Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Hiihto
Pekingin olympiakisojen hiihtomitalit ratkotaan Zhangjiakoussa. Hiihtostadionilla näytti tältä joulukuun alussa 2021. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Täällä ratkotaan Pekingin olympiakisojen hiihtomitalit – katso kuvat

Olympiajoukkueen runko viimeisteli kuntonsa Seiser Almissa Italiassa. Kehon sopeuttaminen vähähappiseen ilmaan aloitettiin jo kesäkuussa.
STT–Pasi Rein ja Suomenmaa 25.1.2022 23:00, muokattu 25.1.2022 15:37
a– a+
Hiihto

Kuntoa yhä kireämmälle pukkaavat harjoitukset on hiihdelty. Maastohiihdon olympiaryhmän runko piti viimeistelyleirinsä 17.–25. tammikuuta Seiser Almissa Italian Dolomiiteilla ja matkustaa lyhyen Helsingin-piipahduksen jälkeen Pekingin talviolympialaisiin keskiviikkona.

Maajoukkueen ydinryhmä viritteli kehoaan Euroopan korkeimmalla alppiniityllä 1  700 metrissä Kiinan Zhiangjiakoun kilpailuolosuhteisiin. Olympiamitalit ratkotaan 1  639–1  721 metrissä.

–  On todella yksilöllistä, kuinka paljon urheilijat tarvitsee päiviä korkealla ennen kisoja. Jokainen sitä kuitenkin tarvitsee, lajiryhmän päävalmentaja Teemu Pasanen kertoo.

–  Pekingiin ei voi mennä just ennen kisaa, eikä mennäkään, kun lähdemme jo keskiviikkona reissuun. Kaikki kerkiävät olla kisapaikalla vähintään viikon ja sprintterit ylikin ennen ensimmäistä kilpailua.

Silti suomalaishiihtäjät ovat koulineet elimistöään olympiatunnelmiin korkean paikan leireillä kesäkuusta lähtien. Harjoituskaudella oli kolme alppileiriä. Joulukuun alkupuolella monet jäivät Davosin maailmancupista leirille, joka jatkui Tour de Skin avauskilpailuun Lenzerheidessa.

Toistuvat leirit ovat jättäneet urheilijoiden kehoon muistijäljen.

–  Sopeutuminen paranee ja nopeutuu, kun käydään kauden aikana leireillä useamman kerran. Kroppa huomaa, että tätähän olen tehnyt ennenkin, Pasanen selittää.

–  Meillä on ollut harjoituskaudella paljon vuorokausia korkealla, jotta urheilijan kroppa tietää tässä viimeisessä sopeutumisvaiheessa ennen kisoja, miten homma toimii. Sopeutuminen on sitä helpompaa, mitä useampia altistuksia keho on kokenut.

Sopeutuminen on yksilöllistä. Hitaasti vähähappiseen ilmaan sopeutuvien pitää harjoitella korkealla korostetun rauhallisesti muita pidempään. Hyvät sopeutujat kuten Suomen joukkueessa Iivo ja Kerttu Niskanen voivat aloittaa tuottavan harjoittelun nopeammin.

Kestävyyslajeissa kaikki hyötyvät korkean paikan harjoittelusta, ja hyvien sopeutujien etu hupenee vähitellen.

–  Erot alkavat tasoittua, kun kaikki ovat olleet korkealla kaksi viikkoa. Sitten kaikki ovat taas ikään kuin samalla viivalla, Pasanen jatkaa.

Näissä maisemissa kisataan helmikuun alussa hiihdon olympiamitaleista. Kuva on joulukuulta 2021. LEHTIKUVA / AFP / WANG ZHAO

Suomen joukkueessa sprinttimatkoille keskittyvistä hiihtäjistä vain Katri Lylynperä osallistui Seiser Almin viimeistelyleirille. Joni Mäki, Lauri Vuorinen, Jasmi Joensuu ja Jasmin Kähärä sekä distanssihiihtäjä Perttu Hyvärinen eivät matkustaneet muiden mukana Italiaan.

–  He halusivat hiihtää Suomen cupia (18.–19. tammikuuta) ja jäädä Suomeen harjoittelemaan, Pasanen kertoo.

Ratkaisu oli sprinttereiltä odotettu. Pekingin kisojen hiihtolajit alkavat 5.–6. helmikuuta yhdistelmäkilpailuin. Sprintterit päästetään vauhtiin vasta 8. helmikuuta, joten heille jää paikanpäällä 12 päivää aikaa sopeutua vuoristo-oloihin.

Sprinttereiden ratkaisua selittää myös harjoitusten sisältö.

–  Osa sprinttereistä on mieluummin matalalla voidakseen tehdä tietyt vauhdikkaammat harjoitukset lähempänä varsinaista kisaa, Pasanen kertoo.

–  Sekin on hyvin yksilöllistä, sillä Seiser Almissa leireili norjalaisia ja venäläisiä sprinttereitä ja meilläkin oli Katri paikalla. On todella yksilöllistä, kuinka paljon urheilijat tarvitsee päiviä korkealla ennen kisoja.

Ruotsin olympiahiihtäjät livistivät Livignoon, mutta Norjan joukkue ja niin kutsuttu Aleksandr Bolshunovin ryhmä Venäjän joukkueesta oli suomalaisten kanssa samaan aikaan Seiser Almissa.

Pasasta huvittaa, miten samanlaisella ohjelmalla ”tasankomaiden” joukkueet eli Suomi, Ruotsi, Norja ja Venäjä ovat rakentaneet harjoitusohjelmansa.

–  Me kaikki olemme valmistautuneet aika samalla tavalla. Keski-Euroopan mailla on eroja, kun osa niiden joukkueesta asuu korkealla koko vuoden, mutta lähellä merenpinnan tasoa asuvat hiihtäjät ovat leireilleet aika täsmälleen samalla tavalla, Pasanen kertoo.

–  Norja luopui kesäkuussa Livignon leiristä koronatilanteen takia, ja Ruotsin leirityksessä on ollut meihin verrattuna viikon heitto.

Ratkaisut perustuvat tutkittuun tietoon, jota Suomessa tuottaa Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus Kihu.

–  Uskon, että korkean paikat leirit ovat olleet meillä nyt aika tapissa, ja vastustajat ovat toimineet samoin. Aika lähellä tämä on nyt ollut sitä, mitä tutkimukset osoittavat ja Kihun asiantuntijoiden kanssa on katsottu. Leiripäiviä on ollut riittävästi, Pasanen vahvistaa.

Zhangjiakou sijaitee Hebein maakunnassa Pohjois-Kiinassa. Tällä hiihtostadionilla jännitetään pian hiihtomitalien loppuratkaisuja. LEHTIKUVA / AFP / WANG ZHAO \

Tiedemiesten työ sanelee myös harjoitusten sisällön korkean paikan leireillä.

–  Rauhoittumista, kevyttä treeniä ja pari kovaa harjoitusta, Pasanen tiivistää Seiser Almin ohjelman.

Aluksi ohjelmassa oli hiihtäjästä riippuen 3–5 päivää rauhallista peruskestävyysharjoittelua. Sitten maltillinen tehoharjoitus, jolla kroppaa herätellään sopeutumisvaiheen jäljiltä. Sitten pieni palautus ennen leirin kovinta, kilpailunomaista rypistystä.

–  Kovemmat harjoitukset osuvat leirin keskiosille ja ihan leirin loppuun varataan 2–3 kevyempää päivää, jolloin tehdään taas peruskestävyyttä ja harjoitusmäärät vähenevät, Pasanen kertoo.

Suomalaiset tekivät leirin ankarimmat tehoharjoituksensa lauantaina ja sunnuntaina.

–  Vastustajat toimivat samalla tavalla. Vain Keski-Euroopan maiden hiihtäjät saattavat treenata korkealla kovemmalla intensiteetillä, koska he ovat asuneet pienestä asti korkealla. Heidän on pakko tehdä tehoja myös korkealla, koska he käyvät matalalla vain hiihtämässä kilpaa.

Pasasen iirikset ovat seuranneet tiiviisti suomalaisten piteneviä potkuja. Samalla hän on pannut merkille, että myös maineikkaimmat kilpailijat ovat nousukunnossa.

–  Kyllä vireen vähän näkee siitä, miltä hiihto näyttää, jos sattuu paikalle jonkun tehoharjoituksessa. Vasta kisassa kunnon näkee täydellisesti, mutta kyllä virettä pystyy vähän arvioimaan myös harjoittelusta, Pasanen myöntää.

Pasanen suostuu varovaiseen arvioon Venäjän ja Norjan suurista tähdistä.

–  Rauhallisesti täällä on hiihdelty, mutta Bolshunovilla on ollut ihan ok menoa, Pasanen paljastaa.

–  Ja Therese Johaug teki tehoja tuossa samassa paikassa kuin me lauantaina. Ihan entiseltä Thereseltä näytti, joten aika kova hän on varmaan myös Pekingissä.

Suomen joukkueesta Pasanen haluaa puhua yleisemmällä tasolla. Urheilijat saavat kertoa tavoitteestaan, päävalmentaja katsoo kokonaisuutta.

–  Leiri on sujunut hyvin kaikin puolin todella hyvissä olosuhteissa. Kunto on nousussa.

Naisten ydinryhmä Krista Pärmäkoski, Kerttu Niskanen, Johanna Matintalo ja Anne Kyllönen todisti kuntonsa Tour de Skin koettelemuksissa. Mieshiihtäjistä Iivo Niskanen on ollut jykevässä vireessä, mutta parisprintin MM-mitalisteilla Ristomatti Hakolalla ja Joni Mäellä oli pitkään terveyshuolia.

–  Naisilla on ollut miehiä tasapainoisempi kausi. Siellä näyttää todella hyvältä, Pasanen vahvistaa.

–  Miesten puolella on ollut epäonnea ja rikkonainen kausi. Iivo on ollut koko ajan hyvässä vireessä, mutta osa ei ole päässyt oikein kisaamaan.

Iivo Niskanen lukeutuu yhdeksi mitalisuosikiksi Pekingin olympiahiihdoissa. Kuva marraskuulta 2021. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Joukkueen valinnat piti sinetöidä lopulta etuajassa, kun koronatilanne esti tammikuun loppupuolen maailmancupit.

–  Tulee aika pitkä tauko kisoista. On mielenkiintoista nähdä, mitä on tapahtunut viime kuukauden aikana. On pieni arvoitus, ovatko suhdanteet muuttuneet, sillä kilpaa on oikeastaan hiihdetty viimeksi Tourilla, eivätkä ihan kaikki olleet sielläkään paikalla, Pasanen pohdiskelee.

Olympiatunnelmiaan Pasanen kuvaa luottavaisiksi. Suomalaisilla kunto näyttää kehittyvän Pekingin-matkan kynnyksellä, ja menestys alkukaudesta on ollut viime kautta parempi.

–  On tullut podiumia useampaan kertaan ja useammalle hiihtäjälle. Siinä mielessä näyttää hyvältä, Pasanen arvioi.

–  Urheilijoilla on varmasti mitalitavoitteita kaikissa viesteissä ja joukkuekilpailuissa sekä henkilökohtaisilla matkoilla. Meillä on mahdollisuuksia miehissä ja naisissa.

Pasanen määrittää tavoitteen kamppailuksi mitaleista.

–  Näyttää realistisesti siltä, että pystymme taistelemaan niistä, mutta yksikään mitali ei ole itsestäänselvyys. Kilpailu on kovaa. Ei tarvitse paljon epäonnistua missään, ettei mitalia tule.

Pekingin talviolympialaiset järjestetään 4.–20. helmikuuta.

Myös Krista Pärmäkoskelta odotetaan menestystä. LEHTIKUVA / KALLE LYDMAN

Lue myös

Luontokato kiihtyy – jopa 60 prosentilla maailman lintulajeista populaatio on pienentynyt

Tuoreessa maailman lintujen uhanalaisuusarvion päivityksessä on muutettu yli 160 lintulajin uhanalaisuusluokka. Päivityksessä oli...
10.10.2025 18:33

Rauhannobelisti kertoi omistavansa palkintonsa Trumpille

Venezuelan oppositiojohtaja Maria Corina Machado kertoo omistavansa saamansa Nobelin rauhanpalkinnon paitsi Venezuelan kansalle...
10.10.2025 17:31

Zelenskyi: Venäjä hyökkäsi sadoilla drooneilla ja kymmenillä ohjuksilla

Venäjä hyökkäsi perjantain vastaisena yönä Ukrainaan yli 450 droonilla ja 30 ohjuksella, kertoi...
10.10.2025 17:11

Aihetunnisteet

hiihto maastohiihto olympialaiset pekingin talviolympialaiset Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23
Oulaskangas | Paikallisilta rajua ryöpytystä perussuomalaisille: ”Luulin äänestäneeni ihmistä ja järjen ääntä”
Uutiset | 9.10.2025 7:00
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
IL: Tämän arkisen elintarvikkeen asiantuntija jättäisi hyllyyn
Uutiset | 7.10.2025 23:12
”Järkyttävää epäoikeudenmukaisuutta” – Oulaskankaan yöpäivystyksen kohtalo tuohdutti eduskunnassa
Uutiset | 8.10.2025 19:38
Tutkija: Suomella, Kanadalla ja USA:lla riittää kirittävää Venäjän jäänmurtajiin
Uutiset | 9.10.2025 13:59
”Kuolinisku” – Trump uhkaa sodalla pastaa vastaan
Uutiset | 9.10.2025 21:52
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Varoitus katastrofista hyvinvointialueilla: ”Holtittomia leikkauksia”
Uutiset | 9.10.2025 11:02
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Vakava maksasairaus hiipii usein oireetta – Nyt kehitettiin tehokas ennustaja
Uutiset | 4.10.2025 22:11
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
FT: Syrjäinen maa säikähti Kiinan sotavoimaa – ”Kiire”
Uutiset | 4.10.2025 21:03
Tutkija järkyttyi mikromuovin uskomattomasta määrästä: ”Jokaisella avaamisella”
Uutiset | 6.10.2025 23:30
IL: Tämän arkisen elintarvikkeen asiantuntija jättäisi hyllyyn
Uutiset | 7.10.2025 23:12
Mistä johtuu kuiva suu?
Uutiset | 3.10.2025 1:47
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15

Uusimmat

Luontokato kiihtyy – jopa 60 prosentilla maailman lintulajeista populaatio on pienentynyt
Uutiset | 10.10.2025 18:33
Rauhannobelisti kertoi omistavansa palkintonsa Trumpille
Uutiset | 10.10.2025 17:31
Zelenskyi: Venäjä hyökkäsi sadoilla drooneilla ja kymmenillä ohjuksilla
Uutiset | 10.10.2025 17:11
Suomen ensihoidon kapasiteetti ei riitä sotatilanteessa – oliko sotilassairaaloiden lakkauttaminen virhe?
Uutiset | 10.10.2025 16:58
Elinkeinoministeri Puisto: Jäänmurtajakauppojen työllisyysvaikutus jopa 10 000 henkilötyövuotta
Uutiset | 10.10.2025 16:08
Perussuomalaisten Garedew leikkaisi taiteelta ja kulttuurilta kaiken – ”Eihän yhteiskunta maksa muillekaan heidän harrastuksiaan”
Uutiset | 10.10.2025 16:06
Kurvinen ei yllättynyt Oulaskangas-äänestyksestä – ”Kuvastaa täysin välinpitämätöntä, epäonnistunutta terveydenhuollon johtamista”
Uutiset | 10.10.2025 15:28
Sopu syntymässä ankarasta velkajarrusta – Tutkija näkee riskin: ”Tämä olisi pahin tilanne”
Uutiset | 10.10.2025 15:04
Susien metsästyskiintiöksi esitetään vähintään 65 sutta tulevana talvena
Uutiset | 10.10.2025 14:55
Keskustaedustajat: Itäisen Suomen rahat vietiin, kokoomus ja perussuomalaiset juhlivat
Uutiset | 10.10.2025 14:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Sairaalakapina palasi hallituksen kiusaksi
Uutiset | 4.10.2025 18:00
Influenssereiden valta vahvistuu politiikassa, sanoo tutkija – Metan päätös on puolueille haastava
Uutiset | 5.10.2025 9:00
Romutuspalkkio kerää sekä kiitosta että kummastusta – valiokuntapomo esittää rahoille parempaa käyttökohdetta
Uutiset | 5.10.2025 10:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Luontokato kiihtyy – jopa 60 prosentilla maailman lintulajeista populaatio on pienentynyt
Uutiset | 10.10.2025 18:33
Rauhannobelisti kertoi omistavansa palkintonsa Trumpille
Uutiset | 10.10.2025 17:31
Zelenskyi: Venäjä hyökkäsi sadoilla drooneilla ja kymmenillä ohjuksilla
Uutiset | 10.10.2025 17:11
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Uudenmaan keskusta tarvitsee arvostetun ja toimeenpanokykyisen puheenjohtajan
Mielipide | 10.10.2025 10:26
Lukijalta: Ehdotan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi Petri Roinista
Mielipide | 9.10.2025 16:28
Lukijalta: Alkoholin haitat sen hyötyjä suurempia
Mielipide | 9.10.2025 12:37
Lukijalta: Ei kosteutta koteihin!
Mielipide | 9.10.2025 12:31
Lukijalta: Petri Roininen keskustan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 9.10.2025 12:13
Lukijalta: Alistuvatko ikäihmiset hatariin uskomuksiin ja suostuvat ennenaikaisesti hoivattaviksi?
Mielipide | 8.10.2025 15:26
Lukijalta: Ehdotan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi Petri Roinista
Mielipide | 9.10.2025 16:28
Lukijalta: Uudenmaan keskusta tarvitsee arvostetun ja toimeenpanokykyisen puheenjohtajan
Mielipide | 10.10.2025 10:26

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta vaatii rajuja toimia: Tavoitteena nuorisotyöttömyyden puolittaminen
Uutiset | 3.10.2025 15:25
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Nuorkeskusta vaatii rajuja toimia: Tavoitteena nuorisotyöttömyyden puolittaminen
Uutiset | 3.10.2025 15:25
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste