Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Idässä luvassa hellelukemia – myös ukkoskuuroja odotettavissa

18.5.2026 15:30
Lue lisää 
Kännykkäkielto
Uusi laki kieltää kännykät oppitunneilla muuten kuin opettajan luvalla. Monissa kouluissa puhelimet ovat kiellettyjä myös välitunneilla ja ruokailuissa. (Kuva: Lehtikuva / VESA MOILANEN)

Opettaja Jenni Vedenjuoksu epäili kännykkäkieltoa, mutta yllättyi – Anna Svanljungia uusi laki myös ärsyttää

Uusi laki on helpottanut koulujen arkea, aineenopettajat sanovat. Varsinaiset ongelmat ovat kuitenkin jossain paljon syvemmällä
Samuli Vänttilä 31.8.2025 15:00, muokattu 1.9.2025 10:10
a– a+
Kännykkäkielto

Koulujen kännykkäkielto on toiminut paremmin kuin osasin odottaakaan, sanoo aineenopettaja Jenni Vedenjuoksu Suomenmaalle.

Hän työskentelee kielten opettajana Kempeleen Kirkonkylän koululla Pohjois-Pohjanmaalla. Oppilaita hänellä on neljännestä luokasta yhdeksänteen.

Alakoululaisia asia ei juuri koske, mutta yläkoululaisten kohdalla muutos on ollut selkeä.

– Onhan se tuonut paljon työrauhaa ja keskittymisrauhaa, kun puhelimet eivät ole oppilailla koko ajan siinä hollilla, Vedenjuoksu summaa lukuvuoden ensimmäisten viikkojen perusteella.

Kempeleen Kirkonkylän koululla puhelimet on kielletty niin oppitunneilla, välitunneilla kuin ruokatauollakin. Puhelimia ei kerätä pois, mutta oppilaiden täytyy pitää ne repussa tai säilytyslokerossa.

– Taskussa puhelinta ei saa pitää, mutta eihän me toki mitään ruumiintarkastuksia sen suhteen tehdä, Vedenjuoksu selventää.

Opetuksessa puhelinta toki edelleen käytetään. Se vaatii opettajalta enemmän ennakointia, sillä oppilaille on aina kerrottava etukäteen, että ottakaa kännykät sitten ensi kerralla mukaan.

– Se on ehkä ainoa pieni miinus tässä asiassa.

Pieni oppilaiden ikään liittyvä levottomuuskin on parempi kuin kännykän tuoma täydellinen hiljaisuus, aineenopettaja Jenni Vedenjuoksu sanoo. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Vedenjuoksu myöntää olleensa lakia kohtaan ennakkoon skeptinen. 

Hän epäili, että kännyköiden laittamisesta pois joudutaan vääntämään paljon oppilaiden kanssa. Toisin kuitenkin kävi.

Kun laki on kaikille sama kaikkialla Suomessa, ei opettajien tarvitse juuri perustella, miksi toimitaan niin kuin toimitaan.

– Asiasta ei ole tarvinnut hirveästi tapella, Vedenjuoksu kuittaa.

Ennen tilanne oli hieman toinen. Kännyköiden käyttö oppitunneilla oli toki koulun järjestyssäännöissä kiellettyä silloinkin, mutta aina joku oppilaista yritti käyttää puhelinta salaa.

Toisinaan siihen ajoi ryhmäpaine. Joku laittoi naapuriluokasta viestiä ja siihen oli reagoitava heti.

– Kyllähän me aikuisetkin sen tiedämme, että jos kännykkä tärisee taskussa, siitä tulee sellainen olo, että pitäisikö se nopeasti vilkaista.

– Sellainen on nyt jäänyt kokonaan pois. Eikä niitä viestejäkään niin tule kesken oppitunnin, kun kenelläkään toisellakaan ei saa olla puhelimia.

Välitunneilla Vedenjuoksu sanoo kiinnittäneensä huomiota siihen, että siellä kuuluu taas puheensorinaa ja muuta elämää.

Muutos on hänen mielestään positiivinen.

Oppilaat eivät enää istu tuijottelemassa ruutujaan, vaan he juttelevat keskenään ja touhuavat kaikkea sitä, mitä nyt yläkouluikäiset keksivät.

Toki se tuo mukanaan myös levottomuutta, Vedenjuoksu myöntää. Hänen mielestään oppilaiden ikään kuuluva rauhattomuuskin on kuitenkin parempi asia kuin kännyköiden tuoma täydellinen hiljaisuus.

– Tällä tavoin oppilaat oppivat paremmin kasvokkain kommunikointia ja sosiaalisia suhteita. Itse ainakin pidän sitä hyvin tärkeänä.

Vedenjuoksun mukaan välituntien levottomuuteen on pyritty Kempeleen Kirkonkylän koululla vastaamaan tarjoamalla oppilaille enemmän muuta tekemistä.

Koululainen pakkaamassa kännykkää koulureppuun Espoossa 14.elokuuta 2024. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Helsingissä aineenopettajana työskentelevän Anna Svanljungin mielestä kännykkäkiellon tuoma muutos ei kuitenkaan ole ollut niin merkittävä kuin sitä voisi julkisuuden perusteella olettaa.

Svanljung opettaa Vartiokylän yläkoulussa ruotsia, historiaa ja yhteiskuntaoppia.

Hänen mukaansa puhelimet ovat olleet Vartiokylän koulussa kiellettyjä oppitunneilla ja ruokailuissa jo vuodesta 2020 lähtien. Kielto on myös toiminut, Svanljung sanoo.

– Ne eivät ole olleet koskaan ongelma ainakaan minun oppitunneillani. Uusi laki ei siksi varsinaisesti muuttanut mitään.

Svanljungin mukaan kännykkäkieltoon on ladattu turhauttavan paljon liiallisia odotuksia. 

Sitä pidetään hänen mielestään helposti eräänlaisena taikasauvana, joka korjaa kaikki ongelmat Pisa-tulosten laskemisesta lähtien.

– Henkilökohtaisesti se ärsyttää minua, sillä kännykkä on paljon isompi ongelma vapaa-ajalla kuin koulussa, Svanljung puuskahtaa.

Hänen mukaansa kännykkä on tuonut mukanaan sen, että lapset ja nuoret eivät tee läksyjään, eivät lue kokeisiin, liikkuvat vähemmän, ulkoilevat vähemmän ja lukevat kirjoja vähemmän. Myös riittävä yöuni on vähentynyt.

– Oppimistulosten ja Pisa-romahdusten syy on ennemmin siellä kuin koulussa. Koululle on jälleen kerran sälytetty tällaisen vaikean asian hoitaminen, vaikka ongelma on ihan jossain muualla.

Svanljungin mukaan kännykän aiheuttamat ongelmat ovat ennen kaikkea aikuisten vastuulla. Miten lasten vanhemmat itse käyttävät puhelintaan? Tai miten he rajoittavat lastensa puhelimella oloa?

– Tämä on koko yhteiskunnan asia. Suurin ongelma on se, että me aikuiset emme itse pysty olemaan ilman puhelinta, mutta sitten ihmettelemme, miksi nuoret roikkuvat niin paljon kännykällä.

Oppilaiden vapaa-ajan kännykän käyttö on paljon suurempi ongelma kuin mitä kännykät olivat koulussa ennen uutta lakia, aineenopettaja Anna Svanljung sanoo. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Svanljung kuitenkin myöntää, että kännykkäkielto on yhtenäistänyt käytäntöjä eri puolilla maata. Se on hyvä asia.

Aiemmin käytännöt saattoivat vaihdella hyvinkin paljon kunnasta, koulusta ja opettajasta riippuen.

Nyt laki on kaikille sama, eikä siinä ole paljon kenelläkään nokan koputtamista.

– Se on selkeä takaseinä, jota ei tarvitse sen enempi perustella. Tämä helpottaa monen opettajan työtä.

Laki myös antaa opettajille enemmän valtuuksia kaikenlaisten älylaitteiden kieltämiseen.

Yksi sellainen on Svanljungin mukaan älykello, johon oppilaat saattoivat aiemmin tallentaa vaikkapa englannin sanoja sanakoetta varten. Aiemmin sen poistaminen oli hankalampaa, koska kyse ei ole puhelimesta.

– Nyt voimme sanoa, että kaikki älylaitteet, myös älykellot pois. Toki älykellot eivät ole olleet niin iso ongelma kuin puhelimet, mutta tässä asiassa laki silti selvästi auttaa.

Svanljungin mukaan kännykkäkielto esimerkiksi ruokailussa on tuonut mukanaan mukavan keskustelevan ilmapiirin.

Oppilaat juttelevat ruokapöydässä keskenään, kun kännykkä ei vie kaikkea huomiota.

– Tässäkin meidän aikuisten on syytä muistaa, ettei ruokailua valvova opettaja voi itse selata samalla kännykkää. Oppilaat huomaavat sen heti ja vaativat perustelua, että miksi aikuisilla on eri säännöt.

Lue myös

Puolustusvaliokunta käsittelee drooniuhkaa

Eduskunnan puolustusvaliokunta kuulee tänään viranomaisia viime perjantaina Suomeen kohdistuneesta drooniuhasta. Valiokunnan kuultavina ovat muun...
19.5.2026 3:11

"Toikkarointi" näkyy nyt tilastoissa – Kolarit eivät ole vain syksyn vitsaus

Loppukevään heräävä luonto tuo mukanaan vakavan riskin maanteille. Peurat, kauriit sekä emojensa karkottamat...
18.5.2026 23:25

Ajatko kuin puolen promillen humalassa? Moni syyllistyy tietämättään

Kesän valoisat illat ja yöt voivat luoda virheellisen tunteen omasta vireystilasta, vaikka keho...
18.5.2026 22:07

Aihetunnisteet

koulu kännykkäkielto oppiminen Politiikka yläkoulu älylaitteet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ukraina: Venäjän drooni iskeytyi kiinalaiseen rahtialukseen Mustallamerellä
Uutiset | 18.5.2026 10:52
Puolustusvoimat: Perjantain droonit tulivat Venäjän suunnalta
Uutiset | 16.5.2026 16:53
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista
Uutiset | 15.5.2026 21:55
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut
Uutiset | 15.5.2026 12:27
Puolustusvoimat: Perjantain droonit tulivat Venäjän suunnalta
Uutiset | 16.5.2026 16:53
Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista
Uutiset | 15.5.2026 21:55
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Puolustusvaliokunta käsittelee drooniuhkaa
Uutiset | 19.5.2026 3:11
”Toikkarointi” näkyy nyt tilastoissa – Kolarit eivät ole vain syksyn vitsaus
Uutiset | 18.5.2026 23:25
Ajatko kuin puolen promillen humalassa? Moni syyllistyy tietämättään
Uutiset | 18.5.2026 22:07
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Valkoposkihanhella helposti tarttuva lintuinfluenssa Tuusulassa
Uutiset | 18.5.2026 18:13
Terveysjärjestö WHO kokoustaa, hantavirus ja ebola tuoreina murheina
Uutiset | 18.5.2026 17:31
Kehittynyt drooni voi tunnistaa öljysäiliön – oliko Nesteen jalostamo vaarassa?
Uutiset | 18.5.2026 16:40
Ilman tätä eläintä miljardit ihmiset voisivat puhua eri kieltä – Tutkimus paljastaa historian käännekohdan
Uutiset | 18.5.2026 16:14
Idässä luvassa hellelukemia – myös ukkoskuuroja odotettavissa
Uutiset | 18.5.2026 15:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puolustusvaliokunta käsittelee drooniuhkaa
Uutiset | 19.5.2026 3:11
”Toikkarointi” näkyy nyt tilastoissa – Kolarit eivät ole vain syksyn vitsaus
Uutiset | 18.5.2026 23:25
Ajatko kuin puolen promillen humalassa? Moni syyllistyy tietämättään
Uutiset | 18.5.2026 22:07
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun ideologia ohitti arjen – ja koulujen perusta mureni
Mielipide | 18.5.2026 14:39
Lukijalta: Drooniuhkan tiedottaminen ei ollut presidentin kiitoksen arvoista
Mielipide | 18.5.2026 14:34
Lukijalta: Pettymyksistä saa parasta voimavaraa
Mielipide | 18.5.2026 14:28
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siponen roimii vihreiden metsälinjauksia – ”On helppo luetella rajoituksia toisen omaisuudelle”
Uutiset | 18.5.2026 11:23
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Peräpohjolan Keskusta vaatii, että kiistelty päätös Länsi-Pohjan sairaalasta pidetään voimassa
Uutiset | 18.5.2026 10:05
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Pohjois-Savon Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntavaaleihin – Markku Siponen ehdolle puolueen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2026 11:58
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste