Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Münchenin turvallisuuskonferenssi

Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”

14.2.2026 13:59
Lue lisää 
Politiikka
Lasku tulee olemaan paljon isompi kuin seitsemän miljardia, jos meidän metsäala ajetaan alas, maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk.) kommentoi EU:n hiilinielusakkoa. (Kuva: LEHTIKUVA / VESA MOILANEN)

"Metsäteollisuus tuottaa rahan, jolla maa pyörii" – Kurvinen toppuuttelee hakkuiden rajoittamista Ylellä, mutta kiinnittää huomion rajuihin ensiharvennuksiin

Pauliina Pohjala 22.12.2022 12:44, muokattu 22.12.2022 15:00
a– a+
Politiikka

Suomen metsien hiilinielut ovat romahtaneet, ja siitä seuraa miljardiluokan lasku EU:lta, Luonnonvarakeskuksen (Luke) raportti kertoo.

Maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk.) totesi keskiviikkona Ylen A-studiossa, että asia pitää ottaa vakavasti. Hän kuitenkin katsoo, että metsähakkuiden vaikutus tilanteeseen vaatii lisäselvittämistä.

– Nyt viitteitä on siitä, että kyse ei ole hakkuiden määrästä vaan siitä, miten ne on tehty.

Kurvisen käsityksen mukaan ensiharvennuksia tehdään liian myöhään ja liian voimakkaina.

– Eli metsään pitäisi mennä useammin harventamaan ja tehdä sitä harventamista vähemmän.

Suomen metsäkeskuksen Keski-Suomessa tekemä laaja selvitys myös osoittaa, että ensiharvennusmetsiä harvennetaan liian rajusti.

Kurvinen vetosi A-studiossa Maailman ilmatieteen järjestön pääsihteerin Petteri Taalaksen näkemyksiin siitä, että Suomessa hiilinieluista puhuminen ylikorostuu, kun pikemminkin pitäisi puhua hiilidioksidipäästöjen vähentämisestä.

– Minä haluaisin kyllä siihen keskittyä, Kurvinen totesi.

Hänestä se ”ei ole älyllinen vastaus”, että nyt hakkuita pitää rajoittaa.

– Pakko sanoa sellainen tosiasia, että kun valtiona on valtavasti velkaa ja pitää ryhtyä sopeuttamaan, metsäteollisuus tuottaa sen rahan, jolla maa pyörii. Jos me ruvetaan hakkuita rajoittamaan, me emme voi maksaa tätä hyvinvointiyhteiskuntaa, Kurvinen sanoi.

Jos me ruvetaan hakkuita rajoittamaan, me emme voi maksaa tätä hyvinvointiyhteiskuntaa.

Maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk.)

Kurvisen mukaan kaikki toimenpiteet, joilla puun määrää saadaan lisättyä, pitää tehdä.

Hiilinielujen pienenemisestä johtuva lasku voisi olla Suomelle jopa 2–7 miljardin euron luokkaa, Suomen ympäristökeskuksen professori Jyri Seppälä laskee Ylellä.

Kurvinen rauhoitteli tilannetta toteamalla, että seitsemän miljardin laskua ei ole juuri nyt tulossa postitse.

– Jotta tosiasiat eivät unohdu, niin Suomen viennistä noin viidesosa tulee metsätuotteista.

– Lasku tulee olemaan paljon isompi kuin seitsemän miljardia, jos meidän metsäala ajetaan alas, Kurvinen sanoi.

Ilmastopaneelin puheenjohtaja Markku Ollikainen muistutti A-studiossa, että hakkuiden ja nielujen välillä on ilmeinen yhteys.

Nyrkkisääntönä voidaan sanoa, että jos hakkuita kasvatetaan sen verran, että vapautuu miljoona tonnia hiilidioksidia, niin nielu vähenee eri mallien mukaan keskimäärin 1,7 miljoonaa tonnia hiilidioksidia. Samoin jos hakkuita vähennetään, nielu kasvaa suunnilleen samalla määrällä, Ollikainen totesi.

Hän myös muistutti, että Suomen ilmastolaissa on päästövähennyspolku fossiilisille päästöille ja EU määrittelee jäsenmaiden hiilinielutavoitteet.

– Eli kyllä Suomi on keskittynyt aivan oikeisiin asioihin.

– Ei voida tehdä sellaista ratkaisua, että sivuutetaan nielut ja puhutaan vain fossiilista päästöistä. Se on täysin harhainen ja hallituksen linjojen vastainen ajatus, Ollikainen näkee.

Metsäteollisuuden metsäjohtaja Karoliina Niemi huomautti, että Suomen metsät ovat kaikesta huolimatta yhä hiilinielu.

– Jos me täällä alamme rajoittamaan hakkuita, niin kyllä yleensä puupohjaisia tuotteita tehdään sitten jossakin muualla. Katsomme tässä ehkä nyt metsäsektorin vaikutusta kapeasta avaimenreiästä.

Niemen mukaan on tärkeää, että metsässä toimitaan oikea-aikaisesti.

– Tehdään uudistaminen rivakasti, ja sitä kautta metsät pysyvät nieluina ja raaka-aineina metsäteollisuudelle.

Markku Ollikaisen mukaan tietoa on jo riittävästi siitä, että nyt pitää ryhtyä tiukempiin toimenpiteisiin kuin mitä tähän saakka on tehty.

– Nyt sitten odotamme niitä toimenpiteitä tältä ja tulevalta hallitukselta, hän sanoi.

Ollikainen huomautti, että fossiilisia polttoaineita korvaavat puutuotteet lisäävät nettopäästöjä maailmassa.

– Korvaushyödyt ovat aivan liian pieniä.

Ollikaisen mukaan hyvä metsänhoito on metsätalouden perusta, mutta se ei ratkaise hiilinieluasiaa kokonaan. Nyt ollaan liikuttu liian lähellä suurinta kestävää hakkuusuoritetta, ja tasapainottamisen tehtävä on edessä, hän sanoi.

Kokoomuksen eduskuntaryhmää johtava Kai Mykkänen ei puhunut A-studiossa suoraan hakkuiden rajoittamisesta vaan korosti sitä, että metsät pitää saada kasvamaan voimakkaammin esimerkiksi lannoituksella ja taimikon hoidolla.

– Voi olla, että harvennushakkuissa on siirrytty asteen verran sellaiseen kulttuuriin, että hakataan kerralla kasvun kannalta liian paljon. Voi olla, että tällaisissa asioissa on syytä katsoa, miten saadaan hakkuiden vaikutusta kasvuun lähivuosina tasattua, Mykkänen pyöritteli.

Lue myös

RKP:n Blomqvist MT:lle: Maan- ja metsänomistajien omaisuutta ei saa viedä korvauksetta

Pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri Thomas Blomqvist (RKP) ottaa Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa kantaa...
22.12.2022 14:58

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen hiilinielut metsätalous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Lausunto: Venäjä myrkytti Aleksei Navalnyin harvinaisella myrkyllä
Uutiset | 14.2.2026 16:08
Orban uhosi nitistävänsä ”Brysselin sortokoneiston”
Uutiset | 14.2.2026 15:56
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
USA:ssa ei saatu sopua sisäisen turvallisuuden ministeriön rahoituksesta
Uutiset | 14.2.2026 15:15
Pirha ostaa päihdekuntoutusta yritykseltä, joka näyttää tarjoilevan jopa vaarallisia uskomushoitoja, kertoo Ylen MOT
Uutiset | 14.2.2026 14:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
03:09, 15/02/2026
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 20 Km/h 78 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 09:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0.48 mm 48% 21 Km/h 89 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 12:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 1 mm 100% 19 Km/h 92 % 1001 hPa 0 mm/h
Today 15:0015/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 12 Km/h 96 % 997 hPa 0 mm/h
Today 18:0015/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 17 Km/h 91 % 995 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste