Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 
Ympäristö
Bentsofenoni-3-kemikaalia käytetään kosmetiikassa. Erityisesti sitä on aurinkovoiteissa, koska se imee itseensä UV-säteilyä. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Uhanalaisilla vesilinnuilla erityinen kemikaalivaara

Meriin päätyy paljon hormonitoimintaa haittaavia aineita
STT-Eevi Grönlund, Suomenmaa 28.7.2025 22:30, muokattu 28.7.2025 13:54
a– a+
Ympäristö

Teollisuuden ja kotitalouksien kemikaaleja on löytynyt vesilinnuista ja niiden munista, selviää Turun yliopistossa tehdystä väitöskirjatutkimuksesta.

Tutkimuksessa havaittiin haahkanaaraista yhteensä 21:tä eri kemikaalia ja niiden munista 17:ää. Suomessa haahka on erittäin uhanalainen laji ja maailmanlaajuisesti silmälläpidettävä.

Yleisimmät haahkoista löydetyt kemikaalit olivat bisfenoli A (BPA) ja bentsofenoni-3, kertoo tutkija Amalie Ask STT:lle.

BPA:ta löytyy esimerkiksi useista muoviastioista. Lisäksi sitä käytetään käyttövesiputkien pinnoissa, joista kemikaalia voi liueta lämpimään veteen. Ask arvelee, että BPA:ta voi sitä kautta päätyä vesistöihin ja lintuihin.

Bentsofenoni-3-kemikaalia taas käytetään kosmetiikassa. Erityisesti sitä on aurinkovoiteissa, koska se imee itseensä UV-säteilyä. Sen Ask uskoo päätyvän mereen viemärin kautta.

– Joka kerta, kun käytämme sitä ja pesemme sen pois lavuaarissa tai suihkussa, se päätyy jätevedenkäsittelyyn. Eivätkä jätevedenpuhdistamot ole oikeastaan kovin hyviä käsittelemään tällaisia kemikaaleja, jolloin ne vain menevät suurimmaksi osaksi puhdistamoista läpi.

Linnuista etsittiin myös hyönteistorjunnassa käytettyjä neonikotenoideja, mutta niitä ei löytynyt.

– Se oli todella hyvä uutinen. Olin yllättynyt, mutta iloinen, Ask kertoo.

Tutkimuksessa löydetyt kemikaalit ovat hormonitoimintaa häiritseviä haitta-aineita.

– Linnuissa havaitsemani pitoisuudet eivät ole niin korkeita, että odottaisin niiden vaikuttavan lintuihin, Ask kertoo.

Ask kuitenkin korostaa, että tutkimuksissa tutkitaan usein vain yhtä tai muutamaa kemikaalia kerrallaan, vaikka todellisuudessa linnut altistuvat monille keskenään sekoittuville kemikaaleille. Kun yhtälöön lisätään vielä muut ympäröivät olosuhteet, kuten melusaaste sekä alati kiihtyvät sään ääri-ilmiöt, kasvaa yhteisvaikutus jo huomattavasti.

– Linnut altistuvat monille stressitekijöille ja vain osa niistä on kemikaalisia, Ask sanoo.

Tutkijat eivät voi tarkkaan tietää, mistä kemikaalit ovat mereen päätyneet. Ne saattavat tulla Suomesta, mutta yhtä hyvin ne voivat olla peräisin vaikka Venäjältä, Ask kertoo.

– Emmekä me pääse käsiksi dataan sieltä. Se on tietysti haastava osuus Itämeren, tai kaikkien merien kanssa, että mistä päästöt tulevat mereen.

Lintuihin saakka kemikaalit päätyvät Askin mukaan todennäköisesti niiden ravinnosta. Esimerkiksi haahkan pääasiallista ravintoa ovat sinisimpukat, jotka puolestaan ruokailevat siivilöimällä vedestä pieneliöitä. Näin niihin päätyy paljon vettä ja sitä kautta kemikaaleja.

Myös kemikaalien sääntely on hankalaa. Vaikka esimerkiksi Suomi tai EU-maat kemikaalejaan vähentäisivätkin, ei se tarkoita, että kaikki muut Itämeren valtiot toimisivat samoin, Ask sanoo.

Haitallisten aineiden vähentämistä vaikeuttaa Askin mukaan myös esimerkiksi se, että harvaa kemikaalia käytetään turhaan. Jos yksi haitallinen kemikaali kielletään, on se korvattava uudella. Se taas vaatii suuren määrän työtä, ja uusi kemikaali voi olla vielä edellistäkin vaarallisempi.

Lue myös

Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia

Kreikan pääkaupungissa Ateenassa kuusi ihmistä on kuollut asuintalossa tapahtuneessa räjähdyksessä, kertovat paikalliset viranomaiset....
26.9.2026 15:26

Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää huolestuttavina Helsingin Sanomissa esiin nousseita tietoja lasten kouluruokailusta....
26.9.2026 13:08

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

Indonesiassa metsäpalot uhkaavat äärimmäisen uhanalaisia borneonorankeja, kertoo Kansainvälinen luonnonsuojeluliitto IUCN. Indonesia on kamppaillut jo...
26.9.2026 11:40

Aihetunnisteet

kemikaalit Kotimaa linnusto linnut luonto vesilinnut ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Zelenskyi: Trump on antanut Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 25.9.2026 12:14
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Kreml kimpaantui, kun venäläinen mediakommentaattori joutui EU:n pakotelistalle
Uutiset | 25.9.2026 15:25
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – ”Oli se aluksi shokki”
Uutiset | 25.9.2026 20:01
Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Paavo Arhinmäki aikoo ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa
Uutiset | 26.9.2026 9:58
Viherpesulaki raivaa pian heppoiset ympäristöleimat kauppojen hyllyiltä
Uutiset | 26.9.2026 9:01
Iisalmen villisiat poistuivat, vaara ohi
Uutiset | 26.9.2026 8:53
Trump tyrmäsi Iranin ehdotuksen aselevoksi ja Hormuzinsalmen aukaisemiseksi
Uutiset | 26.9.2026 6:27
Eva: Suomalaiset odottavat Ukrainalta aiempaa enemmän joustoa – Venäjältä penätään rikosvastuuta
Uutiset | 26.9.2026 6:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste