Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Postin pilottikokeilu hermostutti askolalaiset – "Onko tavoitteena palveluiden heikennys laajemminkin syrjäseuduilla?"

Samuli Vänttilä 24.9.2019 6:30, muokattu 23.9.2019 15:45
a– a+
Posti

Kaikki vaikutti periaatteessa hyvältä, kun Posti ilmoitti tuovansa Uudellamaalla sijaitsevaan Askolaan uudenlaisen OmaPosti-kioskin.

Kuntaan ei oltu yrityksistä huolimatta saatu uutta Postin asiamiestä, kun edellinen yrittäjä oli ilmoittanut luopuvansa postitoiminnan pyörittämisestä.

OmaPosti-kioski on Postin pilottikokeilu, jossa asiakkaille tuodaan itsepalveluna täydet postipalvelut ilman paikalla olevaa henkilökuntaa.

Postin mukaan OmaPosti-kioskilla voi lähettää ja vastaanottaa kotimaan paketteja, palauttaa verkkokauppaostoksia, lähettää kirjattuja ja tavallisia kirjeitä sekä kotimaahan että ulkomaille. Kioskista voi ottaa myös videopuhelinyhteyden Postin asiakaspalveluun.

Vastaavaa kioskia ei ole kokeiltu vielä missään muualla kuin Askolassa.

Ongelmat alkoivat kuitenkin lähes heti, kun OmaPosti-kioski aloitti toimintansa, kertoo Askolan kunnanvaltuuston puheenjohtaja Sanna Kurki (kesk.).

Moni kuntalainen on ottanut häneen huolestuneena yhteyttä, kun uudenlaisen postin palvelut ovat tökkineet.

Suurimmat ongelmat koskevat Kurjen mukaan pakettien vastaanottamista. Paketit ovat hyvin usein ohjautuneet Porvoon Citymarketin Postiin, vaikka ne on tilattu nimenomaan Askolaan.

Postinhakumatkaa Askolasta Porvooseen kertyy 20–30 kilometriä suuntaansa.

Kun asiakkaat ovat tilanneet paketin uudestaan Askolaan, ovat he kohta saaneet Kurjen mukaan taas ilmoituksen, että paketti odottaa Porvoossa. Postin asiakaspalvelusta joillekin on sanottu, että paketit voi siirtää Askolaan maksua vastaan.

Askolaa ei myöskään usein voi valita paketin saapumispaikaksi nettipalveluissa. Myös kotiinkuljetuksella tilattuja paketteja on mennyt Porvooseen.

On myös tapauksia, joissa paketin on ilmoitettu tulleen Porvooseen, ja kun sitä on Askolasta asti lähdetty hakemaan, siellä ei olekaan ollut mitään, vaan paketti on tullut vasta viikon päästä.

– Nämä ongelmat hankaloittavat tosi paljon ihmisiä. Kaikilla ei ole edes autoa, joilla voisi hakea paketit Porvoosta asti. Postipalveluista tulee todella vaikeita, Kurki huokaa.

OmaPosti-kioskin videoyhteyskään ei ole toiminut parhaalla tavalla.

Kurjen mukaan videoyhteys on pätkinyt ja palveluun on joutunut usein jonottamaan hyvin pitkään. Postin nettisivuilla oleva asiakaspalvelun chat-yhteys katkaistaan Postin toimesta, kun kello tulee palvelun sulkemisaikaan.

Ja jos yhteys on saatu, asiakaspalvelijat eivät ole osanneet auttaa.

Esimerkiksi kotimaan paketteja lähetettäessä ihmiset eivät ole aina onnistuneet varaamaan lokeroa Postin tietoteknisten ongelmien vuoksi tai sitten varatussa lokerossa on ollut jonkun toisen paketti.

– Silloin asiakaspalvelijat ovat sanoneet vain, että voivoi, ja kehottaneet menemään Porvoon Postiin tai perumaan lähetyksen, Kurki sanoo.

Postipakettien palautuksista ei saa Askolasta kuitteja eivätkä asiakaspalvelijat osaa neuvoa siinäkään asiassa.

Ongelmia on tullut myös siitä, ettei OmaPosti-kioskista voi lähettää pikakirjeitä tai vastaanottaa kirjattuja kirjeitä. Iäkkäille ongelmia ovat aiheuttaneet laitteiden käyttämiseen liittyvät haasteet. He ovat toivoneet myös postimerkkien ostomahdollisuutta ja käteismaksua.

– Ne ovat iäkkäille ihmisille hyvin tärkeitä asioita. En itsekään ole ihan tumpelo laitteiden käyttämisessä ja silti olen välillä ollut pihalla, että mitenhän tässä kannattaisi toimia.

Askolan kokemukset ovat sikäli tärkeitä laajemmallekin yleisölle, että murroksessa elävän postialan voi ajatella lähivuosina muuttuvan OmaPosti-kioskin kaltaisten palvelujen suuntaan.

Itsepalveluperiaatteella toimiva posti voisi olla myös ratkaisu monien pienien paikkakuntien palvelujen säilyttämiseen.

Postin Etelä-Suomen aluepäällikkö Kari Niukkanen myöntää, että ongelmia on Askolassa ollut. Heti perään hän kuitenkin vakuuttaa, että ongelmia on myös pyritty korjaamaan.

Iso osa haasteista liittyy Niukkasen mukaan sähköisiin palveluihin. Monista asiakkaille menevistä paketeista on esimerkiksi puuttunut sähköinen tunniste kuten vaikka puhelinnumero.

Tällaisia lähetyksiä ei tällä hetkellä voida laittaa automaattiin, koska asiakkaalle ei voida toimittaa sähköistä ilmoitusta paketin saapumisesta. Siksi ne ohjatuvat Porvooseen.

Kaikkiin kirjeisiin ei myöskään ole vielä olemassa sähköisiä tunnisteita eikä niitä siten voida laittaa Askolan OmaPosti-kioskin kaltaisiin automaatteihin. Jotkut paketit ovat puolestaan kooltaan liian suuria.

– Teemme kovasti töitä, että jatkossa nekin onnistuvat. Täytyy muistaa, että toiminta on vielä hyvin alussa, Niukkanen sanoo.

Videoyhteyteen liittyviä ongelmiakaan hän ei kiistä. Asiakaspalvelijoiden osaamattomuusväitteitä Niukkanen ei kuitenkaan usko.

– Meillä on jatkuvasti valmiudessa asiakaspalvelijoita, jotka ottavat vastaan nimenomaan Askolasta tulevia puheluita. He ovat saaneet koulutuksen ja tuntevat asian hyvin.

Kurjen mukaan Askolassa on viime aikoina kysytty, täyttääkö Posti enää postilain mukaisia velvoitteita.

Postista on hänen mukaansa vastattu, että Postin yleispalveluvelvoitteeseen kuuluvat vain kirjeet ja ulkomaille lähtevät paketit. Sen pitäisi riittää.

Kurjen mukaan se herättää nopeasti myös kysymyksen siitä, onko Postin tavoitteena palveluiden heikennys laajemmin etenkin syrjäseuduilla.

Kurki sanookin miettineensä, että pitäisikö Askolassa valita jokin toinen palveluntarjoaja. Hän kertoo tehneensä Askolan Postin toiminnasta tutkintapyynnön liikenne- ja viestintävirasto Traficomille.

Askolan kunnanjohtaja on ollut yhteydessä Kuntaliittoon, muut paikalliset päättäjät kansanedustajiin, ministereihin ja Postin hallintoneuvostoon.

Niukkanen kiistää, että Posti pyrkisi palveluidensa heikentämiseen. Asiakastyytyväisyys on hänen mukaansa edelleen hyvin tärkeää.

Askolan kaltaisten palveluiden laajentamisesta ei hänen mukaansa ole vielä suunnitelmia, mutta tulevaisuudessa tilanne voi muuttua.

– OmaPosti-kioskien tarkoitus on olla yksi Postin lisäpalvelu. Perinteiset henkilökunnalla varustetut Postit eivät ole mihinkään häviämässä.

Kurjen mukaan lisäpalvelun periaate toimisi paikkakunnilla, joissa on useita posteja.

– Mutta joka kunnassa pitäisi mielestäni olla vähintään yksi asiakaspalvelupiste, josta saa henkilökohtaista palvelua ihmiseltä ihmiselle.

Lue myös

Harri Broman aikoo "painaa päälle", jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi, että puolue toivoi laajempaa itäisen Suomen erityistalousaluetta.
23.11.2025 13:42

Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio

Keskustan Lappeenrannassa viikonloppuna koolla ollut puoluevaltuusto toi vahvasti julki huolensa sosiaali- ja terveyspalvelujen...
23.11.2025 12:51

Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja

Viime vaaleja ennen ministeriöllä oli takataskussa monia käyttämättömiä sopeutustoimia, mutta nyt tilanne on toinen.
23.11.2025 10:01

Aihetunnisteet

aluepolitiikka askola palvelut peruspalvelu posti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille
Uutiset | 23.11.2025 9:48
Työnantajajärjestö haluaa eduskunnan muuttavan hoitajamitoituslakia – Krista Kiurukin näkee esityksessä ongelmia
Uutiset | 23.11.2025 9:00
Ilmatieteen laitos varoittaa liukkaudesta – maan keskiosissa aamulenkille lähdettävä varovasti
Uutiset | 23.11.2025 8:20
Suomi nousi maailman houkuttelevimmaksi kaivosalan investointikohteeksi
Uutiset | 23.11.2025 8:01
Keskustelut Yhdysvaltojen Ukrainan-rauhansuunnitelmasta alkaneet Genevessä
Uutiset | 23.11.2025 2:01
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Trump: Suunnitelma sodan päättämiseksi ei ole viimeinen tarjous Ukrainalle
Uutiset | 22.11.2025 21:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste