Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt

22.6.2026 21:00
Lue lisää 
Vastaamon tietomurto
Tietosuojarikoksesta syytetty psykoterapiakeskus Vastaamon entinen toimitusjohtaja Ville Tapio Helsingin käräjäoikeudessa 10. maaliskuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva)

Vastaamo-oikeudenkäynnissä kuullaan it-työntekijöitä, joita ex-toimitusjohtaja Tapio pitää syypäinä yrityksen tietoturvaongelmiin

Poliisi epäili työntekijöitä esitutkinnassa tietosuojarikoksesta Tapion ohella, mutta syyttäjä jätti syytteet nostamatta.
STT–Maria Rosvall 14.3.2023 9:40, muokattu 14.3.2023 9:40
a– a+
Vastaamon tietomurto

Psykoterapiakeskus Vastaamoa koskevassa oikeudenkäynnissä kuullaan tänään todistajina kahta yrityksen entistä it-työntekijää, joita entinen toimitusjohtaja Ville Tapio on syyttänyt yrityksen tietoturvaongelmista.

Tapiota kuultiin oikeudessa perjantaina, jolloin hän sanoi, että työntekijät olivat tehneet ”käsittämättömiä virheitä”.

Tapio on syytettynä tietosuojarikoksesta, koska syyttäjän mukaan Tapio laiminlöi Vastaamon tietoturvasta huolehtimisen ja antoi viranomaisille vääriä tietoja yritykseen kohdistuneesta tietomurrosta. Tapio kiistää syytteen täysin.

Työntekijöitä epäiltiin esitutkinnassa tietosuojarikoksesta Tapion ohella. Syyttäjä jätti kuitenkin syytteet nostamatta, koska hänen mukaansa heidän syyllisyytensä tueksi ei ollut todennäköisiä syitä.

Paikan päällä Helsingin käräjäoikeudessa kuullaan vain yhtä työntekijää. Syyttäjän mukaan toisella työntekijöistä on este saapua oikeuteen, joten salissa luetaan hänen esitutkintakertomuksensa.

Syyttäjän mukaan Vastaamoon kohdistui kaksi tietomurtoa, yksi vuonna 2018 ja toinen maaliskuussa 2019. Epäilynä on, että vuonna 2018 tehdyssä murrossa vietiin potilastiedot, joilla asiakkaita myöhemmin kiristettiin.

Syyttäjän mukaan Vastaamossa ei oltu tästä murrosta tietoisia.

Tapion syytteessä on kyse maaliskuun 2019 tietomurrosta ja sen jälkeisestä ajasta lokakuuhun 2020 asti. Syyttäjän mukaan ulkopuolinen taho murtautui 15. maaliskuuta 2019 Vastaamon potilastietokantaan, sotki tietokannan ja jätti potilastietokantapalvelimelle kiristysviestin.

Syyttäjän mukaan tapahtuneen jälkeen Vastaamossa tehdyt toimenpiteet olivat riittämättömiä ja potilastietokannan turvallisuus oli vaarantuneena lokakuuhun 2020 saakka. Silloin Vastaamo kertoi joutuneensa kiristyksen kohteeksi, ja sen jälkeen selvitys ja poliisitutkinta tapahtumista aloitettiin.

Tapio sanoo, että kaksi it-osaston työntekijää vastasi Vastaamon tietoturvasta eikä heistä kumpikaan kertonut hänelle maaliskuun 2019 tietomurrosta sen tapahtuma-aikaan. Puolustuksen mukaan tietoturvaongelmien takana oli se, että työntekijät avasivat marraskuussa 2017 Vastaamon tietojärjestelmän suojaukset ja tietokantaportin internetiin ja jättivät sen auki.

Puolustus sanoo, että yrityksen tietojärjestelmä olisi oikein käytettynä ollut turvallinen ja työntekijät yrittävät vierittää vastuuta omista virheistään Tapiolle.

Keskusrikospoliisin (KRP) esitutkinnan aikana selvisi, että Vastaamolla oli tapahtunut useita tietomurtoja ja muita tietoturvapoikkeamia. KRP:n mukaan Vastaamon tietoturvaa paranneltiin vuosien varrella jonkin verran, mutta ongelmat eivät poistuneet.

– Vastaamolle lokakuussa 2020 tietoturvaa parantamaan palkatut asiantuntijat ovat kuvanneet Vastaamon tietoturvaa erityisen heikoksi, huonoksi ja alkeelliseksi sekä Vastaamon tapaa huolehtia tietoturvasta suhteessa heidän hallinnoimansa tiedon arkaluonteisuuteen selkeästi puutteelliseksi ja erittäin heikoksi, esitutkintapöytäkirjassa sanottiin.

KRP:n mukaan potilastietokannan käyttäjätunnuksen salasana on ollut seitsemän merkkiä pitkä ja selkokielinen. Se ei ole sisältänyt isoja kirjaimia tai erikoismerkkejä ja se oli ollut käytössä vuodesta 2012.

Vastaamoon kohdistunut epäilty törkeä tietomurto on vielä esitutkinnassa. Siitä epäiltynä on vangittu 25-vuotias mies.

Poliisi muistutti viime viikolla, että tietomurron uhreilla on edelleen mahdollisuus antaa asianomistajan lausuma poliisin sähköisessä asiointipalvelussa. Ensin asiasta on tehtävä rikosilmoitus. Myös sen voi tehdä nettipalvelussa.

Poliisi on saanut noin 6 500 tietomurtoon liittyvää rikosilmoitusta. Tietomurron asianomistajia kuullaan ensisijaisesti sähköisellä kaavakkeella. Lausuman antaneet pysyvät mukana rikosprosessissa ja saavat mahdollisuuden esittää vaatimuksensa asiassa.

Lue myös

Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa

Kansallinen ennallistamissuunnitelma etenee Petteri Orpon (kok.) hallituksen laatimien nuottien mukaan. Keskustan Vesa Kallion...
23.6.2026 14:03

Syyttäjä: Pojat laativat suunnitelman kouluiskun tekemisestä Tampereella ja tekivät polttopulloja – syytettyjen mukaan kyse oli larppaamisesta

Syytetyt ihailivat yhdysvalloissa tehtyä Columbinen kouluampumista, syyttäjä sanoo
23.6.2026 13:27

Saimaannorppa kuoli pyydykseen – jo kahdeksas tapaus tänä vuonna

Suur-Saimaalta Lappeenrannasta on löytynyt saimaannorpan kuutti hukkuneena katiskaan, kertoo Metsähallitus.Tänä keväänä syntynyt uros...
23.6.2026 13:25

Aihetunnisteet

Kotimaa oikeudenkäynnit rikokset Vastaamo vastaamon tietomurto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Oppositio syyttää hallitusta ikäihmisten digisyrjäyttämisestä – eduskunnassa kipakka väittely viranomaispostin tulevaisuudesta
Uutiset | 22.6.2026 17:22
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa
Uutiset | 23.6.2026 14:03
Syyttäjä: Pojat laativat suunnitelman kouluiskun tekemisestä Tampereella ja tekivät polttopulloja – syytettyjen mukaan kyse oli larppaamisesta
Uutiset | 23.6.2026 13:27
Saimaannorppa kuoli pyydykseen – jo kahdeksas tapaus tänä vuonna
Uutiset | 23.6.2026 13:25
Järjestö: Heroiini palannut myyntiin Suomessa, havaintoja pääkaupunkiseudulta ja Varsinais-Suomesta
Uutiset | 23.6.2026 12:59
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Yrittäjien eläkeuudistus lausuntokierrokselle
Uutiset | 23.6.2026 11:54
Rydmanille eduskunnan luottamus – RKP äänesti tyhjää
Uutiset | 23.6.2026 11:40
Iran kiistää päästävänsä tarkastajia maahan tutkimaan ydinlaitoksiaan
Uutiset | 23.6.2026 11:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa
Uutiset | 23.6.2026 14:03
Syyttäjä: Pojat laativat suunnitelman kouluiskun tekemisestä Tampereella ja tekivät polttopulloja – syytettyjen mukaan kyse oli larppaamisesta
Uutiset | 23.6.2026 13:27
Saimaannorppa kuoli pyydykseen – jo kahdeksas tapaus tänä vuonna
Uutiset | 23.6.2026 13:25
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Sähkön halpuus on pelkkä silmänkääntötemppu
Mielipide | 23.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste