Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Münchenin turvallisuuskonferenssi

Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”

14.2.2026 13:59
Lue lisää 
Eduskunta
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen ja keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen eduskunnan täysistunnossa 7. toukokuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

"Mutku viime hallitus, yhyy yhyy" – Kurvinen ohjeisti hallitusta lopettamaan peräpeiliin vilkuilun

Pauliina Pohjala 7.5.2024 17:48, muokattu 8.5.2024 9:03
a– a+
Eduskunta

Hallituspuolueiden riveistä roimittiin oppositiopuolueiden talousvaihtoehtoja ja muisteltiin menneitä, kun eduskunta keskusteli hallituksen julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2025–2028.

Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula sanoi, että vaikeat päätökset jätettiin tälle hallitukselle ja ”oppositiossa sen sijaan turvaudutaan pelkkiin taikatemppuihin”.

– Kyllä nyt oppositiossa kauhistellaan kulunutta vuotta, vaikka jokainen ymmärtää varsin hyvin, miksi vuosikausien aikana on nykytilanteeseen jouduttu. On luvattu sitä, luvattu tätä ja jaettu ympäriinsä rahaa, mitä ei ole, Simula sanoi.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen muistutti, että valta on nyt muilla kuin keskustalla.

– Mutta kyllä minä huomaan erityisesti perussuomalaisten puheenvuoroista sen, että teillä ei ole mitään muuta sanottavaa keskustan vaihtoehdolle kuin se, että mutku viime hallitus, yhyy yhyy, viime hallitus, yhyy yhyy.

– Tajutkaa jo, että te olette olleet jo vuoden vallassa ja vastuussa. Alkakaa hoitaa niitä asioita. 

Kurvinen luetteli tiistaina julkaistun keskustan talousvaihtoehdon toimia.

– Meillä on kasvutoimia, yhteisöveron jakaminen kahtia ikään kuin Viron malliin, jos jättää taseeseen rahaa, meillä on erilaisia investointikannustimia ja erityistalousaluemalli.

– Me laittaisimme suursäätiöt ja suuryhdistykset verolle. Tämä oli perussuomalaisten vaalilupaus, nyt se on unohtunut hallituksessa. Verottaisimme myös tupakkaa ja alkoholia enemmän, Kurvinen kertasi.

Jenna Simula teki keskustan listasta erilaisia poimintoja.

– Keskustan tyhjä paperi vaihtui tällä kertaa paperiin, joka on täynnä miljardien kokoisia aukkoja. Lisäksi ajatte eläkeryöstöä ja nelinkertaista asumistuen leikkausta, ja haluatte rajata jopa leskeneläkkeitä ja potkia eläkeläisiä töihin.

– SDP:n vaihtoehdossa puolestaan kurmootetaan maaseutua oikein olan takaa, haette säästöjä maataloustuista sekä työkoneiden, polttoaineiden ja polttoturpeen verotuista, Simula luetteli.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kertoi haluavansa Suomeen tanskalaisen työllisyysasteen. Orpo sanoi tutustuneensa nopeasti SDP:n, keskustan ja vihreiden vaihtoehtoihin, ”eikä niillä tätä muutosta ei tapahdu, ei sinne päinkään”.

Orpon mukaan Suomi olisi ensi kesänä EU:n liiallisen alijäämän menettelyssä SDP:n paperilla.

– Tuo edustaja Kurvisen tuolla heiluttelema vihreä kirja, teidän sopeutuksenne, perustuu 4–5 miljardin täysin ilmaan jäävään kasvu- ja rakennepakettiin, pääministeri näkee.

Kurvinen arvioi, että pääministeri lausui asiasta ”avustajien puutteellisten tietojen varassa”.

– Yhteensä keskustan mallissa säästettäisiin yli 11 miljardia, kun lasketaan meidän vaihtoehtobudjettimme ja meidän kehysvaihtoehtomme. Me leikkaisimme muun muassa asumistuesta, panostaisimme harmaan talouden torjuntaan. 

Kurvisen mukaan Orpon hallituksen kehysriihen lopputulos on samaan aikaan epäoikeudenmukainen ja tehoton.

– Te teette rajuja arvovalintoja, te leikkaatte voimakkaasti ihmisten välttämättömistä peruspalveluista. On sitten kysymys lastensuojelusta tai vanhusten hoivasta, te teette äärimmäisen rajuja leikkauksia välttämättömiin sosiaali- ja terveyspalveluihin samaan aikaan tekemällä Suomesta Pohjolan arvonlisäverokuningattaren, himoarvonlisäverottajan, ja tekemällä myös muita leikkauksia ja veronkiristyksiä, te näivetätte kasvun, Kurvinen latasi.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.), kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.) ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) eduskunnan täysistunnossa 7. toukokuuta 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) mukaan valtion velanotto ja koko julkinen talous olisivat olleet kestämättömällä uralla ilman kehysriihessä tehtyjä lisätoimia.

– Sopeutamme yhteensä yhdeksän miljardia euroa. Suoria ja pysyviä menoleikkauksia on uudesta kolmesta miljardista noin puolet. Hallitus piti kiinni tavoitteesta vakauttaa julkinen velka, välttää liiallisen alijäämän menettely sekä pysyä valtiontalouden menokehyksissä.

Purra sanoi, ettei hän ole tähän mennessä nähnyt yhdeksän miljardin sopeutusvaihtoehtoa oppositiolta.

– Jos puolueet eivät edes omista lähtökohdistaan – siis ollessaan oppositiossa – kykene sellaista tuottamaan, miten ne ikinä kykenisivät siihen osana koalitiohallitusta, jossa jokainen päätös on kompromissi ja neuvottelujen tulos?

Lue myös

Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä

Toinen maailmansota päättyi 2. syyskuuta 1945 kuuluisaan seremoniaan Tokionlahdella. Amerikkalaisen taistelulaivan USS Missourin kannella...
14.2.2026 21:39

Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa

Presidentti Stubb sanoi paneelikeskustelussa, ettei hän usko Venäjän testaavan Naton yhteisen puolustuksen pitävyyttä.
14.2.2026 17:50

Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat

Ilman sakkoja ampunut Suvi Minkkinen on sijoittunut kuudenneksi olympiakisojen ampumahiihdon naisten pikakilpailussa. Minkkinen hävisi...
14.2.2026 16:53

Aihetunnisteet

Eduskunta Hallitus Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Lausunto: Venäjä myrkytti Aleksei Navalnyin harvinaisella myrkyllä
Uutiset | 14.2.2026 16:08
Orban uhosi nitistävänsä ”Brysselin sortokoneiston”
Uutiset | 14.2.2026 15:56
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
USA:ssa ei saatu sopua sisäisen turvallisuuden ministeriön rahoituksesta
Uutiset | 14.2.2026 15:15
Pirha ostaa päihdekuntoutusta yritykseltä, joka näyttää tarjoilevan jopa vaarallisia uskomushoitoja, kertoo Ylen MOT
Uutiset | 14.2.2026 14:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
20:22, 14/02/2026
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0014/02/2026
weather icon
3° / 4°°C 0 mm 0% 8 Km/h 76 % 1019 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 13 Km/h 70 % 1018 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 19 Km/h 75 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0.2 mm 20% 21 Km/h 94 % 1010 hPa 0.16 mm/h
Tomorrow 09:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 20 Km/h 95 % 1006 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste