Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Säähän tulossa käänne

9.2.2026 2:31
Lue lisää 
Euroopan parlamentti
Kaivos- ja akkukemikaaliyhtiö Keliberin Syväjärven kaivosalue marraskuussa 2021. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

"Tässä on ihan fundamentaalinen näkemysero" – kriittisten kaivannaisten pikaluvitus jakaa suomalaismeppejä

Pekka Pohjolainen 8.9.2023 12:14, muokattu 8.9.2023 12:23
a– a+
Euroopan parlamentti

EU:n kaavailema kriittisten raaka-aineiden kaivoshankkeiden luvituksen vauhdittaminen jakaa suomalaismeppejä kahteen leiriin.

Asetusehdotuksen mukaan akkumetallien kaltaisten kriittisten raaka-aineiden kaivoshankkeiden luvitus pitäisi hoitaa kahdessa vuodessa. Monenlaisten intressiriitojen repimä hanke sai EU-parlamentin etäaamukahveilla perjantaina osakseen sekä suuria epäluuloja että vahvaa tukea.

Kokoomusmeppi Sirpa Pietikäinen näki, että asetus on täydessä ristiriidassa esimerkiksi kiertotaloustavoitteiden kanssa. Pietikäisen mukaan ympäristönäkökulmasta hyvin ongelmallista pikakaistaa ollaan ehkä avaamassa eilisen teknologialle, sillä esimerkiksi akkuteknologia kehittyy vauhdilla.

– Tämähän tulee sieltä teollisuuskomissaarin puolelta ja kiertotalouden periaatteet tulevat ympäristökomissaarin puolelta. Ja selvästikään ei nyt ole kauhean hyvin komissiossa koordinoitu näitä ajatuksia yhteen, Pietikäinen moitti.

Keskustan Mauri Pekkarinen oli toisilla linjoilla. Hän piti eettisesti ja moraalisesti turmiollisena tienä sitä, että EU nojaisi vihreässä siirtymässään edelleen muuhun maailmaan.

– On tärkeää, että Eurooppa ottaa vastuun, kun se itsekin pystyy kestävällä tavalla hankkimaan raaka-aineita.

Pekkarinen muistutti, että vihreä siirtymä vaatii kriittisiä raaka-aineita monikymmenkertaisesti nykyistä enemmän.

– Vaikka sataprosenttinen kierrätys kaikissa raaka-aineissa saataisiin aikaan, se riittää nykyiseen käyttökulutukseen, ei enempään.

Pekkarinen painotti, että ympäristönormit eivät ole muuttumassa.

– Lupaprosessien helpottumista tämä kyllä merkitsee, ja siinä pitää olla tarkka ja mieluummin lisätä demokratiaa, lähivaikuttamista. Se on meidän omissa kansallisissa käsissä, ja sitä pitää voida ja pitääkin tehdä.

Pekkarisen mielestä asiassa on meppien kesken ”ihan fundamentaalinen näkemysero”.

– Suomi on kymmenen keskeisen malmin tuotannossa Euroopan ykkösmaa, ja meillä on vielä paljon potentiaalia. Mitä tulee ympäristön raiskautumiseen tämän seurauksena, en tunnista tästä sellaista.

Pietikäinen sanoi, että asiassa ei selviä pelkällä ylevällä retoriikalla. Hänen mukaansa kyse on laadusta ja huolellisuudesta asioiden selvittämisessä. Pietikäisen mukaan esitetty kahden vuoden malli kannustaa tekemään huonoja selvityksiä ja odottelemaan ajan kulumista loppuun.

– Ei tällaista lainsäädäntöä pidä tehdä.

Pietikäinen muistutti, että kun kaivos on kerran avattu, luontoarvot ja muut elinkeinomahdollisuudet alueella on menetetty.

– Raaka-aineet on hyväksikäytetty todennäköisesti halpaan hintaan ja jätteet on jätetty tänne. Ei ole katumuspilleriä, mistä voidaan sitten todeta, että o-ou, ei ollutkaan hyvä hanke.

SDP:n Eero Heinäluoma piti oman paneutumisensa pohjalta selvänä, että esitetty muutos on tarpeen.

–Jos jatkamme vanhalla tiellä, jossa nämä kestävät äärimmäisen kauan, Euroopan vastaus maailmalla käynnissä olevaan muutokseen myöhästyy pahasti, Heinäluoma perusteli.

Vihreiden Heidi Hautala oli huolissaan ohituskaistan luomisesta hyvin ongelmallisille kaivoshankkeille.

– Ehkä huolestuttavimpana esimerkkinä Viiankiaapa, joka on erittäin arvokas Natura-alue, ja jonka alla on merkittävät kaivannaisesiintymät.

Hautala muistutti, että raaka-aine, joka on nyt kriittinen vihreässä tai digitaalisessa siirtymässä, ei välttämättä ole sitä enää 20 vuoden tai 10 vuoden kuluttua. Hän sanoi kannattavansa EU:n strategista autonomiaa, mutta ei millä hinnalla tahansa.

Lue myös

Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan on kuollut ainakin kolme ihmistä

Venäjä on jatkanut laajoja iskuja Ukrainassa, vaikka Yhdysvallat, Ukraina ja Venäjä suunnittelevat uusia kolmikantakeskusteluja.
9.2.2026 10:12

Vähittäiskauppa käy, mutta alan työpaikat katoavat

Kaupan liiton mukaan vähittäiskaupan työpaikkoja katosi viime vuonna 8 000.
9.2.2026 10:02

Suurlähettiläs: Hizbollahin täysi aseistariisunta on "erittäin, erittäin vaikea toteuttaa"

Beirutin-suurlähettiläästä Anne Meskasesta Hizbollahin aseistariisunta ei olisi tähän mennessä onnistunut ilman YK:n rauhanturvaajia, joissa toimii myös suomalaisjoukkoja.
9.2.2026 10:01

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta
Uutiset | 3.2.2026 22:18
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan on kuollut ainakin kolme ihmistä
Uutiset | 9.2.2026 10:12
Vähittäiskauppa käy, mutta alan työpaikat katoavat
Uutiset | 9.2.2026 10:02
Suurlähettiläs: Hizbollahin täysi aseistariisunta on ”erittäin, erittäin vaikea toteuttaa”
Uutiset | 9.2.2026 10:01
Kieltenopettajat huolissaan nuorten kielivalintojen keskittymisestä yhä voimakkaammin englantiin
Uutiset | 9.2.2026 9:53
Vapaaehtoisten luovuttajien kantasolusiirteitä välitettiin viime vuonna ennätysmäärä
Uutiset | 9.2.2026 9:18
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Japanin pörssissä ennätyslukemat LPD:n ennustetun vaalivoiton myötä
Uutiset | 9.2.2026 7:19
Demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lai tuomittiin 20 vuoden vankeusrangaistukseen
Uutiset | 9.2.2026 6:02
Portugalissa sosialistipuolueen Seguro ottamassa presidentinvaalien voiton 67 prosentin äänisaaliilla
Uutiset | 9.2.2026 5:00
Kosovon entisen presidentin sotarikosoikeudenkäynnissä alkavat loppupuheenvuorot
Uutiset | 9.2.2026 3:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan on kuollut ainakin kolme ihmistä
Uutiset | 9.2.2026 10:12
Vähittäiskauppa käy, mutta alan työpaikat katoavat
Uutiset | 9.2.2026 10:02
Suurlähettiläs: Hizbollahin täysi aseistariisunta on ”erittäin, erittäin vaikea toteuttaa”
Uutiset | 9.2.2026 10:01
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste