Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa

24.6.2026 12:54
Lue lisää 
Yhdysvallat
Yhdysvaltain korkein oikeus kumosi perjantaina presidentti Donald Trumpin asettamat laajat tuontitullit. Oikeuden mukaan Trump ylitti valtaoikeutensa määrätessään laajoja, globaaleja tuontitulleja. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Trump allekirjoitti uuden 10 prosentin tuontitullin "kaikille maille" – astuu voimaan tiistaina

Yhdysvaltain korkein oikeus kumosi perjantaina presidentti Donald Trumpin määräämät laajat tuontitullit.
STT 21.2.2026 10:20, muokattu 21.2.2026 10:31
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo allekirjoittaneensa uuden, globaalin 10 prosentin tuontitullin. Trump kertoo asiasta sosiaalisen median palvelussaan Truth Socialissa.

Trumpin mukaan tulli kohdistuu ”kaikkiin maihin” ja astuu voimaan ”lähes välittömästi”. Valkoisen talon mukaan väliaikainen tulli astuu voimaan tiistaina.

Yhdysvaltain korkein oikeus kumosi perjantaina Trumpin asettamat laajat tuontitullit. Oikeuden mukaan Trump ylitti valtaoikeutensa määrätessään laajoja, globaaleja tuontitulleja.

Tämän jälkeen Trump kertoi, että Yhdysvallat ottaa käyttöön uuden 10 prosentin tuontitullin, joka perustuu eri säädökseen kuin oikeuden kumoamat tullit. Säädös antaa presidentille oikeuden määrät tuontitulleja pisimmillään 150 päiväksi, jota voidaan venyttää vain kongressin luvalla.

Presidentin päätöksessä sanotaan kuitenkin, että tavoitteena on pitää tulli voimassa 24. heinäkuuta asti.

Valkoisen talon mukaan tulli koskee myös niitä Yhdysvaltain kauppakumppaneita, jotka ovat tehneet tullisopimuksia Trumpin hallinnon kanssa. Väliaikaista 10 prosentin tullia ei kuitenkaan sovelleta kaikkiin maahantuotaviin tuotteisiin, kuten kriittisiin mineraaleihin, lääkkeisiin ja matkustaja-ajoneuvoihin.

Korkeimman oikeuden päätös ei kuitenkaan kumoa niitä Trumpin asettamia tulleja, jotka koskevat tiettyä alaa tai tavaratyyppiä, kuten terästä, alumiinia tai autoja. Sen sijaan laittomiksi todettiin kokonaisia maita koskeneet yleisluontoiset tullit.

Myös alempi oikeusaste oli päättänyt toukokuussa Trumpin ylittäneen valtaoikeutensa, mutta päätöksen astumista voimaan oli lykätty.

Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance tuomitsee korkeimman oikeuden päätöksen Trumpin laajat tuontitullit. Vance kutsuu viestipalvelu X:ssä päätöstä ”laittomuudeksi”.

– Tämä on laittomuutta tuomioistuimelta, yksinkertaisesti. Ja sen ainoa vaikutus on, että presidentin on vaikeampi suojella yhdysvaltalaista teollisuutta, Vance kirjoittaa.

Varapresidentin mukaan Trumpilla on laaja valikoima muita keinoja asettaa tuontitulleja ja Trump aikoo käyttää niitä.

Yhdysvalloissa korkeimman oikeuden tullipäätös on otettu vastaan laajalti puoluekannan mukaisesti. Demokraatit ovat suhtautuneet ratkaisuun myönteisesti, mutta samalla myös monet republikaanit ovat olleet päätöksen puolella.

Muun muassa republikaanisenaattori Susan Collins kommentoi Guardianin mukaan, että oikeuden päätös vahvistaa, että vain kongressilla on perustuslaillinen valta asettaa tulleja.

Maailmalla tuontitullien kumoaminen otettiin vastaan varovaisen myönteisesti. Esimerkiksi Saksa ja Britannia sanoivat tekevänsä yhteistyötä Yhdysvaltojen kanssa uudessa tilanteessa. EU sanoi arvioivansa tarkkaan korkeimman oikeuden päätöstä ja sen vaikutuksia.

Kanadan mukaan oikeuden päätös osoittaa, että Trumpin tullit olivat vailla oikeudellista perustaa. Samaan aikaan maa huomautti, että monet kanadalaisille eniten harmia aiheuttaneista Trumpin toimista ovat yhä voimassa.

Meksikon hallitus kertoi, että se selvittää Trumpin ilmoittaman uuden 10 prosentin tuontitullin mahdollisia vaikutuksia. Kauppaministeri Marcelo Ebrard sanoi, että maa odottaa ensin Yhdysvaltojen seuraavia toimia.

Yhdysvalloissa markkinat suhtautuivat tilanteeseen myönteisesti, kun Wall Streetillä pörssikurssit sulkeutuivat perjantaina plussalla. Pörssit olivat ensin auenneet laskussa, kun aiemmin perjantaina kerrottiin Yhdysvaltojen talouden kasvaneen loppuvuodesta odotettua hitaammin.

Lue myös

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?

Toimitusministeristölläkin voitaisiin kitkutella vaaleihin asti, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
24.6.2026 13:45

Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa

Keskustan kainuulainen kansanedustaja Tuomas Kettunen kertoo tyrmistyneensä Maahanmuuttoviraston Kuhmon toimipisteen lakkauttamisuhasta. Kuhmon ohella...
24.6.2026 12:54

Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana

Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus viime kuussa alkaneen epidemian aikana. Virus on todettu...
24.6.2026 12:47

Aihetunnisteet

Politiikka Talous Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa
Uutiset | 24.6.2026 12:54
Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana
Uutiset | 24.6.2026 12:47
Valtio suunnittelee luopuvansa useista kansallispuistojen kiinteistöistä
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen neuvottelut jatkuvat ensi viikolla
Uutiset | 24.6.2026 12:06
Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna
Uutiset | 24.6.2026 12:00
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
KEHA-keskus irtisanoo yli 70 henkeä, syynä valtion säästöohjelma
Uutiset | 24.6.2026 9:42
Tutkimus: Lähes kaikkien eduskuntapuolueiden maine heikolla tasolla
Uutiset | 24.6.2026 9:29
Ranskassa sähköt poikki kymmeniltätuhansilta, lämpötilan ennakoidaan nousevan jopa yli 40 asteen
Uutiset | 24.6.2026 9:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa
Uutiset | 24.6.2026 12:54
Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana
Uutiset | 24.6.2026 12:47
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste