Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui

12.9.2026 16:59
Lue lisää 
Hallitusneuvottelut
Petteri Orpo sanoi uskovansa, että myös hallitusneuvottelujen vaikeimmat asiat ovat ratkaistavissa. (Kuva: Seppo Samuli / Lehtikuva)

Orpo hallitusneuvotteluista: On aivan realistista odottaa, että ensi viikon lopulla on valmista – "jakeluvelvoitteeseen on vain löydettävä ratkaisu"

STT - Viivi Salminen 9.6.2023 16:19, muokattu 10.6.2023 11:14
a– a+
Hallitusneuvottelut

Hallituksen muodostajan Petteri Orpon (kok.) mukaan on aivan realistista odottaa, että ensi viikon loppupuolella neuvotteluissa Säätytalolla on valmista. Hän sanoi toimittajille Säätytalolla, että siihen tarvitaan kykyä ja halua ratkaista asiat. Orpo sanoi uskovansa, että myös vaikeimmat asiat ovat ratkaistavissa.

Orpolta kysyttiin myös, mikä on tilanne hallitusneuvotteluiden talouspöydässä. Eri mediat ovat uutisoineet, että perussuomalaiset olisivat marssineet pöydästä eilen ulos.

Orpon mukaan talouspöydässä on tänään aamusta tehty töitä eikä siellä ole ollut erityistä hässäkkää. Hän sanoi, että siellä on yksinkertaisesti vaikea asia ratkottavana.

Talouspöydässä on ratkottu jakeluvelvoitetta ja sen kompensoimista.

Ilta-Sanomat uutisoi eilen, että ulosmarssin syy olisivat olleet Orpon kommentit jakeluvelvoitteesta. Orpo puhui eilen tiedotustilaisuudessa esimerkinomaisesti 200 miljoonan euron kompensaatiotasosta.

Tänään Orpo kuitenkin tarkensi, että kyse on joistakin sadoista miljoonista ja kompensaation tarve riippuu muista parametreistä. Hän painotti, että vielä ei ole valmista, mutta ratkaisun pitää löytyä.

Orpolta vielä kysyttiin, voisiko kompensaatio olla yli 200 miljoonaa.

– En ota kantaa näihin summiin. Neuvottelut ovat herkässä tilassa, että ei tule väärinymmärryksiä kenellekään, hän sanoi.

Hallituspohja on mediatietojen perusteella etsinyt hyvitystä bensiinin ja dieselin jakeluvelvoitteen nousuun. Nousevat pumppuhinnat on tarkoitus hyvittää kuluttajille muuta reittiä.

Jakeluvelvoitteen nosto voi korottaa polttoaineiden hintoja, ja perussuomalaiset on edellyttänyt, etteivät ilmastotoimet nosta arjen kustannuksia.

Jos hallitusohjelmasta neuvottelevat puolueet päättävät hidastaa velvoitteen nostamista, se korottaa liikenteen laskennallisia päästöjä.

Jakeluvelvoitteen tavoitteena on liikenteen päästöjen vähentäminen korvaamalla moottoribensiiniä, dieselöljyä ja maakaasua ympäristöystävällisemmillä, uusiutuvilla polttoaineilla.

Suomen tavoite on nostaa velvoitetta vuosikymmenen loppuun mennessä 34 prosenttiin. Liikennepolttoaineen jakelijoilla on velvoite toimittaa kulutukseen tietty osuus uusiutuvia polttoaineita.

Vaatimus uusiutuvien polttoaineiden osuudesta on hypähtämässä ensi vuoden alussa verrattuna tähän vuoteen reilusti, jos uusia päätöksiä ei tehdä.

Kehitysyhteistyön määrärahoihin tehtävistä leikkauksista ei myöskään ollut löytynyt sopua. Orpon mukaan ratkaisun syntymistä on viivästyttänyt puolueiden erimielisyyksien lisäksi se, että on haluttu tehdä kattava selvitys siitä, mitä kaikkea kehitysyhteistyö pitää sisällään.

– Haluan, että on täysi varmuus siitä, että sitoumuksista, mitä Suomi on maailmalle antanut, pystytään pitämään kiinni. Kun leikkauksia sinne tehdään, tehdään ne sitten oikealla tavalla ja fiksusti.

Orpon mukaan kehitysyhteistyörahat ovat ensi viikolla heti alussa ratkottavien asioiden listalla.

Sosiaali- ja terveyspalveluihin liittyvät päätökset valmistuvat todennäköisesti aivan viimeisenä, hän arvioi. Alkuviikosta näistäkin odotetaan silti päätöksiä.

Hoitajamitoituksen kiristyminen on Orpon mukaan harkinnassa edelleen, sillä hoitajia ei ole riittävästi.

– Pystytäänkö se toteuttamaan? Tärkeää on varmistaa se, että vanhukset ja muut hoidon tarpeessa olevat saavat hyvän hoidon.

Henkilöstömitoitus iäkkäiden ympärivuorokautisessa hoidossa on kiristymässä seitsemään hoitajaan kymmentä hoidettavaa kohden joulukuun alussa ilman uusia poliittisia päätöksiä.

Perjantaina moni ryhmä piti etäkokouksia. RKP:llä on viikonloppuna puoluekokous Tampereella.

Lue myös

Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä

Runsaasti karotenoideja sisältävä tomaattikastike saattaa tuoreen tutkimuksen mukaan vähentää maksan rasvoittumista potilailla, joilla...
12.9.2026 21:07

Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun

Kiinan presidentti Xi Jinping ja Intian pääministeri Narendra Modi ovat sopineet yhteistyöstä maiden...
12.9.2026 17:21

Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa

Mielipidemittausten mukaan sosiaalidemokraatit ovat nousemassa suurimmaksi puolueeksi.
12.9.2026 17:21

Aihetunnisteet

hallitusneuvottelut jakeluvelvoite orpo Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Huthikapinalliset ottivat merenkululle tärkeän Bab el-Mandebin salmen alueen kokonaan haltuunsa
Uutiset | 11.9.2026 17:58
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Olivia Oras kuoli vasta useita päiviä hoitotoimenpiteen jälkeen
Uutiset | 11.9.2026 12:57
Historia | ”Karpaattien Maradona” tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia
Uutiset | 10.9.2026 21:40
Yhdysvallat muisti syyskuun terrori-iskujen uhreja 25 vuotta tragedian jälkeen – Trump jätti New Yorkin muistotilaisuuden väliin
Uutiset | 11.9.2026 18:23
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Iäkäs mies hukkui Iisalmessa
Uutiset | 12.9.2026 17:16
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Laskuvarjohyppääjä pelastettiin puusta 15 metrin korkeudesta Alavudella
Uutiset | 12.9.2026 16:49
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Datakeskuskuntien odotukset ovat kovia, mutta suunnitelmista ollaan hiljaisia: ”Teijän täytyy kysyä Googlelta”
Uutiset | 12.9.2026 15:01
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Lähi-idän asiantuntija öljyputkeen kohdistuneesta hyökkäyksestä: Eskalaation vaara on olemassa
Uutiset | 12.9.2026 14:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jäsenäänestys on keskustalaista kansanvaltaa puhtaimmillaan
Mielipide | 12.9.2026 13:58
Lukijalta: Vielä niistä eläkkeistä
Mielipide | 12.9.2026 12:57
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste