Pk-yrityksillä yhä isoja haasteita rahoituksen saamisessa
Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset laskivat hieman viime syksystä ja ovat nyt samalla tasolla kuin vuosi sitten, ilmenee tuoreesta pk-yritysbarometristä.
Yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen.
Yhtä moni yritys odottaa taloustilanteen paranevan kuin heikkenevän.
Barometrin perusteella pk-yritysten rahoituksen saatavuudessa on yhä isoja haasteita. Rahoitusta tarvinneista yrityksistä 38 prosenttia sanoi, ettei ole saanut tai hakenut rahoitusta tarpeesta huolimatta.
– On huolestuttavaa, että rahoituksen saatavuuden vaikeutuminen edelleen haittaa yritysten hankkeiden toteutumista, sanoo elinkeinoministeri Sakari Puisto (ps.) tiedotteessa.
Pk-yritysten investointihalut ovat pysyneet vaatimattomina. Kaikilla päätoimialoilla on enemmän investointeja vähentäviä yrityksiä kuin niitä, joilla investointien odotetaan lisääntyvän.
Myönteistä kuitenkin on, että maksuvaikeudet ovat selvästi vähentyneet.
Pk-yritysten rekrytointiaikeet eivät ole juuri vähentyneet syksyn barometriin verrattuna. Pk-yrityksistä 14 prosenttia aikoo lisätä henkilökuntansa määrää, kun 12 prosenttia ennakoi vähentävänsä sitä. Selvä enemmistö eli 74 prosenttia yrityksistä aikoo säilyttää nykyisen henkilöstönsä.
– Työllisyyden laaja-alaista toipumista joudutaan odottamaan vuoden 2026 loppupuolelle. Pk-yritykset ovat ymmärrettävästi varovaisia palkkaamaan uusia tekijöitä ennen kasvun ja kysynnän selvää käännettä, sanoo Suomen Yrittäjien johtava ekonomisti Petri Malinen tiedotteessa.
Pk-yritysbarometriin vastasi noin 4 400 yritystä joulu-tammikuussa. Sen julkistavat kaksi kertaa vuodessa Suomen Yrittäjät, Finnvera sekä työ- ja elinkeinoministeriö.