Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät

17.3.2026 22:12
Lue lisää 
Puoluearkistot
Historiantutkija Kati Katajisto noteeraa Tuomo Sohlmanin johtaman Keskustan ja maaseudun arkiston toiminnan ja merkityksen täyden kympin arvoiseksi. (Kuva: Jari Laukkanen)

"Täyden kympin tietopankki"  – Keskustan ja maaseudun arkisto on palvellut tiedonnälkäisiä jo viisi vuosikymmentä 

Risto Luodonpää 25.12.2020 17:00, muokattu 28.12.2020 15:26
a– a+
Puoluearkistot

Jotta kansakunnalla olisi tulevaisuutta, sen pitää tuntea myös menneisyytensä.   

Vanha sanonta historian totuuksien tunnistamisesta pitää hyvin paikkansa myös poliittisten puolueiden kohdalla.  

Maalaisliiton ja keskustan osalta faktaa on kerätty keskitetysti jo viiden vuosikymmenen ajan Keskustan ja maaseudun arkistoon.  

Syyskuussa 50-vuotisjuhliaan viettänyt instituutio sai alkunsa vuonna 1969 perustetun Arkistosäätiön toimesta. Mukana suunnittelutyössä olivat puolueen ohella Keskustapuolueen Naiset, Nuoren Keskustan liitto sekä Maaseudun Sivistysliitto.  

Tavoitteena oli saada kokoon puolueen toimintaa koskevaa materiaalia mahdollisimman laajasti.  

Puoluekokousten, -hallitusten sekä työvaliokuntien lisäksi kokouspöytäkirjoja ja muuta aineistoa on koottu Apollonkadulle aina piirejä ja paikallisosastoja myöten.  

Arkistonjohtajana vuodesta 1997 toimineen Tuomo Sohlmanin mukaan ”koko Suomen puolue” on pystynyt pitämään alkuperäisestä tavoitteesta melko hyvin kiinni.  

− Paperien määrä ja samalla arkiston koko kasvoi kovasti sotien jälkeen. Asiakirjat ja puolue-elinten pöytäkirjat on pystytty arkiston ansiosta taltioimaan turvatusti, hän kiittelee.  

− Erilaisia osastoja on paljon ja materiaalia kertyy pienistä puroista. Mitään isompia maantieteellisiä katvealueita ei ole silti päässyt syntymään. Henkilökohtaisia arkistoja voisi olla enemmänkin, Sohlman aprikoi.  

Virallisempaa statusta toimintaan toi pääsy valtionavun piiriin vuonna 1975.   

− Resurssien myötä tuli myös velvoitteita toimitilojen, henkilöstön pätevyyden ja monien muiden asioiden suhteen. Tällä hetkellä valtionapu kattaa noin 70−80 prosenttia kuluista. Vuosibudjettimme on noin 250 00 euroa, Sohlman arvioi.  

Digitalisaation kehittyminen ja siihen liittyvät hankkeet ovat tuoneet toimintaan helpotusta. Arkistoja täydennetään silti johtajan mukaan edelleen pienillä resursseilla.  

− Digitalisointi on edennyt vuoden 1985 asiakirjoihin asti. Itseni lisäksi arkistossa työskentelevät toimistosihteeri ja tutkija. Vanhasen hallituksen aikanaan käynnistämä projekti ansaitsee kyllä maininnan. Jos ei silloin ihan digiloikkaa otettu, niin askel ainakin, Sohlman muistelee.  

Juhlavuonna 2020 Keskustan ja maaseudun arkistosta löytyi noin 1 400 hyllymetriä paperiasiakirjoja, 160 000 kpl valokuvia, 1 600 julistetta, 6 400 tuntia äänitteitä, 920 tuntia elävää kuvaa ja noin 5,5 terabittiä sähköistä aineistoa.  

Sohlmanin mielestä tehokkain keino lisämateriaalin hankkimiseksi on levittää tietoa arkistosta ja sen toiminnasta.  

− Olemme esitelleet pienen otannan aineistoista ja arkistonmuodostajista Facebook-sivullamme kerran kuukaudessa vuoden 2020 aikana. Paras tapa saada uutta materiaalia on silti edelleen se, kun puolueen kenttäväki käy arkistossa vierailulla ja pääsemme näkemään ihan kasvokkain.   

Pitkästä perinteestä huolimatta Keskustan ja maaseudun arkisto on jäljessä erityisesti vasemmistopuolueiden toiminnan arkistointia.  

Sekä SDP:n Työväen arkisto että Vasemmistoliiton Kansan arkisto ovat vanhempia ja laajempia kokonaisuuksia. Kokoomustaustainen Porvarillisen työn arkisto sen sijaan on perustettu myöhemmin eli 1975 ja on kooltaan lähellä keskustan vastaavaa.  

− Vasemmistopuolueilla on arkistoinnissa erilainen traditio ja toimintatapa. Ja varmasti heillä on ollut isompi tarvekin kirjata toimintaansa ylös. 

 

Arkiston merkitys puolueelle on avautunut Kati Katajiston silmissä muutenkin kuin pelkästään työtehtävän kautta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Historiantutkija Kati Katajisto kirjoittaa parhaillaan keskustan historian kuudetta osaa (1981−1991).  

Katajisto käyttää tutkimustyössään paljon Keskustan ja maaseudun arkistoa ja antaa sille kiitettävän arvosanan.  

− Kympin annan kyllä. Arkisto on olohuoneen omainen tietopankki. Palvelu pelaa ja henkilökunta on innostunutta huolimatta pienistä resursseista, hän suitsuttaa.  

Arkiston merkitys puolueelle on avautunut tutkijan silmissä muutenkin kuin pelkästään työtehtävän kautta.  

− Jokaisella itseään kunnioittavalla sivistysliikkeellä pitää olla asiat arkistoituna. Itse olen tutkimuksissani huomannut, että esimerkiksi myytti keskustan kentästä pitää paikkansa. Ainakin 1980-luvulla se oli vielä voimissaan.  

Katajisto kiittelee Keskustan ja maaseudun arkistoa niin avoimuudesta kuin monipuolisuudestakin.  

− Vasemmistopuolueiden arkistoissa on paljon sellaista salaista materiaalia, jota ei ole lupa käyttää tutkimuksissa.  

Katajisto on hyödyntänyt kirjoitustyössään muun muassa vaalijulisteita.  

− Niiden avulla pystyy aistimaan hyvin ajankuvaa.  

Keskustan historiikkiin liittyvistä mahdollisista uusista paljastuksista Katajisto ei suostu vielä isommin vihjailemaan.  

− Ajanjaksoa leimaavat edelleen K- ja V-linjojen jännitteet. Ja tietysti Paavo Väyrysen vahva rooli on koko ajan taustalla. 

Poliittisten puolueiden arkistot

Työväen Arkisto (TyArk)   Vuonna 1909 SDP:n puoluekokouksessa Kotkassa perustettu Suomen vanhin työväenliikkeeseen liittyvä arkisto ja samalla maan vanhin kansanliikearkisto.     Kansan Arkisto   Perustettiin tammikuussa 1957, kun Suomen Kommunistisen Puolueen arkisto (1945–1956) ja Poliittinen lehtileikearkisto yhdistyivät. Valtakunnallinen kansalaisjärjestöjen ja vasemmistolaisen työväenliikkeen keskusarkisto.     Keskustan ja maaseudun arkisto (KMA)  Keskustalaisen liikkeen keskusarkisto sai alkunsa 1970 vuotta aiemmin perustetun Arkistosäätiön toimesta. Mukana suunnittelutyössä olivat puolueen ohella Keskustapuolueen Naiset, Nuoren Keskustan liitto sekä Maaseudun Sivistysliitto.       Porvarillisen Työn Arkisto (PTA)  Vuonna 1975 perustettu yksityinen keskusarkisto, johon kootaan kokoomuslaista, konservatiivista yhteiskunnallista toimintaa koskevia ja porvarillisissa järjestöissä syntyneitä asiakirjoja.   

Lue myös

USA moukaroi maanalaisia kohteita Hormuzinsalmen liepeillä

Yhdysvaltojen ja Israelin hyökkäyksestä Iraniin alkanut sota Lähi-idässä on lähes pysäyttänyt liikenteen Hormuzinsalmen läpi.
18.3.2026 9:18

Iran vannoo kostoa: Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut"

Keski-Israelissa ilmahälytykset soivat läpi keskiviikon vastaisen yön sen jälkeen, kun Israel surmasi Iranin vaikutusvaltaisimpiin henkilöihin kuuluneen Ali Larijanin.
18.3.2026 9:10

Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä

Työministeri Matias Marttisen (kok.) mukaan hän on valmis tekemään muutoksia määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan...
18.3.2026 8:50

Aihetunnisteet

Keskusta tietopankki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Kiina Trumpin kommentista: ”Olemme panneet merkille”
Uutiset | 17.3.2026 10:58
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

USA moukaroi maanalaisia kohteita Hormuzinsalmen liepeillä
Uutiset | 18.3.2026 9:18
Iran vannoo kostoa: Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä
Uutiset | 18.3.2026 8:50
Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA moukaroi maanalaisia kohteita Hormuzinsalmen liepeillä
Uutiset | 18.3.2026 9:18
Iran vannoo kostoa: Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä
Uutiset | 18.3.2026 8:50
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste