Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Mitkä kunnat muutetaan ”identiteettikunniksi”, Riikka Purra? Keskustasta vaaditaan vastauksia

4.8.2026 15:04
Lue lisää 
Sosiaalinen media
Yle Areena -logo television ruudulla. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Yle Areena poistui X:stä – myös poliisi on siirtänyt operatiivisen viestintänsä muualle

Poliisi ei aio jatkossa käyttää X:ää nopeimpana viestintäkanavanaan
Suomenmaa – STT / Emmi Tilvis 20.1.2024 12:50, muokattu 20.1.2024 13:01
a– a+
Sosiaalinen media

Yle Areena sulki tilinsä viestipalvelu X:ssä eli entisessä Twitterissä keskiviikkona. Päätös sulkea tili herätti viestipalvelussa runsaasti keskustelua, ja päätöstä on kyseenalaistettu.

Keväällä Yle teki sosiaalisen median linjauksen.

– Päätös keväällä oli, että meidän pitää karsia tilien määrää, jotta voidaan tehdä somea vaikuttavammin ja katsella sitä kokonaisuutta siten, että Yle tekee verorahoilla parasta mahdollista palvelua kaikille suomalaisille, kertoo Ylen sosiaalisen median strategisista ratkaisuista vastaava Tsuua Kekäle.

Päätös Yle Areenan X-tilin sulkemisesta tehtiin viime syksynä. Myös Elävän arkiston ja paikallisuutisten tilit on suljettu.

Ylellä tarkastellaan säännöllisesti sekä eri sosiaalisen median alustojen kehitystä että sitä, miten Ylen omat tavoitteet niissä toteutuvat. Tilejä suljetaan ja myös avataan tilanteen mukaan.

Tiistaina Yle Areena kertoi X:ssä, että se avaa tammikuun lopussa lähetyskanavan Whatsappissa. Siellä kerrotaan esimerkiksi viikon uutuuksista ja nostoista.

Kyseessä on eräänlainen yksipuolinen viestintäkanava, jollainen on jo käytössä esimerkiksi Ylen uutisilla. Ylen uutisilla on Whatsappissa liki 40 000 seuraajaa.

Yle Areenalla oli X:ssä seuraajia liki 75 000.

Suomen poliisi kertoi joulukuussa aikovansa lopettaa viestipalvelu X:n käytön operatiivisen viestinnän kanavana. Operatiivinen viestintä tarkoittaa viestintää poliisin käynnissä olevista tehtävistä, kuten kadonneista.

– Tällaisia päivittäisiä yleiseen järjestykseen, turvallisuuteen, henkeen ja terveyteen liittyviä tiedotteita, joissa haluamme nopeasti varoittaa tai antaa neuvoja ihmisille tai ilmoittaa ajankohtaisesta rikosilmiöstä, kertoo Poliisihallituksen viestintäpäällikkö Marko Luotonen.

Tarkoitus on, että muutos tapahtuu helmikuun alussa.

– Me olemme uudistamassa meidän omaa poliisi.fi-julkaisujärjestelmäämme, ja tarkoitus on, että helmikuun alusta otetaan käyttöön uusi toimintatapa.

Tämän jälkeen tiedotteet ovat poliisin verkkosivuilla ja niitä päivitetään sinne.

Tiedotteita voidaan tämänkin jälkeen jakaa X:ään, mutta muutos on siinä, että siellä ei enää tiedoteta ensisijaisesti.

– Ei toimita enää niin, että se X on ensimmäinen ja ainoa paikka.

Luotonen kertoo, että X ei enää palvellut poliisin viestinnällistä tarvetta.

– Me emme voineet olla varmoja, saavatko asiakkaat sen tiedon, jota olemme jakamassa.

On käynyt esimerkiksi niin, että X:ssä on ilmoitettu katoamistapauksesta, mutta yleisöltä ei ole tullut vihjeitä.

– Sen jälkeen (on) mediatiedotteena sama asia julkaistu, niin sitten on saatu paremmin viesti perille.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) vetäytyi jo vuosi sitten silloisesta Twitteristä. Perusteena oli viestien yleinen asiattomuus sekä väärän tiedon leviäminen.

Kiinalaistaustaisesta lyhytvideosovelluksesta Tiktokista tulee Ylelle yksittäisiä kyselyitä aina, kun Tiktokin tietoturva nousee julkiseen keskusteluun.

– Nyt on taas viime aikoina ollut keskustelua tietoturvasta, ja se on tosi hyvä, että sitä keskustelua on, sanoo Kekäle.

Myös poliisi on mukana Tiktokissa.

– Sitä ei käytetä virkapuhelimessa vaan sosiaalisen median käyttöön on varattu erilliset laitteet, jotka eivät ole yhteydessä poliisin omiin järjestelmiin, sanoo Luotonen.

Myös Ylellä on käytössä tietoturvasuositukset.

– Yksi meidänkin suosituksista on se, että käytettäisiin eri laitetta tällaisissa tapauksissa, joissa on käyttäjiä seuraavia sovelluksia. Tiktokhan ei suinkaan ole ainut sellainen, kertoo Kekäle.

Poliisihallituksen Luotosen mukaan niin Tiktokiin kuin muihinkin sosiaalisen median alustoihin liittyvistä riskeistä on tiedetty alusta saakka.

Poliisi pyrkii olemaan siellä, missä ihmisetkin ovat. Poliisissakin läsnäoloa tarkastellaan tilanteen mukaan, ja nyt esimerkiksi Metan Threads-viestipalveluun on tulossa poliisin profiileja.

– Toki sitten, jos mahdollisesti tulee jotain linjauksia laajemmin valtionhallinnossa, toimitaan niiden mukaan, sanoo Luotonen.

Lue myös

Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää

Proteiinibuumi on levinnyt laajalle, ja moni nauttii proteiinia arjessaan vaikkapa patukoiden ja jauheiden...
4.8.2026 22:17

Valtiovarainministeri Purran budjettiesitys on lähes 13 miljardia alijäämäinen – korkomenoissa kovaa kasvua

Orastava talouskasvukaan ei helpota ensi vuoden valtiontalouden budjettia
4.8.2026 18:28

Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta

Herson oli aiemmin Venäjän miehittämä. Nyt Venäjän sotilaat ovat asettuneet Dneprjoen toiselle puolelle, mistä heidän kerrotaan jahtaavan ukrainalaisia siviilejä.
4.8.2026 17:42

Aihetunnisteet

Sosiaalinen media viestipalvelu X Yle Areena

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Suomalainen vuorikiipeilijä kateissa Matterhornilla
Uutiset | 3.8.2026 10:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
BBC: Venäjä sanoo tehostavansa alustensa suojelemista Asovanmerellä ja Mustallamerellä
Uutiset | 3.8.2026 13:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää
Uutiset | 4.8.2026 22:17
Valtiovarainministeri Purran budjettiesitys on lähes 13 miljardia alijäämäinen – korkomenoissa kovaa kasvua
Uutiset | 4.8.2026 18:28
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
Keskustan Lohi: Purra jättää julkisen talouden tervehdyttämisen seuraavan hallituksen tehtäväksi
Uutiset | 4.8.2026 17:29
Espanja ja Marokko syytelleet toisiaan Ceutan kriisistä
Uutiset | 4.8.2026 16:57
Etelä-Korean helteissä on kuollut jo parikymmentä ihmistä
Uutiset | 4.8.2026 16:55
Israel ja Libanon neuvottelevat jälleen Roomassa
Uutiset | 4.8.2026 16:37
Itävallassa rikottiin lämpöennätys
Uutiset | 4.8.2026 16:36
Bessent: Yhdysvallat ja Iran voivat päästä sopimukseen Hormuzinsalmen avaamisesta pian
Uutiset | 4.8.2026 16:01
Keskustan Kemppi: Nollatoleranssi kouluväkivallalle
Uutiset | 4.8.2026 15:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää
Uutiset | 4.8.2026 22:17
Valtiovarainministeri Purran budjettiesitys on lähes 13 miljardia alijäämäinen – korkomenoissa kovaa kasvua
Uutiset | 4.8.2026 18:28
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste