Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

EU-parlamentti hyväksyi suden suojelun höllentämisen – Kulmuni iloitsi päätöksestä

8.5.2025 13:47
Lue lisää 
Ilmiöt
Suomenlahdelle tarvitaan uusi kanavayhteys, kuntapäättäjä Niina Kuuva vaatii. (Kuva: Jari Laukkanen)

Sotaisan naapurin varjossa

Itä-Suomi ei kaipaa tekohengitystä, sanoo Puumalan kunnanjohtaja Niina Kuuva.
Risto Luodonpää 6.8.2022 10:00, muokattu 7.8.2022 12:09
a– a+
Ilmiöt

Suomen itäistä rajaa varjostaa Ukrainan tapahtumien seurauksena epätietoisuuden aika, jonka kestoa tai merkitystä ei kannata ryhtyä vielä edes arvailemaan. 

Venäjää vastaan suunnatut pakotteet ovat iskeneet rajuimmin Itä-Suomen elinkeinoelämään jo lähes kymmenen vuoden ajan.  

Tuoreen selkkauksen aiheuttama rajan hiljentyminen näkyy puolestaan jo konkreettisella tavalla itäisen Suomen maakunnissa. Kun yhteistyön siteet katkeavat kertaheitolla, kaupalliset rakenteet murtuvat ja yritysten investointisuunnitelmat kaatuvat, tarvitaan taloudellisen takamatkan kiinnikuromiseen uusia keinoja. 

Itä-Suomea koskevia avauksia onkin alkanut putkahdella julkisuuteen vankkojen perusteluiden kera.  

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko ehdotti puoluekokouksen avauspuheessaan Lappeenrannassa, että Suomen avataan mahdollisuus erityistalousalueiden perustamiseen.  

– Tavoitteemme on, että siten voidaan uudella tavalla edistää tasapainoisempaa alueiden kehittymistä, hän perusteli. 

Keskustajohtajan mukaan erityistalousalueilla voisi olla mahdollista saada verotuksellisia tai muita huojennuksia, jotta siellä toimivien yritysten edellytykset vahvistuisivat.

Myös alueella asuvat ihmiset voisivat saada erityisiä kannusteita ja päätösvaltaa tulisi tuoda lähemmäs paikallisia ihmisiä. 

Saarikon avaus saa positiivista palautetta itäsuomalaisten vaikuttajien taholta.  

Europarlamentaarikko Elsi Kataisen (kesk.) mukaan esitys korostaa alueellisen tasapainon tärkeyttä niin huoltovarmuuden, elinvoiman, talouden kuin turvallisuudenkin kannalta.  

– Saarikon esitykset erillisten tukitoimien osalta ovat erityisesti osoitus siitä, että koko maan asiat ovat tärkeitä päättäjillemme. On hyvä, että toimenpiteisiin on jo ryhdytty, Katainen suitsuttaa. 

Puumalan kunnanjohtaja Niina Kuuva pitää tärkeänä, että itäisten ja pohjoisten alueiden heikompi asema aletaan vihdoin tunnustaa myös virallisesti. 

– Esitys on paitsi erinomainen, niin myös tarpeeksi järeä, hän kuvailee erityistalousalueiden merkitystä. 

Ensin iski korona ja heti perään uudet pakotteet.

Jatkuva pakoterumba on Kuuvan mukaan laittanut niin kuntien kuin elinkeinoelämänkin suunnitelmat uusiksi jo useampaan kertaan. 

– Kun tilanteesta alettiin välillä jo vähän toipua, niin ensin iski korona ja heti perään uudet pakotteet. Täällä idässä on eletty melkoista kärsimysnäytelmää jo pitemmän aikaa, hän harmittelee. 

Kuuva onkin esittänyt menetysten korvaamiseksi ja aluetta vahvistamaan kansallisesti hyväksyttyä kasvustrategiaa. Ohjelman pituus tulisi ulottua vähintään viiden vuoden ajanjaksolle, jotta tarvittavia vaikutuksia voidaan saada aikaan. 

– Kyseessä ei ole mikään nopea tekohengityspaketti, vaan asioiden mahdollistaja ja kasvualusta uusille hankkeille, Kuuva täsmentää. 

Pyörät kasvuohjelman käynnistämiseksi ovat jo vahvasti pyörimässä. 

Itäsavolainen kuntapomo tervehtii tyydytyksellä myös Saarikon näkemystä, jonka mukaan Saimaan kanavan remontista säästyvät miljoonat voitaisiin käyttää Itä-Suomen tukemiseen. Hallitus on perustanut syksyn budjettiriihtä varten myös tätä aihetta pohtivan valtiosihteeriryhmän. 

Viimeksi torstaina Saarikko toisti kanavaa koskevan avauksensa. Rahaministeri aikoo esittää ensi vuoden budjettiin varojen kohdentamista Itä-Suomelle.

Kuuvalla on valmiina useita konkreettisia toimia kasvuohjelman sisällöksi. Yhtenä tärkeimmistä kehityskohteista hän näkee liikenneyhteyksien ja -infran turvaamisen uudessa tilanteessa. 

– Saimaan kanava on hiljentynyt ja siihen liittyvät investoinnit peruutettu. Tavarakuljetusten siirtyminen kumipyörille on pitemmän päälle kestämätön ratkaisu. Siksi tarvitaan uusi kanavayhteys Suomenlahdelle, hän vaatii. 

Kuuva muistuttaa, että kyse ei ole uudesta väyläideasta. 

– Mäntyharjun ja Kymijoen kanavayhteyksistä on vanhat suunnitelmat jo olemassa. Nyt tarvitaan vain niiden päivittäminen ja tälle suunnittelutyölle tulee osoittaa tarvittavat resurssit.

Itä-Suomi jäi mopen osille jo aiemmin, kun Parikkalan tilapäisen rajanylityspaikan tavoitteena ollut kansainvälistäminen pantiin jäihin. 

– Tavoitteena oli jopa 300 000 rajanylitystä vuodessa. Nyt näyttää siltä, että suunnitelmat on haudattu lopullisesti, kunnanjohtaja tuskailee. 

Itä-Suomi voisi tulla tunnetuksi ihan Lapin kaltaisena luontomatkailukohteena.

Kuuvalla on tarjota täsmäratkaisu myös Itä-Suomea pitkään vaivanneeseen digitalisointiongelmaan. 

– Alennetaan alueen kuntien omarahoitusosuuksia laajakaistahankkeissa viiteen prosenttiin. Nykyinen omarahoituksen määräävä asetus on kunnille täysin epätasa-arvoinen. Kyseessä on perusinfraan liittyvä turvallisuusteko, josta hyötyvät myös yritykset ja sote-alueet, hän muistuttaa. 

EU:lta saatavia rakennerahastovaroja pitäisi Kuuvan mielestä jatkossa suunnata enemmän myös konkreettisiin yleishyödyllisiin investointeihin. Hän ottaa esimerkiksi matkailun tarjoamat mahdollisuudet. 

– Se rahoitus on nykyään liikaa sidoksissa tutkimukseen. Luontomatkailuohjelman turvin pystyisimme kehittämään pitkiä, kuntarajat ylittäviä ja ympärivuotisia monitoimireittejä yhteistyössä yritysten ja kolmannen sektorin kanssa. Itä-Suomi voisi tulla tunnetuksi ihan Lapin kaltaisena luontomatkailukohteena, hän visioi. 

Itärajan sulkeutuminen aiheuttaa tarvetta kehittää myös energiaomavaraisuutta. Kuuva muistuttaa erityisesti tuulivoiman tarjoamista mahdollisuuksista. 

– Itä-Suomessa olisi edellytykset hyödyntää tuulivoimaa siinä kuin muuallakin. Esteenä ovat monesti olleet Puolustusvoimien tarpeet. Yksi mahdollisuus olisi uudistaa Puolustusvoimien tutkarakenteita siten, että tuulivoimaloiden rakentaminen Itä-Suomessa tulisi mahdolliseksi, hän ehdottaa.  

Europarlamentaarikko Elsi Katainen toivoo panostuksia, jotta Lapin ja Helsingin lisäksi myös Itä-Suomi nähtäisiin houkuttelevana matkakohteena.

Keskustameppi Elsi Kataisen mielestä itäisen Suomen maakuntien investointien ja strategisten painopisteiden perusta on muuttunut radikaalisti viimeisten kuukausien aikana.  

– Raja on aiemmin ollut portti idän ja lännen välillä. Nyt näkymät ovat hyvin erilaiset, kun raja on jatkossa Naton raja ja sitä varjostaa henkinen rautaesirippu, hän kuvailee. 

Katainen korostaa, että vaikka Itä-Suomi on ollut monilla mittareilla Etelä- ja Länsi-Suomea jäljessä hyvinvoinnissa. niin investointikohteena se on edelleen säilyttänyt vakaan asemansa.  

Vuoden 2014 Krimin valtauksen ja pakotepolitiikan seurauksista on otettu oppia, eikä Venäjän kaupan tyrehtyminen iske enää niin laajalla voimalla suomalaiseen yhteiskuntaan kuin aiemmin.  

Vienti ja kauppa vetävät edelleen hyvin, kun korvaavat markkinat on löydetty ja riippuvuutta Venäjän kaupasta vähennetty.  

– On huolehdittava, etteivät investointiedellytykset heikkene myöskään pidemmällä aikavälillä. Investointeja tulee jatkossakin, jos vientiväylät ovat kunnossa, osaamiskeskittymiä kehitetään ja osaavaa työvoimaa on tarjolla.

Vaikka maakuntastrategiaa pitää tarkastella uudesta näkökulmasta, ei itäistä Suomea voi Kataisen mukaan niputtaa yhteen muottiin.  

Konkreettisina haasteina ovat erityisesti saavutettavuus ja matkailu, jotka tarvitsevat yhteiskunnan tukea.  

– Saimaan kanavan korvaaminen tarkoittaa panostuksia vaihtoehtoisiin kuljetusreitteihin erityisesti metsäteollisuuden raaka-aineiden liikkuvuuden varmistamiseksi. Sen kautta kulkevan tavaran siirtäminen renkaille tarkoittaisi 50 000 rekkakuormaa lisää tiestön sietokykyä koettelemaan. Valtion väyläverkon investointiohjelma 2023–2030 olisi sen vuoksi perusteiltaan hyvä avata uuteen tarkasteluun, Katainen ehdottaa. 

Tavara- ja raaka-aineliikenteen siirtyminen raiteille vaatii Kataisen mukaan uusia kohtaamispaikkoja yksiraiteisilla osuuksilla Savon ja Karjalan radoilla. 

– Panostukset poikittaisliikenteeseen heijastuisivat myös Länsi-Suomen satamien tavaramäärien kasvuksi. Sisävesikuljetuksen vaihtoehdot olisi hyvä ottaa paremmin huomioon. Lisäksi EU-ohjelmien hyödyntäminen on huomioitava, savolaismeppi muistuttaa. 

Jää nähtäväksi, mitä seurauksia etenkin Pietarin talousalueen välittömässä läheisyydessä olevalle Etelä-Karjalalle tulee.

Itä-Suomen veto- ja pitovoimaa pitää Kataisen mukaan kasvattaa, jotta työvoimaa riittää. 

– Tämä koskee sekä kotimaan sisäistä muuttoliikettä että asiantuntijoiden houkuttelua ulkomailta. Kansainvälinen arvostus vaikuttaa myös suomalaisten opiskelijoiden koulutuspaikan valinnassa. Itä-Suomi on luottanut kansainvälisyyteen, ja moni opiskelijoista on tullut yliopistoihin ja ammattikorkeakouluihin myös Venäjältä joko tutkinto- tai vaihto-opiskelijaksi, hän muistuttaa. 

Suurinta epävarmuutta eletään edelleen matkailun sektorilla, kun useilla alueilla juuri venäläiset turistit ovat luoneet kysyntää. Itä-Suomen turismi kohtaa Kataisen mukaan haasteita myös epäsuorasti Aasian lentojen vaikeutumisen vuoksi. 

– Tulevien sesonkien osalta jää nähtäväksi, mitä seurauksia etenkin Pietarin talousalueen välittömässä läheisyydessä olevalle Etelä-Karjalalle tulee. Suomi kuitenkin kiinnostaa matkailumaana, ja siihen kaivattaisiin panostuksia, jotta Lapin ja Helsingin lisäksi myös Itä-Suomi nähtäisiin houkuttelevana kohteena.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä heinäkuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Historia | Saksalaisten ampuma torpedo ja sitä seuranneet 18 minuuttia vaikuttivat koko maailmansodan kulkuun

Matkustajahöyrylaiva RMS Lusitania upposi 110 vuotta sitten keskellä ensimmäistä maailmansotaa
8.5.2025 22:00

Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin mukaan varapresidentti J. D. Vancen näkemys, jonka mukaan Venäjä...
8.5.2025 21:52

Kysely: Trump on terrorismia isompi uhka Britannialle

Lähes neljännes briteistä pitää Yhdysvaltain presidenttiä Donald Trumpia Venäjän jälkeen toiseksi suurimpana uhkana...
8.5.2025 21:41

Aihetunnisteet

aluekehitys itä-savo itä-suomi Talous Ukrainan sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Media: Trumpin hallinto vaati Ukrainaa vastaanottamaan USA:n karkottamia ihmisiä
Uutiset | 7.5.2025 21:41
Nyt odotellaan valkoisen savun nousemista – Tässä ovat kärkiehdokkaat uudeksi paaviksi
Uutiset | 7.5.2025 9:29
Hornet-hävittäjä syöksyi maahan Rovaniemellä
Uutiset | 7.5.2025 11:17
Kirkolliskokous teki päätöksensä – avioliitto on naisen ja miehen välinen
Uutiset | 8.5.2025 16:18
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Historia | Iljushin-lento Siperian yli Japaniin oli unohtumaton kokemus – “Asiakkaat ajettiin ulos pakkaseen” 
Uutiset | 8.4.2025 14:54
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Historia | Saksalaisten ampuma torpedo ja sitä seuranneet 18 minuuttia vaikuttivat koko maailmansodan kulkuun
Uutiset | 8.5.2025 22:00
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kysely: Trump on terrorismia isompi uhka Britannialle
Uutiset | 8.5.2025 21:41
Uudeksi paaviksi on valittu amerikkalainen Robert Francis Prevost
Uutiset | 8.5.2025 19:26
”Rakas ystävä” – Putin ja Xi ylistivät keskustelujaan ja kehuivat yhteisymmärrystään
Uutiset | 8.5.2025 18:39
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Toinen maailmansota päättyi Euroopassa 80 vuotta sitten – Venäjän ”historialliset valheet” nostettiin esiin Saksassa
Uutiset | 8.5.2025 17:59
Keskustanuoret: Yhteen sukupuoleen ulottuva asevelvollisuus on muinaisjäännös
Uutiset | 8.5.2025 17:34
Väylävirastokin hylkää itäisen Suomen, hämmästelee kansanedustaja – ”Sen enempää isompia kuin pienempiäkään reikiä ei paikata”
Uutiset | 8.5.2025 17:13
Intia ja Pakistan jatkoivat ilmasotaa, Intia kertoi tuhonneensa Pakistanin ilmatorjuntaa
Uutiset | 8.5.2025 17:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Saksalaisten ampuma torpedo ja sitä seuranneet 18 minuuttia vaikuttivat koko maailmansodan kulkuun
Uutiset | 8.5.2025 22:00
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kysely: Trump on terrorismia isompi uhka Britannialle
Uutiset | 8.5.2025 21:41
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Tavallisten ihmisten puolestapuhuja
Mielipide | 8.5.2025 10:36
Lukijalta: Inhimillinen kuolema – jokaisen oikeus
Mielipide | 8.5.2025 10:33
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Miksi Donald Trump himoitsee paavin virkaa?
Mielipide | 2.5.2025 10:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Keskusta ehdottaa kakkosluokkalaisille perustaitojen tarkastuspistettä
Uutiset | 26.4.2025 16:52
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Kiminkinen nosti keskustan palkintopallille ääniharavakisassa – katso suhteelliset ääniharavat alueittain
Uutiset | 21.4.2025 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste