Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin: Venäjä testasi ”tuomiopäivän ydintorpedoa”

29.10.2025 14:46
Lue lisää 
Historia
Notre Dame avattiin uudelleen juhlallisin seremonioin 7. joulukuuta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Omalaatuinen kultti julisti Notre Damen "Järjen temppeliksi" 1793 – katolisen kirkon tuhoamista yrittäneen kaksikon tie päättyi mestauslavalle

Pekka Pohjolainen 14.12.2024 20:50, muokattu 14.12.2024 15:18
a– a+
Historia

Tulipaloremontin jäljiltä uudelleen vihitty Pariisin Notre Dame -katedraali on kokenut historiassaan yhtä toista.

Yksi erikoisimmista ajanjaksoista sijoittuu Ranskan suuren vallankumouksen maininkeihin. Syksyllä 1793 katedraali julistettiin ateistisen Järjen palvonta -kultin ”Järjen temppeliksi”. Esimerkkiä seurasivat monet muut pariisilaiset kirkot.

Järjen palvonta (ransk. Culte de la Raison) oli Jacques Hébertin ja Pierre-Gaspard Chaumetten perustama ateistinen uskonto, joka luotiin tuhoamaan katolinen kirkko vallankumouksen aikana.

Syyskuun 22. päivä 1792 julistettiin Ranskan tasavallan ensimmäisen vuoden ensimmäinen päivä. Vuosi jaettiin edelleen 12 kuukauteen, mutta kalenterista poistettiin kaikkien pyhimysten nimet, jotka korvattiin eläinten, hedelmien, kukkien ja mineraalien nimillä. Myös kristikunnan kirkkopyhät ja kristilliset juhlat korvattiin uusilla tasavaltalaisilla juhlilla.

Uuden ajanlaskun vuosipäivänä syyskuussa 1793 juhlakulkue kokoontui Bastiljin linnan raunioille, jonne oli pystytetty ”uudestisyntymisen suihkulähde”. Lähteen patsas esitti istuvaa naista, jonka rinnoista pulppusi vesisuihku kahteen alempana olevaan maljaan.

Kansalliskonventin presidentin Hérault de Séchellesin pitämän puheen jälkeen konventin jäsenet joivat yksitellen lähteen vettä ja jatkoivat matkaansa vallankumoustorille, jossa Ludvig XV:n patsas oli korvattu suurella vapaudenpatsaalla.

Patsaan paljastustilaisuudessa päästettiin irti tuhansia pikkulintuja. Kunkin kaulaan oli sidottu pieni ohut levy, jossa luki ”Olemme vapaat! Tehkää kuten mekin!”

Hebertistien kampanjan aikana monet ihmiset luopuivat kristinuskostaan Pariisin piispaa Jean-Baptiste-Joseph Gobelia myöten.

Marraskuun 7. päivänä 1793 Gobel astui esiin kansalliskonventissa, luopui piispanvirastaan ja katolisesta pappeudestaan ja selitti että tulevaisuuden uskonnoksi riitti vapaus, yhdenvertaisuus ja siveys. Hänen esimerkkiään seurasivat monet muutkin kirkonmiehet kautta maan.

Jacques Hebért. (Wikimedia Commons)

Uuden uskonnon ensimmäinen jumalanpalvelus järjestettiin Notre-Damen sisäosiin rakennetussa temppelissä. Tilaisuus alkoi valkopukuisten tyttöjen laulaessa ylistyslaulun järjen kunniaksi.

Ensimmäisen lauluosuuden päättyessä ”Järjen jumalatar” tuotiin kantotuolissa alttarille ja hän vastasi lauluun kirkkaalla sointuvalla äänellä. Suuren yleisön katsellessa hän polki jaloillaan ristiinnaulitun kuvaa.

Puhetilaisuudessa uuden uskon perustajat kertoivat elottomien jumalankuvien hylkäämisestä ja niiden korvaamisesta elävällä kuvalla, järjen ja luonnon mestariteoksilla.

Saint-Eustachen kirkko Pariisissa muutettiin järjen palvontamenojen aikana eräänlaiseksi ravintolaksi tai kabareeksi, jossa tarjoilijattaret hyväilivät kävijöitä. Monipuolinen ruoka- ja juomatarjonta lisäsi uuden uskonnon suosiota.

Tilaisuuksien jälkipuolella nuoret puolialastomat naiset kiipesivät alttarille ja aloittivat piirileikin, joka myöhemmin jatkui kadulla. Vastaavat esitykset toistuivat maakunnissa, ja kirkot joita ei oltu suljettu tai muutettu teatterisaleiksi, toimivat Järjen temppeleinä.

Hébertin ja hänen kannattajiensa puheet täydellisestä jumalankieltämisestä johtivat kirkkojen yleiseen ryöstelyyn Pariisissa ja Ranskan departementeissa. Kirkkojen kulttiesineet ja pappien kaavut joutuivat kansan pilkanteon kohteiksi.

Historiallisesti ja taiteellisesti arvokasta kirkon omaisuutta tuhottiin suuret määrät ja messupukuihin pukeutuneet miehet ja naiset etenivät kulkueena Pariisin kaduille ja heiluttivat käsissään piispansauvaa ja ristejä.

Väkijoukot irrottivat myös useita kirkonkelloja, sillä ”taivaanisän leluja” ei enää tarvittu. Myös kellotapulien purkamista harkittiin, koska niiden korkeus oli loukkaus tasa-arvoisuuden periaatteita vastaan. Vainajien arkut päätettiin peittää vain trikolorilipuin.

Katolinen vallankumousjohtaja Maximilien Robespierre piti järjen palvontaa naurettavana farssina, mutta oli huolestunut sen kasvavasta suosiosta kansalliskonventissa.

Vaikka suurin osa ranskalaisista vietti yhä kristillisiä juhlia, Robespierre ei halunnut ottaa riskiä uuden uskonnon leviämisestä ja kukisti hebertistien vallan.

Järjen palvonnan luojat Hébert ja Chaumette päätyivät mestauslavalle maaliskuussa 1794. Robespierre korvasi heidän uskontonsa Korkeimman olennon palvonnalla, joka toi uskontomaisuutta takaisin.

Lue myös

HS: Vihreät yrittää "lämmitellä keskustaa"

Vuoden 2027 eduskuntavaalien jälkeiset hallituskuviot pohdituttavat vihreitä. Helsingin Sanomat (HS) haastatteli noin kymmentä vihreää...
29.10.2025 15:54

Yhdysvaltojen mukaan sen joukkojen vähentäminen Naton itärajalla ei tarkoita vetäytymistä Euroopasta

Yhdysvaltojen joukkojen vähentäminen sotilasliitto Naton itärajalla ei tarkoita Yhdysvaltojen vetäytymistä Euroopasta eikä se...
29.10.2025 15:49

Nuorisojärjestö ehdottaa someveroa – "Tuloksia ei tule ennen kuin laitamme algoritmit kuriin"

”Miksi ikinä suostuisimme pakkosyötettäviksi ja koukutetuiksi yhdysvaltalaisten ja kiinalaisten somejättien moskalla”
29.10.2025 15:08

Aihetunnisteet

Historia katolinen kirkko notre dame pariisi Ranska

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Keski-Suomessa kadoksissa olleet nuoret löytyivät
Uutiset | 28.10.2025 12:48
DNA-tutkimus paljasti: Nämä bakteerit tuhosivat Napoleonin armeijan
Uutiset | 28.10.2025 5:37
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Maan magneettikentässä outo heikkenemä
Uutiset | 28.10.2025 23:45
Ongelmallinen tapa kasvaa hurjaa vauhtia – ”Tilanne on kestämätön”
Uutiset | 28.10.2025 21:35
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Poliiseilta kovaa puhetta: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan”
Uutiset | 24.10.2025 13:14
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

HS: Vihreät yrittää ”lämmitellä keskustaa”
Uutiset | 29.10.2025 15:54
Yhdysvaltojen mukaan sen joukkojen vähentäminen Naton itärajalla ei tarkoita vetäytymistä Euroopasta
Uutiset | 29.10.2025 15:49
Nuorisojärjestö ehdottaa someveroa – ”Tuloksia ei tule ennen kuin laitamme algoritmit kuriin”
Uutiset | 29.10.2025 15:08
Perussuomalaiset aikoo kieltää perheenjäsenten ja läheisten palkkaamisen eduskunta-avustajiksi
Uutiset | 29.10.2025 15:04
Ukrainalaismedia: Puolan hävittäjät saattoivat pois Venäjän tiedustelukoneen Itämerellä
Uutiset | 29.10.2025 14:52
Putin: Venäjä testasi ”tuomiopäivän ydintorpedoa”
Uutiset | 29.10.2025 14:46
Maastopalojen pienhiukkasista hurja määrä ennenaikaisia kuolemia vuosittain
Uutiset | 29.10.2025 14:31
Nesteen Malinen: Yhtiö noudattaa pakotelainsäädäntöä erittäin tarkkaan
Uutiset | 29.10.2025 14:14
Ukraina otti kiinni eurooppalaisen ex-sotilaskouluttajan vakoiluvakoiluepäilyn takia
Uutiset | 29.10.2025 14:13
Nato: Yhdysvallat suunnittelee vähentävänsä joukkojaan liittokunnan itärajalla
Uutiset | 29.10.2025 14:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Uusi havainto neuvoloissa: Moni yllättyy, kun vauva-arki onkin niin sitovaa
Uutiset | 28.10.2025 10:25
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Päätoimittajalta | Loikka imagokisassa – mikä keskustan tyylissä puhuttelee?
Uutiset | 21.10.2025 17:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
HS: Vihreät yrittää ”lämmitellä keskustaa”
Uutiset | 29.10.2025 15:54
Yhdysvaltojen mukaan sen joukkojen vähentäminen Naton itärajalla ei tarkoita vetäytymistä Euroopasta
Uutiset | 29.10.2025 15:49
Nuorisojärjestö ehdottaa someveroa – ”Tuloksia ei tule ennen kuin laitamme algoritmit kuriin”
Uutiset | 29.10.2025 15:08
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tuumailuista toimettomuuteen tappaa talouden
Mielipide | 29.10.2025 14:32
Lukijalta: Valvonta ei saa pettää eikä omavalvonta yksin riitä
Mielipide | 29.10.2025 14:29
Lukijalta: Wasström ja Mannelin ovat vahvat ehdokkaat johtamaan Uudenmaan Keskustaa kohti vuoden 2027 eduskuntavaaleja
Mielipide | 29.10.2025 14:26
Lukijalta: Työvelvolliset sota-aikana
Mielipide | 29.10.2025 14:16
Lukijalta: Hoitajien oikeudet on turvattava – vastuu ja velvollisuus näkyviin palkassa
Mielipide | 23.10.2025 11:47
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Vastine vastineelle: Kelan terapia ei ole ongelmaton menestystarina
Mielipide | 20.10.2025 16:21
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 28.10.2025 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Osa maahanmuuton kiristyksistä voi osua ihan kohdilleen” – keskustanuorilta yllättäviä kehuja, mutta myös kovia moitteita maan hallitukselle
Uutiset | 27.10.2025 15:03
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
”Se on hallituksen vika, muistakaa se” – keskustanuorilla huolta palveluista, terveydestä ja tekoälystä
Uutiset | 25.10.2025 18:25
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste