Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista

24.9.2026 9:17
Lue lisää 

Presidentti evästi eduskuntaa EU-puheenjohtajuudesta ja kunnioittavasta keskustelusta

Niinistö toivoo sitoutumista sekä eduskunta- että hallitustyöhön
STT–HETA HASSINEN 25.4.2019 15:11, muokattu 25.4.2019 20:03
a– a+
Valtiopäivät

Valtiopäivien avajaisissa presidentti Sauli Niinistö puhui eduskunnalle Suomen lähestyvästä EU-puheenjohtajakaudesta.

Niinistön mukaan turvallisuus on yksi kauden painopisteistä.

– Aiheista ei ole pulaa: terrorismin torjunta, asevalvonta, kyber-hybridi-keinoäly-kokonaisuus, ilmastonmuutos, muuttoliike – kaikki asioita, joiden hallinta vaatii tiivistä yhteistoimintaa, Niinistö sanoi.

Suomen EU-puheenjohtajakauden linjauksista päättää lopullisesti maan hallitus. EU-politiikka on muutenkin hallituksen vastuulla, kun taas ulkopolitiikan johto kuuluu yhteistoiminnassa presidentille ja hallitukselle.

Niinistön mukaan Suomen puheenjohtajakauden aluksi olisi houkuttelevaa esittää EU:n jäsenmaille kysymys siitä, mitä yhteistä EU-mailla on.

Niinistö sanoo olevansa optimisti ja uskovansa, että yhdistäviä seikkoja on.

– Ainakin yhteisen löytämiseen on paljon syytä. Geopolitiikan mannerlaatat ovat liikkeessä, ja Eurooppaan kohdistuu eri tahoilta ulkopuolisia paineita ja houkutuksia. Vain yhdessä, hyvin toimivan EU:n puitteissa, niitä voidaan torjua.

Niinistö tarjosi eduskunnalle mahdollisuutta jatkaa yhteisiä keskusteluja, joita on käyty aiemminkin. Niinistö on tavannut kutsua kaikkien eduskuntapuolueiden puheenjohtajat keskustelemaan erityisesti turvallisuuteen liittyvistä asioista.

– Hyvän on oltava luja. Haluan tämän toistaa myös uudelle eduskunnalle. Turvallisuudestamme meidän on syytä yhdessä keskustella. Olen käytettävissä, jos vanhaa tapaa haluatte jatkaa, Niinistö sanoi.

Vaalien alla haetaan eroa kilpailijoihin. Vaalien jälkeen on haettava kansakunnan yhteistä etua. Ette ole täällä railoja leventämässä, vaan niitä kaventamassa.

Presidentti Sauli Niinistö 

Presidentti Niinistö korosti sitoutumisen merkitystä eduskuntatyössä ja lainasi vanhaa sanontaa: ”Ken leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön.”

– Vaikka asiat täällä riitelevät, tulee ihmistä kunnioittaa. Eikä kunnioitus tunne puoluerajoja. Sellainen keskustelu olisi malliksi myös suurelle yleisölle, Niinistö sanoi.

Hän myös peräänkuulutti yhtenäisyyttä hallitustyöhön. Hänen mukaansa on särähtänyt, jos hallituksen päätösten yhteydessä korostetaan, että taustalla oli jonkun yksittäisen puolueen tai ministerin poliittinen linjaus.

– Jokaisella hallituspuolueella on omat tavoitteensa, mutta kun ne on yhteen sovitettu, on vain yksi valtioneuvoston työtapa: kollegiaalinen. Yhdessä päätetty on yhdessä vastattava.

Viime vaalikaudella esimerkiksi sote-uudistusta sorvatessa hallituspuolueet päätyivät välillä osoittelemaan toisiaan siitä, mikä oli kunkin osapuolen syytä tai ansiota.

Presidentti muistutti, että eduskunnassa hoidetaan yhteisiä asioita.

– Vaalien alla haetaan eroa kilpailijoihin. Vaalien jälkeen on haettava kansakunnan yhteistä etua. Ette ole täällä railoja leventämässä, vaan niitä kaventamassa, Niinistö sanoi.

Lisäksi Niinistö otti puheessaan esiin, että työnsä aloittavassa eduskunnassa on nyt enemmän naisia kuin koskaan aiemmin. Hän piti myös merkittävänä, että eduskuntavaaleissa äänestysprosentti nousi ja kansa kävi uurnilla vilkkaammin kuin vuosikymmeniin.

Lue myös

Presidentin puhe valtiopäivien avajaisissa

Lue presidentti Sauli Niinistön puhe valtiopäivien avajaisissa 25.4.2019 kokonaisuudessaan.
25.4.2019 15:21

Puhemies Rinne tuomitsee häirinnän ja uhkailun demokratialle vaarallisina

Rinne toivoo vakautta kansainväliseen politiikkaan
25.4.2019 15:37

Aihetunnisteet

Eduskunta niinistö puhe valtiopäivät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Prinsessa Astrid siunattiin haudan lepoon Norjassa – Kuningas Haakon kantoi arkkua
Uutiset | 23.9.2026 15:41
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Uusimmat

”Suomalaisilla ei ole varaa odottaa” – Savola: Jokainen sentti dieselin hinnassa maksaa kuljetusalalle 12 miljoonaa
Uutiset | 24.9.2026 11:21
Razmyar: Puolueilta tarvitaan yhteinen vaalirauhan julistus
Uutiset | 24.9.2026 11:06
Valtonen ja Kalifornian kuvernööri sopivat yhteistyöstä
Uutiset | 24.9.2026 10:30
Tuottajajärjestöt epäilevät S-ryhmää kilpailulain vastaisesta menettelystä
Uutiset | 24.9.2026 10:22
Ennuste: Ruuan hinnannousu kiihtyy ensi vuonna
Uutiset | 24.9.2026 10:02
Tutkija: Merzin liittokanslerin päivät tuskin luetut – puoluepomon vaihto ei ole mahdottomuus
Uutiset | 24.9.2026 10:00
Ruotsalaismedia: Taalainmaan vaalivilppiepäilystä tutkitaan kolmea ihmistä, yhdellä taustallaan rikostuomioita
Uutiset | 24.9.2026 9:56
Fingrid arvioi sähkön riittävän talvella, jos suuremmilta vikaantumisilta vältytään
Uutiset | 24.9.2026 9:52
Yhdysvalloissa oikeus määräsi Trumpin hallinnon päästämään porttikiellon saaneet mediat takaisin Valkoiseen taloon
Uutiset | 24.9.2026 9:26
Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista
Uutiset | 24.9.2026 9:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Suomalaisilla ei ole varaa odottaa” – Savola: Jokainen sentti dieselin hinnassa maksaa kuljetusalalle 12 miljoonaa
Uutiset | 24.9.2026 11:21
Razmyar: Puolueilta tarvitaan yhteinen vaalirauhan julistus
Uutiset | 24.9.2026 11:06
Valtonen ja Kalifornian kuvernööri sopivat yhteistyöstä
Uutiset | 24.9.2026 10:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste