Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Eduskunnasta maalattu liian synkkä kuva, sanoo puhemies Halla-aho

3.2.2026 15:41
Lue lisää 
Energia
Olkiluoto 3. (Kuva: Roni Lehti / Lehtikuva)

Olkiluoto 3:n sähköntuotannolle jälleen takaisku – säännöllinen tuotanto alkaa näillä näkymin vasta helmikuussa

”Mitä enemmän (Olkiluoto 3:n sähköntuotanto) siirtyy eteenpäin, niin sitä enemmän talvi alkaa olla ohi ennen kuin iso laitos tuottaa kaupallisesti sähköä”
STT-Iiro-Matti Nieminen, Elias Peltonen, Eeva Nikkilä-Kiipula 10.12.2022 12:38, muokattu 10.12.2022 13:17
a– a+
Energia

Olkiluoto 3:n sähköntuotannon alkamisesta saatiin jälleen perjantaina huonoja uutisia. Teollisuuden Voima (TVO) kertoi tuotannon jatkuvan aikaisintaan joulukuun lopulla ja säännöllisen sähköntuotannon alkavan näin ollen helmikuussa.

Aikatauluun liittyy TVO:n mukaan kuitenkin vielä epävarmuuksia.

TVO:n mukaan Olkiluoto 3:n syöttövesipumppujen vaurioiden selvitystyöt ovat edenneet loppusuoralle. Syöttövesipumppujen juoksupyörien säröjen tarkemmat tutkimukset ja perussyyselvitykset jatkuvat.

Selvitysten valmistuttua tehdään päätös laitoksen käynnistämisestä. Tulosten mahdollisista vaikutuksista aikatauluun tiedotetaan heti selvitysten valmistuttua, TVO kertoi.

–  Mitä enemmän (Olkiluoto 3:n sähköntuotanto) siirtyy eteenpäin, niin sitä enemmän talvi alkaa olla ohi ennen kuin iso laitos tuottaa kaupallisesti sähköä. Tietenkin jos koeajot osuvat sopivasti pakkasten kanssa, niin sehän on ihan ok, mutta siinä ei kuitenkaan ajeta sähköntuotantoa tarpeeseen vaan koeohjelmien mukaisesti. Kaikki on tietysti kotiinpäin, sanoo kantaverkkoyhtiö Fingridin toimitusjohtaja Jukka Ruusunen STT:lle.

Sähköjärjestelmän kannalta talvikuukaudet ovat joulukuu, tammikuu ja helmikuu.

Kun säännöllinen tuotanto aikanaan alkaa, Olkiluoto 3 sähköntuotannon odotetaan vastaavan noin 14:ää prosenttia Suomen sähkön kokonaiskulutuksesta. Olkiluodon kolmosreaktorin sähköteho on noin 1600 megawattia.

Fingrid päivitti perjantaina arviotaan sähkön riittävyydestä TVO:n ilmoituksen jälkeen. Riski sähköpulaan joutumisesta talvipäivinä on kasvanut, koska Olkiluoto 3:n käyttöönotto viivästyy, Fingrid kertoi tiedotteessaan.

Sähkön käytön talven kulutushuipun Fingrid arvioi edelleen 14 400  megawattiin, mutta ilman Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitoksen kapasiteettia kotimaisella tuotannolla pystytään kattamaan vain 11 300 megawattia.

Fingrid arvioi, että kun sähköä on saatavilla aiemmin arvioitua vähemmän, sähkön säästämisen ja sen käytön ajoittamisen tärkeys korostuu.

–  Merkittävä epävarmuustekijä sähkön riittävyydessä on tulevan talven säätila ja Etelä-Ruotsista tuotavan sähkön saatavuus, jonka osalta seuraamme Itämeren alueen sähkömarkkinoiden tilannetta, Fingridin voimajärjestelmän käytön johtaja Tuomas Rauhala sanoo tiedotteessa.

Meri-Porin hiilivoimalan siirto tehoreservistä normaaliin käyttöön on Fingridin Ruususen mukaan tuonut lisää tuotantopuolelle.

–  Sieltä tulee jo 560 megawattia tehoa. Se on aika paljon. Sitten on suomalaisten erittäin hyvä talkoohenki lähteä sähkönsäästöön, niin sieltä tulee viitisensataa megawattia yllättäen kanssa. Ja meillä on vapaaehtoisjärjestely teollisuuden ja muiden sähkönkäyttäjien kanssa. Sieltä voisi tulla kolmas 500 megawattia, Ruusunen laskeskelee.

Näin oltaisiin hänen mukaansa rakennettu syksyn aikana lähes Olkiluoto 3:n teho aika nopeasti.

–  Tuo puoli toimii hyvin, mutta tuotantoahan ei mistään lisää saada, Ruusunen lisää.

Suuri merkitys sähkön riittävyyden kannalta on säätilalla.

–  Se on 150 megawattia per aste eli kymmenen astetta on taas yksi Olkiluoto 3:n teho. Nämä ovat valtavia määriä.

Tuulivoimasta saadaan myös apuja, jos vain vähänkin tuulee.

–  Kyllä tässä toivoa on, ja pelimerkit kulutuksen puolelta tehty. Kaikkemme teemme, ja joka ikinen kilowatti etsitään Suomesta ja ulkomailta, jos tiukka paikka koittaa, että emme joutuisi sähköpulaan, Ruusunen sanoo.

Lue myös

Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta

Kovat pakkaset ovat nostaneet tulipaloriskiä. Tulisijoista ja savuhormeista alkaa vuosittain noin 600 rakennuspaloa...
3.2.2026 22:18

Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – "Keskustassa pitäisi uskaltaa"

Valtioneuvos, ex-pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) sekä taloustieteilijä, valtiotieteiden tohtori Vesa Vihriälä peräänkuuluttavat Euroopalta...
3.2.2026 21:50

Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa

Tiettyjen ruokien jäähdyttäminen muuttaa niiden tärkkelystä, ja se tekee hyvää ihmisen terveydelle ja...
3.2.2026 21:45

Aihetunnisteet

Energia olkiluoto sähkö Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Energiavirasto: Sähkön tehomaksun kynnykseksi kahdeksan kilowattia
Uutiset | 2.2.2026 9:30
Grönlannista uusi hätähuuto: USA:n aikeita ”ei voi hyväksyä”
Uutiset | 2.2.2026 21:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta
Uutiset | 3.2.2026 22:18
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa
Uutiset | 3.2.2026 21:45
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
Tiesitkö? Lumityöt voivat kuulua myös kerrostalossa vuokralla asuvalle
Uutiset | 3.2.2026 20:39
Trump uhkasi ”pahoilla asioilla” – Iranilta myönnytys
Uutiset | 3.2.2026 18:29
”Kova paikka” – SDP:n Tuppurainen lataa vaatimuksen STT:lle
Uutiset | 3.2.2026 18:17
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Kettunen löylyttää hallitusta: ”Suomalaiset istuvat olohuoneissaan pipot päässä”
Uutiset | 3.2.2026 17:27
Presidentti Niinistön rintakuva on sijoitettu Valtiosaliin
Uutiset | 3.2.2026 17:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41
Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta
Uutiset | 3.2.2026 22:18
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa
Uutiset | 3.2.2026 21:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Yliopistollisten sairaaloiden työnjako on keskustelun sokea piste 
Mielipide | 3.2.2026 14:47
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Kurvinen, Kalli ja Viljanen jatkavat keskustan eduskuntaryhmän johdossa
Uutiset | 3.2.2026 11:12
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste