Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Valkoinen joulu jää osassa maata vain haaveeksi – tilastojen mukaan mustin joulu oli vuonna 1972

22.12.2025 12:29
Lue lisää 
Yleisurheilu
Yleisurheilun EM-kilpailuissa suomalaisten tuloskirjo oli yhtä laaja kuin sää Münchenissä. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Mitalisade osui Münchenissä odotettuihin kohteisiin – moni kävi kisoissa vain kastumassa

STT - Petteri Ikonen 22.8.2022 9:11, muokattu 22.8.2022 9:33
a– a+
Yleisurheilu

Sunnuntai-iltana päättyneissä yleisurheilun EM-kilpailuissa suomalaisten tuloskirjo oli yhtä laaja kuin sää Münchenissä oli viikon kestäneen urheilujuhlan aikana.

Aurinko paistoi, helle korvensi, tuuli koetteli askelmerkin oikeaa kohtaa, vesisade kasteli, ukonilma keskeytti yhden kisaillan ja raekuuro nipisteli sinivalkoisen edustusasun kantajaa.

Etelä-Saksan Alppeihin törmänneet ilmamassat tipauttelivat suomalaisille sellaisen mitalisateen, jota ei ollut nähty sitten vuoden 1984 Los Angelesin olympialaisten yleisurheilukilpailujen.

Mitalitoiveet ovat usein painaneet keihäsmiesten hartioita, mutta Münchenissä seiväshyppääjä Wilma Murto (kulta), estejuoksija Topi Raitanen (kulta) ja kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä (hopea) juhlivat jo ennen päätöspäivän huipentanutta keihäskilpailua.

Lassi Etelätalo (pronssi) heitti neljännen mitalin. EM-tasolla neljän mitalin saalis kertyi viimeksi Ateenassa 1982.

Kvartetista jokainen kasvoi pistesijoilta mitaleille ja kaivoi esiin uransa parhaat suoritukset. Murto ja Mäkelä tekivät Suomen ennätykset, Etelätalo ennätyksensä, ja Raitanen voitti suunnitelmansa mukaisella taktiikkajuoksulla.

Pistesijoille ylsivät keihäänheittäjä Toni Kuusela (5:s), moukarinheittäjä Silja Kosonen (5:s), aitajuoksija Viivi Lehikoinen (6:s), kolmiloikkaaja Senni Salminen (7:s) ja moukarinheittäjä Krista Tervo (8:s).

Kososen ja Tervon ennätystehtailun sivussa miehetkin ovat heittäneet hyviä tuloksia. Finaalipaikat jäivät naisille, jotka eivät peitelleet mitalitavoitteita.

–  Harmittaa kyllä. Olisin halunnut heittää pidemmälle. Paras sijoitus kuitenkin arvokilpailuissa. Pitää olla siihen tyytyväinen, Tervo sanoi.

Tulostaso laski pahasti MM-kilpailujen jälkeen. Kosonen puristi 70-metrisen Eugenen finaalissa, mutta Tervon pisin jäi karsintaan. Kalevan kisoissa ja EM-kilpailuissa kumpikin jäi alle 70 metrin. Münchenissä he selvittivät täpärästi karsinnan.

Miehet jäivät siistinä kasana karsintaan, kun jo Kalevan kisoissa senttipeliä pitäneet Tuomas Seppänen, Henri Liipola ja Aaron Kangas pudottivat metrilukunsa yhdellä 71:een. Metrin nosto 73:een olisi vienyt finaaliin yhden sympaattisista suomalaisjärkäleistä.

Urheilijat nostavat usein esiin pettymykseen päättyneet kisakokemukset matkalla johonkin suurempaan. Münchenissä tästä puhui esimerkiksi pituushyppääjä Kristian Pulli, joka karsiutui ensimmäisissä aikuisten arvokilpailuissaan EM-Berliinissä 2018.

–  Ilman sitä kokemusta en olisi saanut koskaan mitalia EM-hallikilpailuista, hän viittasi vuoden 2021 pronssiinsa.

–  Jokainen kokemus vie urheilijana eteenpäin.

Münchenissä hän kuvaili vireyden olevan kysymysmerkki. Vastaus oli se, että hän jäi taas niukasti karsintaan.

Karsinnan selvittämisen osalta onnistujiin voi laskea esimerkiksi Tokion ja Eugenen karsiutujat seiväshyppääjä Elina Lampelan ja kolmiloikkaaja Salmisen.

–  Nyt ei tarvitse leimautua urheilijaksi, joka jää karsintaan, Lampela kertoi.

Salminen huitoi karsinnan jälkeen niin rajusti, että haastattelumikrofonikin sai kyytiä.

–  Olen jännittänyt karsintoja. Nyt vain nautin. Ihana olo.

Mäkelä kypsyi arvokilpailumitalistiksi seitsemännessä finaalissaan.

–  Joka ikinen aiemmista arvokilpailuista oli tärkeä kokemus, jota pystyi hyödyntämään. Tarvitaan henkistä ja fyysistä vahvuutta.

Juoksuradalla moni suomalainen oli aivan liian vauhdikkaassa seurassa, mutta ilonaiheitakin riitti.

Miesten 110 metrin aitajuoksussa Santeri Kuusiniemi rynnisti välieriin. Lehikoinen aitoi 400 metrin välierissä Suomen ennätyksen. Camilla Richardsson onnistui 10  000 ja 5  000 metrin kilpailuissa ja ylsi kymmenen parhaan joukkoon. Seitsenottelussa Saga Vanninen oli kymmenes.

Naisten keihäskarsinnassa kisavirkailijoiden piti kelata mittanauhaa erityisesti suomalaisten heittojen jälkeen. Sanne Erkkola jäi yli kolme ja Anni-Linnea Alanen yli viisi metriä finaalipaikasta.

Joukkueen GM Tuomo Salonen ei ota kantaa yksittäisiin urheilijoihin. Hänen mukaan suuressa joukkueessa on laajalla skaalalla ennakko-odotuksia ja lopputuloksia.

–  Osalle tulee onnistumisia ja osalle epäonnistumisia. Kun katsotaan isoja maita, sielläkin karsiutuu urheilijoita.

–  Jotkut lajit ovat herkkiä. Jos haetaan onnistumista, ei voi pelätä epäonnistumista. Näin se on yli 60 urheilijan joukkueessa. Ei rallia voiteta, jos siellä pelätään, Salonen mukaili Leevi and the Leavingsin kappaletta Teuvo, maanteiden kuningas.

Lue myös

Kauppaan pääsee tänäkin jouluna vaikka keskellä yötä – Lidl on poikkeus ja pistää ovensa säppiin joulupäiväksi

Ainakaan kauppojen aukioloajoista ei jää kiinni, ettei aattona pääsisi tekemään viime hetken lahjaostoksia tai hankkimaan täytettä joulupöytään. Osa K-Citymarketeista ja Prismoista on avoinna kellon ympäri.
22.12.2025 22:11

Nämä kesätuotteet myyvät yllättäen keskellä talvea

Esimerkiksi robottiruohonleikkureita, hyttysansoja sekä slush- ja jäätelökoneita on ostettu joulusesonkina aktiivisesti
22.12.2025 21:43

Suomalaista elokuvaa uhkaa ideoiden ja vimman uupuminen, Pihla Viitala pelkää

Kansainvälistäkin uraa tehnyt näyttelijä kiittää Paavo Westerbergin omaäänisyyttä.
22.12.2025 21:30

Aihetunnisteet

EM-kisat Urheilu yleisurheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Nyt tuli lohduton sääennuste
Uutiset | 20.12.2025 17:47
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Asiantuntija: Varo tätä yleistä tapaa joulupöydässä
Uutiset | 21.12.2025 21:31
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Influenssa-aalto yltyy – Asiantuntija: Toimi näin
Uutiset | 18.12.2025 23:03
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Kauppaan pääsee tänäkin jouluna vaikka keskellä yötä – Lidl on poikkeus ja pistää ovensa säppiin joulupäiväksi
Uutiset | 22.12.2025 22:11
Nämä kesätuotteet myyvät yllättäen keskellä talvea
Uutiset | 22.12.2025 21:43
Suomalaista elokuvaa uhkaa ideoiden ja vimman uupuminen, Pihla Viitala pelkää
Uutiset | 22.12.2025 21:30
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Yksi kuoli nokkakolarissa Sastamalassa
Uutiset | 22.12.2025 18:04
Laulaja-lauluntekijä Chris Rea on kuollut
Uutiset | 22.12.2025 17:26
Junaliikenteessä viivästyksiä Lapissa
Uutiset | 22.12.2025 17:13
Reserviläisikä nousee ensi vuonna 65 vuoteen – osaavia henkilöitä voidaan sijoittaa poikkeusolojen avaintehtäviin
Uutiset | 22.12.2025 17:12
Ostitko pakastemansikoita S-ryhmän kaupasta? Kaksi erää vedetään takaisin
Uutiset | 22.12.2025 17:01
Kullan hinta kohosi uuteen ennätykseen
Uutiset | 22.12.2025 16:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
02:18, 23/12/2025
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0023/12/2025
weather icon
7° / 8°°C 0 mm 0% 10 Km/h 91 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 06:0023/12/2025
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 12 Km/h 90 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 09:0023/12/2025
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 13 Km/h 88 % 1015 hPa 0 mm/h
Today 12:0023/12/2025
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 78 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 15:0023/12/2025
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 21 Km/h 71 % 1019 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kauppaan pääsee tänäkin jouluna vaikka keskellä yötä – Lidl on poikkeus ja pistää ovensa säppiin joulupäiväksi
Uutiset | 22.12.2025 22:11
Nämä kesätuotteet myyvät yllättäen keskellä talvea
Uutiset | 22.12.2025 21:43
Suomalaista elokuvaa uhkaa ideoiden ja vimman uupuminen, Pihla Viitala pelkää
Uutiset | 22.12.2025 21:30
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Koulujen uskonnonopetuksen on vastattava kiireellä nuorten kiinnostukseen
Mielipide | 22.12.2025 15:03
Lukijalta: Joulutervehdys
Mielipide | 22.12.2025 13:55
Lukijalta: Vladimir Putinin pitäisi puhua myös Britannian pääministerin Keir Starmerin kanssa
Mielipide | 22.12.2025 13:52
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste