Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Honkonen: Sote-palveluissa perustuslain vastainen tilanne

16.10.2025 13:23
Lue lisää 
Ulkomaat
Ukrainan puolustuskykyä on mahdotonta tyhjentävästi arvioida. Maalla on kohtuullisen kokoiset asevoimat ja vuodesta 2014 maan puolustuskykyä on parannettu huomattavasti. Lisäksi länsimaiden tuki on Ukrainan puolella. Ukrainalaissotilaita kuvattuna torstaina. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Venäjän hyökkäys Ukrainaan olisi Daavidin ja Goljatin taistelu – sotilasasiantuntija pitää pääkaupunkiin hyökkäämistä kuitenkin epätodennäköisenä

Suomalainen sotilasasiantuntija ei näe Venäjän hyökkäystä Kiovaan mielekkäänä useasta syystä
STT-Anniina Korpela 19.2.2022 17:00, muokattu 19.2.2022 17:26
a– a+
Ulkomaat

Siitä huolimatta, että Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin lausunnon mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin olisi tehnyt päätöksen hyökätä Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan, everstiluutnantti evp. Juhani Pihlajamaa pitää hyökkäystä edelleen epätodennäköisenä.

–  Venäjä ei mielestäni saavuttaisi sillä tavoitteitaan, Pihlajamaa kertoo STT:lle.

Jotta hyökkäys Kiovaan olisi järkevä, tulisi Pihlajamaan mukaan Ukrainan pohjois- ja koillisrajalla olla keskitettynä huomattavasti enemmän joukkoja, kuin mitä tällä hetkellä näyttää olevan.

Perinteisesti ajatellaan, että hyökkääjällä pitäisi olla kolmin–viisinkertainen ylivoima. Vaikka venäläisiä on Ukrainan rajan tuntumassa arvioiden mukaan satojatuhansia, ovat he levittäytyneet valtavan laajalle alueelle. Pihlajamaan mukaan hyökkäykseen tarvittavaa paikallista ylivoimaa ei tällä hetkellä näytä olevan.

–  Esimerkiksi Krimiltä ei varmaan lähdetä Kiovaan, se on aika pitkä matka, Pihlajamaa arvioi.

Joe Biden ilmoitti Suomen aikaa lauantain vastaisena yönä olevansa vakuuttunut siitä, että Vladimir Putin on tehnyt päätöksen hyökkäyksestä Ukrainaan. Kyseessä on kansainvälisessä politiikassa vahva lausunto.

Pihlajamaan mukaan täydestä varmuudesta puhuminen on jotain aivan muuta kuin normaalin tiedustelutiedon perusteella tehtävät arviot.

–  Se on tosi vahvasti sanottu ja herättää kysymyksiä siitä, mistä tämä varma tieto on tullut. Hän (Biden) voi olla varma siitä vain jos hän on jollain tavalla kuullut Putinin näin sanovan tai viestivän, Pihlajamaa kertoo.

–  Tämä herättää varmasti huomattavaa huolestumista Venäjän johdossa. Venäjällä varmaan nyt mietitään, kuka vuotaa ja mitä Yhdysvallat pystyy kuuntelemaan.

Pihlajamaa ei kiistä Yhdysvaltain arviota siitä, etteikö Venäjä teoriassa voisi nykyisillä joukoillaan hyökätä Kiovaan. Todennäköisesti hyökkäykseen liittyisi maajoukkojen lisäksi massiivisia ohjus- ja ilmaiskuja, joilla tehtäisiin tietä vapaaksi maajoukoille.

Jos Kiovaa lähdettäisiin valtaamaan, hyökkäyksen alkuvaihe olisi melko samanlaista kuin Itä-Ukrainassa on nyt, maastotaistelua. Kun tultaisiin pääkaupunkiin, oltaisiin kuitenkin aivan eri tilanteessa.

–  Kaupunkisota on ihan jotain toista, se vaatisi moninkertaiset miesmäärät. On mahdollista hyökätä Kiovaan, mutta se, että Kiova vallattaisiin, on aivan toinen kysymys, Pihlajamaa kertoo.

Ukrainan puolustuskykyä on mahdotonta tyhjentävästi arvioida. Maalla on kohtuullisen kokoiset asevoimat ja vuodesta 2014 maan puolustuskykyä on parannettu huomattavasti. Lisäksi länsimaiden tuki on Ukrainan puolella.

–  Ukraina saa myös jossain määrin käyttöönsä Yhdysvaltain tiedustelukoneiston. Siitä tulee huomattava hyöty, sillä Ukrainalla itsellään ei ole vastaavanlaista tiedustelukoneistoa, Pihlajamaa huomauttaa.

Esimerkiksi ilmavoimissa ja ohjusaseistuksessa Ukraina kuitenkin selkeästi häviää Venäjälle.

–  Sitä voi nimittää hyvin Daavidin ja Goljatin taisteluksi siinä mielessä, että toisella on selkeä ylivoima.

Asevoimien lisäksi voidaan vertailla ukrainalaisten ja venäläisten sotilaiden motiiveja taistella. Pihlajamaan mukaan selkeämpi motiivi tuo ukrainalaisille etua venäläisiin verrattuna. Toinen puolustaa isänmaataan ja toinen hyökkää syistä, joita tavallinen rivisotilas ei välttämättä edes tiedä.

Mahdollisessa hyökkäyksessä Kiovaan herää kysymys siitä, tavoitteleeko Venäjä vallanvaihtoa. Pihlajamaan mukaan pääkaupunkiin hyökkäyksen tarkoituksena voisi olla korvata Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi Venäjä-mielisellä johtajalla. Ukrainan pääkaupungin valtaaminen veisi Venäjältä kuitenkin aikaa ja resursseja.

–  Sanoisin, että ollaan vähintään puolen vuoden–vuoden prosessissa, ennen kuin Kiovaan päästäisiin, se saataisiin vallattua ja Ukrainan virallinen presidentti saataisiin pois pelistä, Pihlajamaa arvioi.

–  Koko maassa tultaisiin väistämättä siihen tilanteeseen, että olisi sekä pakolaishallitus että Venäjän asettama hallinto. Kumpaa kansalaiset sitten tottelisivat… se olisi aivan käsittämätön sotku, Pihlajamaa jatkaa.

Hyökkäyksellä olisi lisäksi radikaalit taloudelliset sanktiot Venäjälle. Venäjän hyökätessä länsimaiden kaavailemat vahvat pakotteet tulisivat voimaan. Osin siitä syystä Pihlajamaa ei usko Kiovaan hyökättävän.

Lue myös

Etyjin tarkkailijat: Tulitaukorikkomusten määrä Itä-Ukrainassa on lisääntynyt dramaattisesti viime päivinä

Venäläismedian mukaan Itä-Ukrainan separatistialueilla on ollut kaksi räjähdystä, joista toinen tapahtui alueen läpi kulkevalla öljyputkella
19.2.2022 9:23

Biden: Putin on tehnyt päätöksen hyökkäyksestä, Venäjä voi hyökätä Ukrainaan tulevina päivinä

Bidenin mukaan Venäjän hyökkäyksen kohteena olisi Ukrainan pääkaupunki Kiova
19.2.2022 9:00

Saksa kehottaa kansalaisiaan poistumaan Ukrainasta, Lufthansa keskeyttää lennot Kiovaan ja Odessaan maanantaina

Saksa on kehottanut kansalaisiaan poistumaan ”kiireisesti” Ukrainasta, kun pelot ovat kasvaneet Venäjän mahdollisesta...
19.2.2022 16:48

Venäjä kertoi testanneensa ohjuksiaan onnistuneesti sotaharjoituksessa – Putin seurasi harjoitusta yhdessä Lukashenkan kanssa

Venäjä kertoi lauantaina testanneensa onnistuneesti hypersoonisia, ballistisia ja risteilyohjuksiaan osana suunniteltua sotaharjoitusta. Kremlin...
19.2.2022 14:36

Donetskin ja Luhanskin separatistijohtajat julistivat yleisen liikekannallepanon

Ukraina ja separatistialueet syyttävät kumpikin toisiaan sotatoimien kiihdyttämisestä
19.2.2022 9:59

CNN: Liki puolet Ukrainaa ympäröivistä venäläisjoukoista on hyökkäysasemissa, kertoo yhdysvaltalaislähde

Liki puolet Ukrainaa ympäröivistä venäläisjoukoista on hyökkäysasemissa, kertoo uutiskanava CNN lähteeseensä pohjaten. Asiasta...
19.2.2022 9:19

Aihetunnisteet

Ukraina Ukrainan kriisi Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Yllättävän helppo kikka saattaa karkottaa monen kodin inhottavan vieraan
Uutiset | 14.10.2025 21:45
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Yksinelävien kuolleisuusriski on kasvanut reilusti – tuore tutkimus kertoo syyt
Uutiset | 14.10.2025 22:13
Hyytävä paljastus: Putin hekumoi kuristamisella omin käsin
Uutiset | 15.10.2025 22:01
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Muistatko ”kansanmaastureiden” verovapaan kultakauden? Valtiovalta ja ruoste lopettivat lystin lyhyeen
Uutiset | 11.10.2025 21:10
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Ceausescun ”velkajarru” oli vertaansa vailla – Romanian diktaattori näännytti kansansa melkein hengiltä, mutta ulkomaanvelkakin suli
Uutiset | 13.10.2025 21:10
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Uusimmat

Huolestuttava tieto mustikasta – ”Taantuu”
Uutiset | 16.10.2025 22:01
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Mobiilinen bonustelu laajenee, kertoo S-ryhmä
Uutiset | 16.10.2025 21:14
Trumpilta paljastus: ”He haluavat hyökätä”
Uutiset | 16.10.2025 21:04
Trump ja Putin puhuivat puhelimessa – Perjantaina Zelenskyi tulee Valkoiseen taloon
Uutiset | 16.10.2025 19:03
Trumpin määrä puhua torstaina Putinin kanssa, kertoo Valkoinen talo
Uutiset | 16.10.2025 18:49
Norjan kirkko esitti anteeksipyynnön seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille
Uutiset | 16.10.2025 18:37
Intia ei vahvista eikä kiistä Trumpin väitettä
Uutiset | 16.10.2025 18:27
Työttömyyskeskustelu sai jo raamatulliset mitat – ”Kuin Joosefin neuvo faaraolle”
Uutiset | 16.10.2025 18:22
Stubb lähtee Keski-Aasiaan
Uutiset | 16.10.2025 17:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kurvinen velkajarrusta: Tällainen oli pakko tehdä – ”Kevyen populismin aika on nyt ohi”
Uutiset | 14.10.2025 16:59
Pyöreitä täyttävä PS inspiroitui MAGA-liikkeestä – Ex-sisäpiiriläinen: “Ei muuta yhteistä kuin nimi”
Uutiset | 12.10.2025 10:00
MTK-pomoksi pyrkivä Eerikki Viljanen: Suomalainen liha ei kuulu alelaariin
Uutiset | 11.10.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huolestuttava tieto mustikasta – ”Taantuu”
Uutiset | 16.10.2025 22:01
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Mobiilinen bonustelu laajenee, kertoo S-ryhmä
Uutiset | 16.10.2025 21:14
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Z-sukupolvi tulee, onko työelämä valmis?
Mielipide | 16.10.2025 10:39
Lukijalta: Maaseudun naiset rakentavat tulevaisuutta rohkeudella ja juurilla
Mielipide | 16.10.2025 10:34
Lukijalta: Ammatillisen koulutuksen kunnia tulee palauttaa
Mielipide | 16.10.2025 10:30
Vastine: Politiikkaa mielenterveyden kustannuksella?
Mielipide | 16.10.2025 10:15
Vastine: Faktoja KELA:n kuntoutuspsykoterapiasta ja palvelujärjestelmästämme
Mielipide | 16.10.2025 10:06
Lukijalta: Alistuvatko ikäihmiset hatariin uskomuksiin ja suostuvat ennenaikaisesti hoivattaviksi?
Mielipide | 8.10.2025 15:26
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia on mielenterveyspolitiikan kuuma peruna
Mielipide | 14.10.2025 10:09
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko tyrmää autojen romutuspalkkion – ”Suosisi taas kerran hyvin toimeentulevia”
Uutiset | 16.10.2025 14:56
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Tappaako hallitus pienet lukiot? Keskusta puolusti ulkomaalaisopiskelijoita rahastukselta
Uutiset | 14.10.2025 18:19
”Onko hullumpaa hallituksen päätöstä” – Keskustaedustaja kertoo, mitä yöpäivystysten loppuminen tarkoittaa
Uutiset | 10.10.2025 13:55
Kaleva: Keskustan piiripomo kiistää Purran rajut syytökset
Uutiset | 13.10.2025 15:56
Keskustaedustajat: Itäisen Suomen rahat vietiin, kokoomus ja perussuomalaiset juhlivat
Uutiset | 10.10.2025 14:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste