Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Viikonloppu tuo mukanaan sateita, sumua ja lämpimämpää ilmaa

28.8.2025 14:49
Lue lisää 
Kirkko
Ylivieskan uuden kirkon sisätiloissa on käytetty materiaalina paljon puuta. Luonnonvalo tulee kirkkosaliin ylhäältäpäin. (Kuva: Ylivieskan seurakunnan kuva-arkisto / Tapani Uusikylä)

Kirkon tuhopoltto oli tragedia – Nyt Ylivieskassa tunnetaan sekä helpotusta että surua, kun uusi kirkko vihitään käyttöön

Noin 13 miljoonaa euroa maksanut jättimäinen urakka valmistui suunnitellussa aikataulussa
Samuli Vänttilä 2.4.2021 10:00, muokattu 31.3.2021 15:20
a– a+
Kirkko

Pääsiäinen vuonna 2016 oli ylivieskalaisille synkkä. Paikkakunnan maamerkki, 230-vuotias puukirkko tuhoutui täysin tuhopoltossa. Jäljelle jäi vain muutama hiiltynyt pylväs ja iso kasa tuhkaa.

Palon sytyttänyt paikkakuntalainen mies todettiin myöhemmin käräjäoikeudessa syyntakeettomaksi ja määrättiin tahdonvastaiseen hoitoon.

Järkyttyneet ihmiset kerääntyivät jo paloyönä ruokoushetkeen kytevien raunioiden äärelle.

– Jo silloin monien mielissä syttyi ajatus, että me rakennamme uuden kirkon. Siitä tuli monille suoranainen tunnuslause, sanoo Ylivieskan kirkkoherra Eija Nivala nyt, viisi vuotta kohtalokkaan tulipalon jälkeen.

Tulevana pääsiäissunnuntaina 4. huhtikuuta palaneen kirkon tilalle rakennettu uusi kirkko vihitään käyttöön. Yle televisioi juhlamessun suorana.

Nivala sanoo tuntevansa vihkiäismessun alla helpotusta. Pitkä, monien tunteiden ja vaiheiden rakennusprojekti on vihdoin valmis. Noin 13 miljoonaa euroa maksanut jättimäinen urakka valmistui suunnitellussa aikataulussa.

Harmia aiheuttaa vain se, että koronapandempia estää seurakuntalaisia saapumasta tilaisuuteen. 

– Iloitsemme niissä rajoissa, joissa se on mahdollista. Onneksi kaikki voivat osallistua tilaisuuteen kotisohviltaan, Nivala pohtii.

Vaikka ilo ja kiitos ovatkin kirkkoherran mukaan päivän ylimmät tunteet, on mukana silti edelleen myös surua ja järkytystä.

Kirkon tuhopoltto oli valtava tragedia. Liekkien mukana menetettiin paitsi iso pala kirkollista ja kulttuurista historiaa, myös valtavasti muistoja. Ylivieskalaiset olivat kokoontuneet kirkon hirsiseinien sisään häihin, ristiäisiin, hautajaisiin ja konfirmaatioihin lukemattomien sukupolvien ajan.

Asiaa on Nivalan mukaan käsitelty viiden vuoden aikana hyvin usein missä vain ihmiset ovat toisiaan kohdanneet: kirkon tilaisuuksissa, ruokakaupassa, hautausmaalle kukkia viedessä, juoksulenkillä. Joka päivä palo on muistuttanut itsestään, kun entisen kirkontornin tilalla on ollut vain tyhjää taivasta.

– Kirkko on edustanut kaikille jotain pysyvää. Hänellekin, joka ei kirkkoon kovin usein astunut, sillä oli oma merkityksensä, Nivala sanoo.

Myös uuteen kirkkoon liittyy voimakkaan odotuksen lisäksi ristiriitaisia tunteita. Toisten mielestä uusi kirkko on tehty vääristä materiaaleista, toiset olisivat toivoneet siitä vähemmän modernia, kolmannet olisivat halunneet siitä korkeamman.

– Ajattelen, että nekin kaikki tunteet kuuluvat asiaan. Ne kertovat, kuinka tärkeä ja merkityksellinen asia kotikirkko ihmisille on. Siksi olen miettinyt paljon sanoittamista sunnuntain saarnaa varten. Tämä viiden vuoden matka on ollut paljon toivon varassa riippumista, Nivala pohtii.

Vihkiäispäivänä hän haluaa puhua enemmän tulevaisuudesta kuin siitä, mitä viisi vuotta sitten tapahtui.

– Uskon, että uuden kirkon merkitys rakentuu paikkakuntalaisten ajatuksissa pikkuhiljaa, kun sen seinien sisälle alkaa liittyä muistoja perhejuhlista ja muista tilaisuuksista. Moni on sanonut, että uusi kirkko rakennetaan ennen kaikkea tulevia sukupolvia varten.

Ylivieskan uuden kirkon ulkoseinät ovat rustiikkitiiltä, sisällä on käytetty paljon puuta.

Kirkon yhteyteen tulee myös seurakuntatilat keittiöineen ja ruokasaleineen.

Nivala luonnehtii uutta rakennusta kirkon näköiseksi, mutta nykyaikaisen pelkistetyksi. Tunnelma on seesteinen ja rauhallinen.

– Valo on kirkossa yksi tärkeimpiä elementtejä. Ikkuna on korkealla katossa, aivan kirkon harjalla. Kun astuu kirkkosaliin, katse nousee heti ylös. 

Kirkon eteistilasta on suunniteltu eräänlaista seurakuntalaisten olohuonetta, jonne voisi tulla kahville tai olemaan myös muulloin kuin kirkon tilaisuuksien aikaan. 

Sen aika on tosin vasta sitten, kun koronarajoitukset helpottavat. Ylipäätään ihmiset pääsevät tutustumaan uusiin tiloihin kunnolla vasta siinä vaiheessa, kun epidemia on ohi.

Ylivieskan kirkkoherra Eija Nivala haluaa puhua uuden kirkon vihkiäispäivänä enemmän tulevaisuudesta kuin siitä, mitä viisi vuotta sitten tapahtui.

Lue myös

Kysely paljastaa, minne suomalaiset tunkevat turhia tavaroitaan

Valtaosa, jopa 65 prosenttia suomalaisista, ajattelee omistavansa liikaa tavaraa. Tavaraöveri painottuu kuitenkin naisiin, joista...
28.8.2025 22:15

Nato-maassa hehkutetaan megaluokan hanketta: Signaali Putinille

Asevalmistaja Rheinmetall on avannut suuren tuotantolaitoksen Saksaan. Kyse on Euroopan suurimmasta ammuksia valmistavasta tehtaasta....
28.8.2025 22:04

Tämä asia tulee monille tulee yllätyksenä kuoleman jälkeen

Suomalaiset ovat varautuneet verrattain heikosti oman kuolemansa aiheuttamiin taloudellisiin seurauksiin, kertoo vakuutusyhtiö LähiTapiolan...
28.8.2025 21:50

Aihetunnisteet

eija nivala kirkko tuhopoltto ylivieska ylivieskan kirkko

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Se oli yksi kaikkien aikojen ohituksista – Mika Häkkisen huimasta Span voitosta 25 vuotta
Uutiset | 27.8.2025 21:05
USA:ssa nousi äläkkä: ”Kukaan ei halua kommunistivakoilijoita”
Uutiset | 27.8.2025 22:45
Pekingistä tylyt rukkaset Trumpille
Uutiset | 27.8.2025 22:02
Kreml: Täystyrmäys Ukraina-suunnitelmalle
Uutiset | 27.8.2025 13:37
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50
Tätä kalaa saa pyytää vain heinäkuussa
Uutiset | 2.8.2025 21:45
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Uusimmat

Kysely paljastaa, minne suomalaiset tunkevat turhia tavaroitaan
Uutiset | 28.8.2025 22:15
Nato-maassa hehkutetaan megaluokan hanketta: Signaali Putinille
Uutiset | 28.8.2025 22:04
Tämä asia tulee monille tulee yllätyksenä kuoleman jälkeen
Uutiset | 28.8.2025 21:50
”Olo on tosi lyöty” – Lääkäri kertoo syksyisin vaanivasta taudista Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 28.8.2025 21:42
Miksi 3 000 metrin estejuoksussa on vesieste? – Syy liittyy hevoskilpailuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.8.2025 21:30
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Esitys reservin yläikärajan nostosta 65 vuoteen annettiin eduskunnalle
Uutiset | 28.8.2025 18:27
Vakoiluepäilyjen kohteena olleelta rahtialukselta ei löytynyt mitään jatkotoimenpiteitä aiheuttavaa
Uutiset | 28.8.2025 17:59
Viikonvaihteessa luvassa lämpimämpää ilmaa, mutta myös sateita ja sumua
Uutiset | 28.8.2025 17:00
RKP:n Adlercreutz Keskisarjan maahanmuuttopuheista: ”Historioitsijan tulisi ymmärtää, mihin tällainen puhe on aiemmin johtanut”
Uutiset | 28.8.2025 16:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yleisö moitti perussuomalaisten liian kovaa linjaa puolueen tapahtumassa Oulussa – ”Ei ollut viisasta”
Uutiset | 27.8.2025 18:33
Toimittajalta: Lasten hätä ei perussuomalaisia liikuta
Uutiset | 26.8.2025 11:13
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely paljastaa, minne suomalaiset tunkevat turhia tavaroitaan
Uutiset | 28.8.2025 22:15
Nato-maassa hehkutetaan megaluokan hanketta: Signaali Putinille
Uutiset | 28.8.2025 22:04
Tämä asia tulee monille tulee yllätyksenä kuoleman jälkeen
Uutiset | 28.8.2025 21:50
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sivistyksestä leikkaaminen on lyhytnäköistä politiikkaa
Mielipide | 28.8.2025 15:09
Lukijalta: Auttamisen arvo
Mielipide | 27.8.2025 15:57
Lukijalta: Ateriapalveluiden uudistamisessa ei ole kyse ainoastaan kustannuksista
Mielipide | 27.8.2025 11:02
Lukijalta: Työn tuottavuudella ja verotuksella julkinen talous tasapainoon
Mielipide | 27.8.2025 10:58
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Kyläyhdistys – unohdettu resurssi
Mielipide | 21.8.2025 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Ostetaanko palvelusvapautuksia rahalla? Keskustanuoret vaatii porsaanreiän tukkimista
Uutiset | 22.8.2025 16:32
Keskustan Ovaska: Hoitoon pääsyn vaikeus on kansallinen hätätila – ”Ministeri Juuso ei voi paeta vastuutaan”
Uutiset | 21.8.2025 12:57
”Nämä luvut eivät riitä” – Kysyimme kansanedustajilta, missä keskustan pitäisi nyt näyttää kyntensä
Uutiset | 21.8.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste