Ministeri Marttinen käynnistää selvityksen työperäisen maahanmuuton pisteytysmalleista
Työministeri Matias Marttinen (kok.) käynnistää selvitystyön, jossa käydään läpi työperäisen maahanmuuton malleja läntisessä Euroopassa ja Suomen verrokkimaissa.
– Tämä pitää sisällään myös erilaiset pisteytysmallit, joita on käytössä tällä hetkellä ainakin Kanadassa, Itävallassa ja Saksassa. Keskustelun kannalta on tärkeää, että käymme läpi hyvin tarkasti sen, mitä toimenpiteitä ja päätöksiä eri maissa on tehty, Marttinen kertoo STT:lle.
Marttisen mielestä on selvää, että Suomi tarvitsee työperäistä maahanmuuttoa.
– On tärkeää huolehtia siitä, että suomalaiset yritykset voivat rekrytoida kansainvälisiä osaajia niihin tehtäviin, joihin on vaikeuksia löytää Suomesta tekijöitä ja osaajia. Samalla kuitenkin on äärimmäisen tärkeää, että maahanmuuttopolitiikka on kestävää.
Selvitys tehdään virkatyönä työ- ja elinkeinoministeriössä. Marttisen mukaan valmistumista odotetaan ensi kesänä.
Aiemmin vastaavanlaista selvitystä ei ole työ- ja elinkeinoministeriössä tehty.
Marttinen sanoo suhtautuvansa selvitykseen avoimin mielin ja odottavansa mielenkiinnolla tuloksia esimerkiksi pisteytysmalleista.
– On tietysti selvää, että on täysin mahdotonta suoraan kopioida jonkin yksittäisen toisen valtion käyttämää mallia Suomeen. Mutta katsomme hyvin tarkkaan läpi vaikutuksia, joita eri malleilla on ollut.
Marttinen uskoo, että esimerkiksi Kanadan kaltaisella mallilla voi olla vaikutusta erityisesti korkeasti koulutettujen osaajien houkuttelemiseen. Hän kuitenkin korostaa, että selvitys koskee laajasti kaikenlaisia työperäisen maahanmuuton malleja.
Pistemalleilla yleensä arvioidaan maahan haluavien mahdollisuuksia menestyä työmarkkinoilla. Pisteitä voi saada esimerkiksi kielitaidosta, koulutuksesta, työkokemuksesta tai yhteyksistä kyseiseen maahan.
Esimerkiksi Kanadassa hyvillä pisteillä voi saada pysyvän oleskeluluvan.
Hallituskautta on jäljellä noin puolitoista vuotta, joten nykyhallitus tuskin ehtii uutta järjestelmää luoda. Perussuomalaisista ei myöskään ole kannatettu esimerkiksi Kanadan mallia.
Marttinen sanoo, että mahdollisten päätösten tekeminen on tulevien vuosien työtä.
– Selvitys tarjoaa kaikille päättäjille eri puolueissa myös hyvää tietoa ja mahdollisuuden pohtia meidän työperäisen maahanmuuton kehittämistä tulevaisuudessa.
Elokuussa hallituspuolue RKP esitti tällaista mallia helpottamaan maahanmuuttoa niille, jotka haluavat tulla Suomeen tekemään töitä. Viime viikolla asian pohtimista esitti pääministeri Petteri Orpo (kok.).
Aiemmin myös SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar on nostanut esiin Kanadan esimerkin.
Myös Keskuskauppakamari on toivonut hallitukselta selvitystä asiasta.