Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on onnistunut työntämään maansa demokratian kuilun partaalle toisen presidenttikautensa ensimmäisen vuoden aikana, uskovat brittilehti Guardianin haastattelemat asiantuntijat.
Trump on edennyt hätkähdyttävällä nopeudella keskittääkseen valtaa itselleen ja lähipiirilleen. Kehityksen mittakaava ja nopeus ovat tyrmänneet jopa pitkäaikaiset autoritaaristen hallintojen tarkkailijat, Guardian kirjoittaa.
Viimeisen vuoden aikana Trump on muun muassa lakkauttanut liittovaltion virastoja, toteuttanut virkamieskunnan puhdistuksia, erottanut riippumattomia valvontaelimiä, haastanut oikeuden päätöksiä ja lähettänyt liittovaltion joukkoja demokraattien johtamiin kaupunkeihin.
Hän on vainonnut poliittisia vihollisiaan, syyllistänyt maahanmuuttajia ja marginaaliryhmiä, määrännyt ulkomaisen johtajan vangittavaksi, hyödyntänyt presidenttiyttään taloudellisesti, polkenut akateemista vapautta ja kiihdyttänyt hyökkäyksiään uutismediaa vastaan.
– Vuonna 2025 Yhdysvallat lakkasi olemasta täysi demokratia samalla tavalla kuin Kanada, Saksa tai jopa Argentiina ovat demokratioita, kirjoittivat Harvardin yliopiston nimekkäät valtiotieteilijät Steven Levitsky ja Daniel Ziblatt sekä Toronton yliopiston professori Lucan Way Foreign Affairs -lehdessä joulukuussa.
Heidän mukaansa Trumpin johtama Yhdysvallat on ”vajonnut kilpailulliseen autoritarismiin” – järjestelmään, jossa pidetään vaaleja, mutta hallitseva puolue väärinkäyttää valtaansa tukahduttaakseen vastarinnan ja kallistaakseen pelikentän edukseen.
Asiantuntijoiden mukaan Trumpin toimet ovat nyt ensimmäistä presidenttikautta järjestelmällisempiä ja hänen kostonhimonsa selkeämpää, minkä lisäksi hän kohtaa nyt paljon vähemmän sisäisiä rajoitteita.
Presidentin republikaanikriitikot on pääosin häädetty viroistaan, ja jäljelle jääneet sanovat pelkäävänsä kostotoimia, jos he avaavat suunsa.
Trump on toistuvasti ohittanut republikaanien hallitseman kongressin budjettia, tullimaksuja ja sotavaltuuksia koskevissa kysymyksissä. New York Timesin haastattelussa tammikuun alussa Trump julisti, että ainoa rajoite hänen vallalleen on hänen ”oma moraalinsa”.
The Century -säätiön indeksin mukaan Yhdysvaltain demokratian taso koki huiman 28 prosentin romahduksen viime vuoden aikana. Näin äkillinen lasku liitetään yleensä vallankaappauksiin tai muihin suuriin shokkeihin.
Demokratiaa tarkkailevan Bright Line Watchin syyskuisessa kyselyssä asiantuntijat antoivat Yhdysvaltain demokratialle arvosanan 54/100, mikä on kaukana maan G7-kumppaneiden, kuten Kanadan tai Britannian lukemista.
Valkoinen talo on toistuvasti hylännyt väitteet autoritarismista ja kuitannut kritiikin ”syvästi epäuskottavana” sekä ”Trump-hulluusoireyhtymästä” kumpuavana asiana.
– Tässä on totuus: Amerikan kansa valitsi presidentti Trumpin uudelleen ylivoimaisella ääntenenemmistöllä hänen America First -ohjelmansa perusteella, Valkoisen talon tiedottaja Abigail Jackson sanoi lausunnossaan.
– Nyt hän toteuttaa kaikkia kampanjalupauksiaan – se on demokratiaa käytännössä.