Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Politiikka
Esko Ahon pääministerikaudesta 1991–1995 lähtien suurimman eduskuntapuolueen puheenjohtaja on poikkeuksetta toiminut myös pääministerinä. (Kuva: Suomenmaan Arkisto)

Pitäisikö pääministerin ja puoluejohtajan olla eri henkilö? – "Äänestäjän kuva puolueista laajentuisi ennen vaaleja"

Suomalaisen politiikan perinteet muuttuvat hitaasti, pääministerit johtanevat myös puolueitaan vielä pitkään, tutkijat arvioivat
Lauri Heikkilä 18.5.2018 8:00, muokattu 17.5.2018 13:58
a– a+
Politiikka

Suomalaisessa politiikassa on vahva jatkuvuuden perinne. Vaikka esimerkiksi puolueiden roolin heikkenemisestä on puhuttu paljon, ei kuitenkaan ole näköpiirissä että puolueiden merkitys katoaisi minnekään, yliopistonlehtori Johanna Vuorelma Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen keskuksesta uskoo.

– Monet kysymykset puolueen puheenjohtajan ja pääministerin roolien eriyttämisestä ovat niin moniulotteisia ja vaikeita, ettei ole näköpiirissä, että tämäkään perinne pian muuttuisi.

Myöskään erikoistutkija Jenni Karimäki Eduskuntatutkimuksen keskuksesta ei näe, että roolien eriyttäminen tapahtuisi helposti.

– Vaalien ja median logiikka tulee vielä pitkään nojaamaan siihen, että puolueen puheenjohtaja puhuu puolueensa äänellä ja on myös puolueensa pääministeriehdokas. Puheenjohtajat luovat vaalitenteissä kuvaa puolueestaan ja itsestään pääministeriehdokkaana. Puheenjohtaja ja puolue mielletään vahvasti yhteen.

Ajatuspaja e2:n johtaja Karina Jutila kertoi Suomenmaalle (13.4.) kannattavansa pääministerin ja puolueen puheenjohtajan tehtävien erottamista toisistaan. Jutilan mukaan kokonaisuus on mahdoton yhdelle ihmiselle.

Puoluejohtajan vastuulla on Jutilan mukaan aatteellinen, järjestöllinen ja vaalityö, sekä puolueen kannatuskysymykset. Pääministerin vaativa tehtävä globaalien ja kansallisten kysymysten parissa ei Jutilan mielestä sovi yhteen puoluepomon roolin kanssa.

Suurimman eduskuntapuolueen puheenjohtaja on poikkeuksetta ollut myös pääministeri aina Esko Ahon hallituksen ajoista (1991–1995) alkaen. Harri Holkeri on edellinen pääministeri, joka ei kaudellaan ollut puolueensa puheenjohtaja. Samalla eduskuntakaudella Holkerin kokoomuskaan ei ollut suurin puolue, suurin kaudella 1987–91 oli SDP.

Jos pääministeriksi ei joidenkin tulevaisuuden eduskuntavaalien jälkeen nousekaan suurimman puolueen puheenjohtaja, niin kuka sitten? Mitä jos alettaisiin asettaa erillisiä pääministeriehdokkaita?

– Todennäköisesti suurin puolue ottaisi ottaisi pääministerinsä hieman päivänpolitiikan ulkopuolelta, joltakin yhteiskunnallisesti merkittävältä paikalta. Tällä henkilöllä olisi toki puoluekirja ja historiaa politiikassa toimimisesta, Karimäki sanoo.

– Ennenkin pääministeriksi on noustu esimerkiksi Suomen Pankin johdosta tai muusta merkittävästä virasta. Myös Juha Sipilä nostettiin keskustan johtoon päivänpolitiikan ulkopuolelta, eikä hän kulkenut perinteistä poliitikon polkua järjestökoneiston sisällä.

Äänestäjän kannalta on helpompaa, kun voi tietää, että pääministeriksi nousee suurimman puolueen puheenjohtaja.

Jenni Karimäki

Vaikka puoluejohtajan ja pääministerin roolien yhdistämisestä luovuttaisiin, tämä ei Vuorelman mukaan tarkoita sitä, että pääministeri olisi aina joku muu kuin puolueen puheenjohtaja. Vuorelma ei usko että erillisiä pääministeriehdokkaita alettaisiin asettaa, mutta näkee että henkilöitymisen kulttuurissa tapahtuisi muutoksia, jos pääministeri ja pääministeripuolueen puheenjohtaja olisivat eri henkilö.

– Varmaan vaalien alla puolueiden linja ei niin vahvasti henkilöityisi puolueen puheenjohtajaan. Nyt keskustellaan siitä, kuka puoluejohtajista on seuraava pääministeri, tulevaisuudessa politiikan toimijuus saattaisi laajentua.

– Puoluejohtajille keskittyy nyt paljon valtaa. Jos huomio jakaantuisi puheenjohtajan ja muiden toimijoiden kesken tasaisemmin, äänestäjän kuva puolueista laajentuisi ennen vaaleja, Vuorelma sanoo.

Myös Jutila korosti haastattelussaan aiemmin keväällä vallan tasaisempaa jakaantumista. Hänen mukaansa vallan tasajaolle on vahvat perinteet keskustassakin.

– Kyllä leveä kärki on ollut tyypillisempi kuin kapea kärki.

Selkeästi erotettava kapeampi kärki, puheenjohtaja-pääministeri, on Karimäen mukaan osa äänestäjän kuluttajansuojaa.

– Äänestäjien on helpompi asemoitua vaaleihin, kun he vaalitaistelua seuratessaan ja uurnille käydessään tietävät, mistä joukosta hallituksen muodostaja nousee. Äänestäjän kannalta on helpompaa, kun voi tietää että pääministeriksi nousee suurimman puolueen puheenjohtaja.

Kun puhutaan pääministeri-puoluejohtajan työtaakasta, voisi sitä Vuorelman mukaan helpottaa esimerkiksi kasvattamalla pääministerin avustajakuntaa.

– Pääministerin asema Suomessa on vahvistunut paljon. Perustuslakiuudistus ja EU-jäsenyyden tuomat tehtävät ovat vahvistaneet pääministerin asemaa. Tehtävä vaatii enemmän aikaa ja resursseja. Vallankäyttöä Suomessa on samalla keskitetty myös eduskunnalle ja sitä kautta puoluejohtajille enemmän.

Vuorelma tähdentää myös median merkitystä.

– Median ja julkisuuden rooli on pääministerille entistä hankalampi hallita. Pääministerin tehtävä on nyt enemmän kokopäiväinen julkinen rooli verrattuna parinkymmenen vuoden takaiseen. Oletus on, että pääministeri on koko ajan julkisuuden tavoitettavissa.

Karimäki ymmärtää myös niitä puoluetoimijoiden äänenpainoja, jotka vaativat roolien erottamista toisistaan.

– Puolueiden kannalta logiikka on se, että kun pääministeripuolueen kannatus heikkenee hallitusvastuun myötä, epäonnistumiset ja epätyydyttävät ratkaisut henkilöityvät pääministeriin ja sitä kautta hänen puolueeseensa. Erillinen puheenjohtaja tuntuu ratkaisulta puolueen oman äänen kannattamiseen.

Lue myös

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – "pula-ajan säästöjenkki" valloitti myös Suomen soratiet

Sotien jälkeen Suomessa oli huutava pula valuutasta, ja auton ostoon tarvittiin tuontilisenssi. Menneiden...
13.6.2026 21:20

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

Britanniassa juhlittiin kuninkaan syntymäpäiviä, Ruotsissa hallitsijaparin kultahäitä.
13.6.2026 18:09

Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi

Yön aikana voi sataa ja tuulla runsaastikin.
13.6.2026 17:23

Aihetunnisteet

demokratia puolueet puoluejohtajat pääministeri valta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Museoautot välttyvät paalaukselta – keskustameppi Katri Kulmuni kiittelee autoharrastajia aktiivisuudesta
Uutiset | 12.6.2026 12:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Israel jatkoi hyökkäyksiään Etelä-Libanoniin
Uutiset | 13.6.2026 13:04
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste