollut kovin suosittu, annetusta vastuusta ei yritetty jänistää.

– Se on hyvä esimerkki siitä, että julkinen sektori voi muuttua ja että kipeiden päätösten myötä voidaan saada myöskin hyviä päätöksiä aikaan.

Vaikka päätös politiikasta luopumisesta oli Haglundin mukaan vaikea, se oli myös oikea. Hän sanoo lähtevänsä omassa ajattelussa siitä, että kun jää pois jostakin johtavasta tehtävästä, seuraajalle pitää jättää tarpeeksi tilaa.

– Jos jää sinne lavalle pyörimään, se ei välttämättä edistä kenenkään tilannetta. Ei organisaation, ei uuden eikä myöskään entisen johtajan tilannetta. Ja näitä entisiä puheenjohtajia on monessa puolueessa, myös keskustassa, hän huomauttaa.

Haglund kertoo kuitenkin seuraavansa edelleen hyvin tarkasti politiikkaa ja olevansa siitä yhtä kiinnostunut kuin ennenkin. Seuraajansa valmistelemaa uutta puolustusselontekoa hän ei sentään ole lukenut kannesta kanteen, valikoiduin osin kuitenkin.

Poliitikoilla on tapana vedota tehtävistä kieltäytyessään tai luopuessaan myös perhesyihin, ja niin teki Haglundkin.

Haglund myöntää, että hänen nyt 5- ja 7-vuotiaat lapsensa näkivät poliitikkovuosina isäänsä liian vähän. Mutta onko perheelle löytynyt enemmän aikaa bisnesmaailmaan siirtymisen jälkeen?

Haglundin mukaan on, sillä varsinkin viikonloput ovat olleet vapaita. Puoluejohtajana ne tapasivat täyttyä puolueen tapahtumista ja joka asiaan piti muutenkin reagoida sekä sosiaalisessa että muussa mediassa.

– Politiikkahan on usein myös julkisuuskilpailu, vaikka sen ei pitäisi sitä olla. Sillä, joka näkyy eniten, on myös vahvempi asema politiikassa.

Työssä ja perhe-elämässä on toki edelleenkin tasapainotettavaa. Haglund myöntää, että vaikkapa aamuisin työasiat tahtovat viedä mukanaan turhan varhain, kun Suomessa heräillessä päivä on Kiinassa jo pitkällä.

Oman aikansa ottaa myös säännöllinen matkustelu Suomen ja Kiinan välillä. Globaalikehitys on tuonut Suomen ja Kiinan ovat kuitenkin jo tietyllä tavoin varsin lähelle toisiaan.

– Suomesta on onneksi Finnairilla erittäin hyvät yhteydet Kiinaan. Pekingiin kestää lentää vain seitsemän tuntia Helsingistä, seitsemässä tunnissa ei pääse edes Kanarian saarille, Haglund laskeskelee.

Haastattelu ilmestyi alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 17.3. Lehden voi tilata täältä .

Lue myös

Tyrni on eräs parhaista C-vitamiinin lähteistä, mutta myös paljon muuta – näin se vaikuttaa eri elimiin

Tyrni on tunnetusti erittäin terveellinen ruoka-aines. Marja sisältää poikkeuksellisen paljon C-vitamiinia, ja E-...
21.11.2025 23:00

Joulun hotellivaraus Lappiin voi vielä onnistua, mutta dynaaminen hinnoittelu rokottaa matkakassaa

Jos haaveilee joulusta Lapin lumisissa suosikkikohteissa ja vieläpä joulupukin virallisessa kotikaupungissa Rovaniemellä, vilkaisu...
21.11.2025 22:05

Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän

Kulta on arvokas metalli, jolla on monenlaista käyttökohdetta edistyneessä teollisuudessa ja tutkimuksessa sekä...
21.11.2025 22:00

Aihetunnisteet

biotalous haglund Kaidi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Euroopan viimeisen fasistidiktaattorin kuolemasta 50 vuotta
Uutiset | 19.11.2025 22:30
Ruotsin ulkoministeri Politicolle: Pohjoismaat kantavat suhteettoman suuren osuuden Ukrainan tukemisesta
Uutiset | 20.11.2025 11:03
Ukraina-luonnos julki – nyt tuli Stubbin kommentti
Uutiset | 21.11.2025 9:45
Keskustan Hoskonen paheksuu kirkon leikkauksia – ”Monella ihmisellä on jopa nälkä”
Uutiset | 19.11.2025 17:02
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

Tyrni on eräs parhaista C-vitamiinin lähteistä, mutta myös paljon muuta – näin se vaikuttaa eri elimiin
Uutiset | 21.11.2025 23:00
Joulun hotellivaraus Lappiin voi vielä onnistua, mutta dynaaminen hinnoittelu rokottaa matkakassaa
Uutiset | 21.11.2025 22:05
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Päästrategi esittää arvionsa tekoälykuplan puhkeamisesta
Uutiset | 21.11.2025 21:15
Kuntien valtionosuusuudistus kaatui
Uutiset | 21.11.2025 18:56
Luonnonsuojeluliitto: suden poikkeuslupia myönnettiin väärin perustein – Riistakeskuksen mukaan asia ei ole niin yksinkertainen
Uutiset | 21.11.2025 18:42
Teboil hakeutui yrityssaneeraukseen
Uutiset | 21.11.2025 18:36
Nokia tekee Yhdysvaltoihin neljän miljardin dollarin investoinnit yhteistyössä Trumpin hallinnon kanssa
Uutiset | 21.11.2025 17:38
Zelenskyi: Ukraina esittää vaihtoehtoja rauhansuunnitelmaan, Ukrainaa ei petetä
Uutiset | 21.11.2025 17:29
Alkoholin kotiinkuljetuksesta voi tulla tiukka äänestys – opposition tuki näyttäisi jäävän ohueksi
Uutiset | 21.11.2025 16:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Keskustaedustajalta radikaali uudistuspamfletti: Työttömille takuutyö minimipalkalla, valtion metsiä jakoon periferiassa asuville
Uutiset | 18.11.2025 10:00
Keskusta kiittää avausta lapsilisien uudistamisesta, mutta näkee myös riskejä – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 16.11.2025 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tyrni on eräs parhaista C-vitamiinin lähteistä, mutta myös paljon muuta – näin se vaikuttaa eri elimiin
Uutiset | 21.11.2025 23:00
Joulun hotellivaraus Lappiin voi vielä onnistua, mutta dynaaminen hinnoittelu rokottaa matkakassaa
Uutiset | 21.11.2025 22:05
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piirit yhdistyvät – puheenjohtajaksi valittiin Reima Härkönen
Uutiset | 20.11.2025 13:13
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste