Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iranin sota

Pakistanin ulkoministeri: Yhdysvallat ja Iran käyvät epäsuoria neuvotteluita

26.3.2026 13:03
Lue lisää 
Puoluevaltuusto
Näin suurta velanottoa ei pidä ottaa vastaan olankohautuksella, keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko jyrähti. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Saarikko varoitti velasta puoluevaltuustopuheessaan – keskusta jatkaa riihtä vahvalla tahdolla

Lauri Heikkilä 24.4.2021 11:06, muokattu 26.4.2021 10:45
a– a+
Puoluevaltuusto

Velka on sitä, että otetaan tulevaisuudesta ja käytetään nyt, keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko tiivistää.

Saarikko setvi tietä korona-ajasta eteenpäin puheessaan keskustan puoluevaltuustolle lauantaina. Eritoten hän nosti esille huolen sekä julkisesta että yksityisestä velasta.

– Raskaan koronavuoden jälkeen päivänpolitiikan kiemurat päätösperäisine työpaikkoineen ja kehyssääntöineen eivät ehkä ole jokaisessa kodissa päällimmäisenä mielessä. Mutta kun suomalaisilta kysyy, aika moni on huolissaan valtion velasta. Huoli jaetaan puoluetaustaan katsomatta.

– Pidän tätä terveenä ilmiönä. Näin suurta velanottoa ei pidäkään ottaa vastaan olankohautuksella. Ei, vaikka korona on velkaantumisen osasyy Euroopassa ja koko maailmassa, Saarikko huomautti.

Saarikon mukaan keskustalaisille huolessa velkaantumisesta on kyse ylisukupolvisuusajattelusta.

– Velka on sitä, että otetaan tulevaisuudesta ja käytetään nyt, hän varoitti.

Keskusta on vaatinut voimakkaita ratkaisuja hallituksen puoliväliriihessä talouteen ja työllisyyteen liittyen, jotta talouden kehyksiin voidaan palata ja koronakriisistä edetä kohti normaalioloja.

– Velkavaihde on ollut juuri nyt perusteltu, mutta se ei saa jäädä päälle. Emme voi ratkaista rakenteellisia ongelmiamme merkittävällä lisävelalla. Meidän pitää rakentaa koko ajan polkua ulos ja miettiä, miten velkaantuminen saadaan haltuun, kun korona ei enää sanele politiikan tärkeysjärjestysten listaa, Saarikko korosti.

Saarikon puheenvuoro ennakoi, että keskusta pitää kiinni näkemyksistään riihen jatkuessa.

– Hallitus, joka ei pysty tekemään taloudenhoitoa koskevia päätöksiä, ei pysty huolehtimaan muistakaan tehtävistään.

– Talouden tosiasioiden kohtaaminen ei useinkaan ole mukavaa siksi, että se edellyttää valintoja. Kaikkea ei voi saada, vaikka haluaisi. Monen tavoitteen kohdalla joutuu toteamaan, että tähän yllämme vain jos voimme tehdä enemmän työtä, jonka avulla rahaa jää talteen, Saarikko tiivisti.

Saarikko toivoo, että punamultayhteistyön hengellä päästään hyvällä mielellä eteenpäin kun asiat on sovittu.

– SDP-yhteistyössä on rajujenkin riitojen jälkeen hyvä huomata, että heillä on tapana pitää sovitusta kiinni. Sitä arvostan. Näin Suomea on yhdessä rakennettu. Onnistummeko tässä nyt?

Keskustaa on riihen aikana syytetty neuvottelujen jarruttamisesta ja poliittisen teatterin tekemisestä. Tähänkin Saarikko vastasi puheessaan ja korosti keskustan roolia.

– Keskustalla on oikeus näkemyksiinsä. Se ei ole teatteria. Meidän politiikan ajatus on talonpoikainen taloudenpito. Mutta en minä täällä väitä teille, että muilla ei olisi oikeutta näkemyksiinsä. Silloin, kun otetaan yhteen, otetaan oikeista asioista. Nyt otetaan yhteen, eikä lopputulos ole vielä kenenkään tiedossa. Tilanne on vakava.

– Viime vaalikaudella muistutimme heistä, jotka eivät pidä ääntä itsestään. Tässä hallituksessa muistutamme oikeudesta yrittää ja omistaa, Saarikko kuvasi.

Saarikko määritteli, että keskustan tehtävä on luoda edellytyksiä ihmisten erilaisten toiveiden toteutumiselle.

– Elämän makuisille, omille valinnoille.

Keskustan puheenjohtaja korosti myös sitä, että hallituksen tulee luoda hyviä näkymiä eritoten yksityiselle sektorille ja tavallisten ihmisten talouteen.

– Kun Säätytalolla mittelemme tavasta työllistää, on hyvä muistaa, että ei hallitus työllistä, vaan yritykset.

Saarikko muistutti, että yritykset työllistävät uutta väkeä vain, jos niillä on edessään kestävä ja pitkäaikainen kasvun näkymä.

– Tuo näkymä ei synny pumppaamalla markkinoille hetkellisesti rahaa vaan huolehtimalla, että yhteiskuntamme rakenteet ja toimintatavat ovat kunnossa. Yrityksissä katsotaan pidemmälle kuin vain seuraaviin tai sitä seuraaviin vaaleihin.

– Työn lisääminen on paljon mukavampi polku hyvinvointiin kuin pelkkä budjetin punakynä, keskustajohtaja linjasi.

Yksityishenkilöiden velkaantuminen on myös vakava huoli, Saarikko sanoi.

– Keskusta on sitä mieltä, että kenenkään ei pidä joutua velkavankeuteen. Yrittäjä, jonka yritystoiminta on ajautunut taloudelliseen umpikujaan, ansaitsee nopean uuden mahdollisuuden. Tämä vaatii myös muutoksia konkurssi- ja yrityslakeihimme.

– Koronalama ei saa synnyttää kaiken menettäneiden ja syrjään jäävien ihmisten joukkoa. Tarvitsemme kaikki yrittäjät myös jatkossa luomaan Suomeen työtä ja hyvinvointia, hän linjasi.

Maksuhäiriömerkinnän näkyminen luottotiedoissa senkin jälkeen, kun velka on maksettu, on inhimillisesti katsoen kohtuutonta, Saarikko totesi.

– Tämä koskee myös tuhansia nuoria. Meidän pitää luoda näille nuorille, näille ihmisille toivon näköaloja ja mahdollisuuksia uusiin alkuihin.

– Keskustan ajattelussa jokainen ansaitsee uuden mahdollisuuden, Saarikko korosti.

Keskustan puoluevaltuustoa voit seurata keskustan sivuilta tai Facebook-lähetyksestä.

Lue myös

Kurviselta tiukka viesti hallituskumppaneille: Päätösten lykkäämiseen ei varaa

Hallituksen kehysriihessä on kyse Suomen selviytymisestä, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen arvioi. Hän perää...
24.4.2021 11:09

Keskustan puoluevaltuusto kokoontuu – katseet kääntyvät hallitustaipaleen jälkipuoliskolle ja maakuntavaaleihin

Keskustan puoluevaltuusto kokoontuu tänään lauantaina ja huomenna sunnuntaina etäyhteyksin. Puoluevaltuuston on tarkoitus päättää...
24.4.2021 8:00

Europarlamentaarikko Katainen haluaa katseet unionissa eteenpäin: "Mikä itsenäisten jäsenvaltioiden rooli on tulevaisuudessa?"

Poikkeuksellinen koronavuosi on järkyttänyt myös Euroopan unionin toimintaa, keskustalainen Euroopan parlamentin jäsen Elsi...
24.4.2021 12:02

Keskustan puoluesihteeri Pirkkalainen: Laiskistuneet puolueet havittelevat symbolisia voittoja

Nykypolitiikkaa leimaava ryhmittyminen vain samanmielisten kanssa on vierasta kansanliikkeelle ominaiselle ajattelulle, keskustan puoluesihteeri...
24.4.2021 12:49

Aihetunnisteet

Annika Saarikko exit-strategia kehysriihi Keskusta Koronakriisi puoliväliriihi puoluevaltuusto Talous työllistäminen työllisyys velkaantuminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Iran ampui ohjuksia ympäri Lähi-itää: Kohteena Israelin ja USA:n joukot
Uutiset | 25.3.2026 9:00
Tutkijat pystyvät tunnistamaan pariskunnat pelkän ihon perusteella – tästä se johtuu
Uutiset | 24.3.2026 22:20
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Katso suorana: Hallitus opposition piinapenkissä
Uutiset | 26.3.2026 16:00
Hallitus haluaa sallia valkoposkihanhien suojametsästyksen Suomessa
Uutiset | 26.3.2026 15:16
Oikeusministeri Räsäsen tuomiosta: Lakia tulisi täsmentää
Uutiset | 26.3.2026 15:06
Hallitus esittää vuokranantajan irtisanomisajan lyhentämistä pitkissä vuokrasuhteissa
Uutiset | 26.3.2026 14:21
Kokoomus älähti keskustan avauksesta: ”Takuuvarmaa sosialismia”
Uutiset | 26.3.2026 14:11
Keskustan Oinas-Panuma vaatii nuorille työtakuuta: ”Vastavalmistuneita ei saa jättää tyhjän päälle”
Uutiset | 26.3.2026 13:48
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan – Räsänen harkitsee valittamista EIT:hen
Uutiset | 26.3.2026 13:47
Zelenskyi: Ukraina on halukas liittymään JEF-ryhmän täysjäseneksi
Uutiset | 26.3.2026 13:24
EU-parlamentti asetti ehtoja Yhdysvaltojen tullietuuksien hyväksymiselle
Uutiset | 26.3.2026 13:15
Pakistanin ulkoministeri: Yhdysvallat ja Iran käyvät epäsuoria neuvotteluita
Uutiset | 26.3.2026 13:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katso suorana: Hallitus opposition piinapenkissä
Uutiset | 26.3.2026 16:00
Hallitus haluaa sallia valkoposkihanhien suojametsästyksen Suomessa
Uutiset | 26.3.2026 15:16
Oikeusministeri Räsäsen tuomiosta: Lakia tulisi täsmentää
Uutiset | 26.3.2026 15:06
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Nuori ilman työtä ei ole tilasto: hän on menetetty mahdollisuus
Mielipide | 26.3.2026 8:52
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Naisia ja ihmisiä, ei herranenkeleitä ja pyhimyksiä
Mielipide | 19.3.2026 8:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste