Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Metsäalan asiantuntijoilta tyrmäys perussuomalaisten esitykselle

28.10.2026 11:26
Lue lisää 
Teheranin lentoturma
Lentokoneen osia ukrainalaiskoneen putoamispaikalla Teheranissa. (Kuva: Afp)

Paineen alla ohjuksen voi ampua väärään maaliin – ukrainalaiskoneen putoaminen saattoi olla "onnettomien sattumusten summa"

Putoamissyystä on vielä liian aikaista tehdä johtopäätöksiä, tähdentävät STT:n haastattelemat asiantuntijat
STT-Annu Marjanen, Anne Salomäki 10.1.2020 17:28, muokattu 10.1.2020 19:04
a– a+
Teheranin lentoturma

Ukrainalaisen matkustajakoneen maahansyöksyyn Iranissa liittyy vielä paljon avoimia kysymyksiä, vaikka useista lähteistä on arvioitu, että kone putosi siihen osuneen ohjuksen takia.

Muun muassa Yhdysvaltojen tiedustelulähteiden sekä Kanadan ja Britannian johtajien mukaan Iran ampui konetta ilmatorjuntaohjuksella, mahdollisesti vahingossa. STT:n haastattelemat asiantuntijat tähdentävät, että vielä on liian aikaista vetää johtopäätöksiä koneen putoamissyystä.

Miten uskottavaa on, että kone ammuttiin alas vahingossa?

Ukrainalaiskone putosi vain hetki sen jälkeen kun Iranin joukot olivat iskeneet Yhdysvaltojen tukikohtiin Irakin puolelle. Iranin ilmapuolustus oli näin ollen varmasti hyvin korkeassa valmiudessa, mikä voi lisätä virhearvioiden riskejä, arvioi ilmatorjunta-asiantuntija Esa Kelloniemi.

Mediatietojen mukaan Yhdysvallat epäilee iranilaisjoukkojen mahdollisesti luulleen, että niitä vastaan on hyökätty.

– Tuntematta Iranin johtamisjärjestelmää voi yleisesti sanoa, että rauhan aikana tulenavauspäätös on hyvin korkealla poliittisella tasolla. Kun uhka kiristyy pikku hiljaa, päätösvaltaa annetaan alemmas. Kun kriisi on täysin päällä, sittenhän yksittäinen sotilas poterossa päättää, milloin avaa tulen, Kelloniemi kuvailee.

Kelloniemi on Ilmatorjuntamuseon johtaja ja koulutukseltaan ilmatorjunta-upseeri. Hän on palvellut muun muassa ilmatorjuntatehtävissä ja ohjuspatteriston komentajana. Lisäksi hän osallistui pääesikunnassa Buk-ohjusjärjestelmän hankintaprosessiin.

Ilmauhkaa vastaan toimittaessa vastatoimet on pystyttävä aloittamaan nopeasti. Kelloniemi sanoo, että Iranilla on paljon ilmauhalta suojattavia joukkoja ja kohteita, joista Teheranin lentokenttä on yksi.

– Voisi ajatella, että siellä oltiin niin sanotusti herkkänä, hän kuvailee.

Saattoiko koneessa olla tekninen vika, kuten Iranin viranomaiset väittävät?

Iran on kiistänyt ampuneensa ukrainalaiskoneen alas. Maan viranomaisten alustavan onnettomuustutkintaraportin mukaan koneessa oli tekninen vika. Kelloniemi arvioi tämän todennäköisyyden pieneksi.

Maanpuolustuskorkeakoulun strategian opettaja Antti Pihlajamaa sanoo, että mitään vaihtoehtoa ei voi tässä vaiheessa sulkea pois. Hänkin kiinnittää huomiota siihen, että kone putosi alas vain hetki Iranin joukkojen tekemän ohjusiskun jälkeen.

– Tilanne on siellä ollut varmaan hyvinkin jännittynyt. Onko sillä yhteyttä tähän (ukrainalaiskoneen putoamiseen), varmaan tulevat viikot ja kuukaudet sen kertovat jollain tavalla.

Turmakoneen miehistö ei tiettävästi viestinyt lennonjohdolle mitään moottoriviasta, vaikka koneen on kerrottu kääntyneen ja syttyneen tuleen ilmassa.

– Eivät neljä vuotta vanhat koneet yleensä ihan itsestään putoile tai saa moottorivaurioita, kommentoi everstiluutnantti evp. Juhani Pihlajamaa STT:lle torstai-iltana.

Miten luotettavana julkisuuteen tulleita tietoja ohjuksesta voi pitää?

Ukrainalaiskone oli pudotessaan syvällä Iranin ilmatilassa, mutta etenkin Yhdysvalloilla on Lähi-idän alueella tiedusteluverkkoja ja viranomaiset pystyvät yhdistelemään eri välineistä saatavia tietoja keskenään.

– Ovatko johtopäätökset joka kerta oikeita, on kokonaan toinen juttu, MPKK:n Antti Pihlajamaa huomauttaa.

Kelloniemi uskoo, että valtiojohtajilla on käytössään riittävää tiedustelutietoa näkemystensä tueksi. Kelloniemi sanoo nähneensä itse tutkivien kansalaisjournalistien Bellingcat-ryhmän videon, jossa näkyy kohteeseen ilmeisesti osuva ilmatorjuntaohjus. Videon todenperäisyyteen hän ei ota kantaa mutta ei pitäisi ihmeenä, jos se olisi totta.

Millaisia yhtymäkohtia tapauksella on malesialaiskoneeseen?

Tapauksen tutkinta tuskin tulee olemaan helppo, ja tilanne on palauttanut mieleen vuonna 2014 Itä-Ukrainassa alasammutun malesialaiskoneen.

Kansainvälisen tutkijaryhmän mukaan matkustajakoneen pudotti Venäjän asevoimien ilmatorjuntaohjus. Venäjä on tiukasti kiistänyt osallisuutensa tekoon ja kieltäytynyt luovuttamasta syyllisiksi epäiltyjä.

Myös Iran on kiistänyt jyrkästi ukrainalaisen matkustajakoneen alasampumisen, vaikka onkin kutsunut muita maita apuun tutkinnassa.

– Kyllä tässä väistämättä tulee mieleen se malesialaiskoneen tapaus ja se että tutkinta ei välttämättä ole helppo, Antti Pihlajamaa kommentoi.

Myös Kelloniemi tähdentää, että vasta aika näyttää, miten ukrainalaiskoneen tutkinnan kanssa käy.

– Kaikki on vielä spekulointia. Kuten on sanottu, totuus on ensimmäinen asia, joka sodassa katoaa.

Lue myös

Myös Nato ja Hollanti uskovat, että iranilaisohjus pudotti turmakoneen – Iran sanoo olevansa varma, ettei koneeseen osunut ohjus

NYT:n julkaisemalla videolla näkyy, kuinka lentokoneeseen ilmeisesti osuu ohjus Iranissa
10.1.2020 18:58

Ruotsin ulkoministeriö: Iranin lentoturmassa kuolleista 17 tuli Ruotsista

Ruotsi keskeyttää kaikki lennot Iraniin, samoin saksalainen lentoyhtiö Lufthansa
10.1.2020 18:00

Aihetunnisteet

Iran lento-onnettomuudet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Puolan Tusk: Näin Stubb raportoi Putin-puhelun jälkeen
Uutiset | 27.10.2026 15:31
Näin Kreml kommentoi Stubbin ja Stören puhelua
Uutiset | 27.10.2026 13:53
Ex-ministeri tyrmää lapsilisäesityksen – ”Vaikka ei ollut jakovaraa, ajateltiin, että tämän vaikutuksesta tulevaisuudessa syntyy jakovaraa”
Uutiset | 27.10.2026 15:02
Stubb ja Norjan Støre puhuivat Putinin kanssa: ”Keskustelu oli suora ja asiallinen”
Uutiset | 27.10.2026 11:46
Raportti: Tässä ovat Ukrainan sodan opit varautumisen kannalta
Uutiset | 27.10.2026 0:01
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
”Voisin olla hänen isänsä” – Kari Uotin ja Minja Koskelan sanaharkka kiihtyi
Uutiset | 27.10.2026 13:55
Sebastian Tynkkyseltä karua tekstiä RKP-pomosta – varoittaa pakolaistaustaisten ”jälkiseuraamuksista suomalaiseen politiikkaan”
Uutiset | 27.10.2026 15:33
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Espanjan junaturman uhrimäärä nousee – Kuolleita yli 60
Uutiset | 28.10.2026 15:39
Suomi ostaa sinkojärjestelmän israelilaisomisteiselta yhtiöltä yli 80 miljoonalla eurolla
Uutiset | 28.10.2026 15:36
Lavrov matkustaa tällä viikolla G20-kokoukseen Yhdysvaltoihin
Uutiset | 28.10.2026 15:32
Selvitys: Näin isoksi datakeskusten osuus Suomen sähkönkulutuksesta voi kasvaa
Uutiset | 28.10.2026 15:20
Kymenlaaksosta löytyi lauma kuolleita villisikoja, kertoo Kymen Sanomat
Uutiset | 28.10.2026 14:43
HS:n evästevalikkoa muokattiin palautteen takia – käyttäjä voikin kieltäytyä kolmansien osapuolten evästeistä maksutta
Uutiset | 28.10.2026 14:20
Mika Lintilä perää VM:ltä vastuullisuutta säästölistoissa – keskustakonkari tyrmää kokoomuksen leikkauslinjan: ”Ei tule toteutumaan”
Uutiset | 28.10.2026 14:08
HS: Tekoäly on hyödyttänyt vain teknojättejä Yhdysvalloissa, muilla tulokset ennallaan, paljastaa analyysi
Uutiset | 28.10.2026 13:35
Poliisi tutkii kansainväliseen järjestäytyneeseen rikollisuuteen liittyvää paritusta Suomessa, uhreja useita kymmeniä
Uutiset | 28.10.2026 13:23
Työntekijä kuoli pudottuaan katolta Vaasassa
Uutiset | 28.10.2026 13:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Espanjan junaturman uhrimäärä nousee – Kuolleita yli 60
Uutiset | 28.10.2026 15:39
Suomi ostaa sinkojärjestelmän israelilaisomisteiselta yhtiöltä yli 80 miljoonalla eurolla
Uutiset | 28.10.2026 15:36
Lavrov matkustaa tällä viikolla G20-kokoukseen Yhdysvaltoihin
Uutiset | 28.10.2026 15:32
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen kielen asema on turvattava 
Mielipide | 28.10.2026 10:55
Lukijalta: Lapsilisä ei saa olla valtiontalouden säästöautomaatti
Mielipide | 28.10.2026 10:28
Lukijalta: Perustuslain kiemurat
Mielipide | 27.10.2026 15:55
Lukijalta: Hyvinvointia arjessa
Mielipide | 26.10.2026 15:36
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata