Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen

7.12.2025 22:15
Lue lisää 
Ilmiöt
Normien mukaan rakennukset suunnitellaan tasalämpöisiin olosuhteisiin, joissa sisäilma on noin 21 astetta ja ilmanvaihto pidetään päällä kaiken aikaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kirja: "Suomi on täynnä tumpeloiden suunnittelemia ja toheloiden rakentamia taloja" – asiantuntija vaatii rangaistuksia virheellisestä rakentamisesta

Anja Manninen 23.10.2017 8:00, muokattu 23.10.2017 8:57
a– a+
Ilmiöt

”Suomi on täynnä tumpeloiden suunnittelemia, toheloiden rakentamia, typerysten tarkastamia ja sinisilmäisten hölmöjen asuttamia rotiskoja, joita sanottiin taloiksi ja joista maksettiin kolmenkymmenen vuoden lyhennykset, mutta josta idyllin ja perherauhan sijaan sai keuhkonsa kipeiksi, ihonsa vereslihalle, mielenterveytensä raunioiksi ja perheonnensa historiaan.”

Oululainen Pekka Aittakumpu piirtää Home sweet home -kirjassaan (Arktinen Banaani 2017) surullisen kuvan suomalaisesta rakentamisesta ja asumisesta.

”Mummolan tuoksuinen” talo saattaakin olla homepesä.

Aittakummun romaanissa kuvitteellisen Rajalan perheen omakotitalo paljastuu homepesäksi. Perheenjäsenet oireilevat, ja lopulta isä jää yksin asumaan hometaloa, kun äiti ja lapset muuttavat turvallisempaan kotiin.

Perhe joutuu myös taloudellisesti tiukille. Mitä tehdä talolle: Kuka korvaa virheet? Mikä on myyjän vastuu? Onko muuta keinoa kuin purkaa talo alkutekijöihinsä?

Suomen rakennuskantaan kuuluu noin 1,45 miljoonaa rakennusta, joista asuinrakennuksia on 85 prosenttia ja muita rakennuksia 15 prosenttia.

Merkittäviä kosteus- ja homevaurioita Suomessa on runsaasti. Vuonna 2012 julkaistun eduskunnan tarkastusvaliokunnan raportin mukaan niiden esiintyvyys pien- ja rivitaloissa on 7–10 prosenttia, kerrostaloissa 6–9 prosenttia, kouluissa ja päiväkodeissa 12–18 prosenttia, hoitolaitoksissa 20–26 prosenttia ja toimistoissa 2,5–5 prosenttia kerrosalasta.

Julkaisun mukaan merkittävästi vaurioituneissa rakennuksissa asuu pien- ja rivitaloissa 221 000–443 000 ja kerrostaloissa 103 000–154 000 ihmistä.

Homevaurioisissa kouluissa ja päiväkodeissa toimii 172 000–259 200, hoitolaitoksissa 36 000–46 800 ja toimistoissa 27 500–55 000 ihmistä.

Homevaurioisissa kouluissa ja päiväkodeissa toimii 172 000–259 200 ihmistä.

Hallitus on käynnistänyt Terveiden tilojen vuosikymmen -toimenpideohjelman, joka tuodaan eduskuntaan syksyllä pääministerin ilmoituksella.

Toimenpideohjelmaa ja sen valmistelun etenemistä käsitellään hallituksen strategiaistunnoissa.

– Sisäilmaongelmat ovat meidän yhteinen asiamme. Ongelmat heijastuvat ja näkyvät yhteiskunnassa ja ihmisten hyvinvoinnissa: esimerkiksi sairauspoissaoloina, työhyvinvointikysymyksinä ja vaikutuksina kansantalouteen. On tärkeää, että asiasta käydään laajaa ja avointa keskustelua oikean tiedon perusteella, pääministeri Juha Sipilä (kesk.) totesi toimenpideohjelman julkistustilaisuudessa kesäkuun alussa.

Asumisterveysliitto AsTe ry.:n toiminnanjohtaja Hannele Rämö toivoo, että toimenpideohjelman laatimisesta ei tule jälleen yksi toiveiden tynnyri ja että myös ihminen ja asukas muistetaan.

Rämö sanoo suoraan, että vuosikymmenten aikana määrärahoja on kierrätetty kymmeniin selvityksiin, mutta asukas ei ole niistä hyötynyt.

Vuosikymmenten aikana määrärahoja on kierrätetty kymmeniin selvityksiin, mutta asukas ei ole niistä hyötynyt.

Ensimmäiseksi Rämö haluaa, että maakäyttö- ja rakennuslaissa sanktioidaan virheellinen ja epäterve rakentaminen. Toimenpideohjelmaan olisi syystä sisällyttää myös selvitys siitä, mitä sairauksia virheellisesti rakennetuissa asunnoissa ja tiloissa oleminen aiheuttaa.

Rämön mukaan rakentaminen on jälleen kääntynyt huonompaan suuntaan. Rakentamisessa ja korjausrakentamisessa isännätöntä rahaa suurin piirtein lapioidaan maakuoppaan vailla minkäänlaisia vastuita.

Hartiapankkirakentaminen on parantunut, mutta avaimet käteen -kohteissa esiintyy ongelmia. Alle vuoden ikäisissä asunnoissa on kemiallisia päästöjä ja kosteusvaurioita. Asukkaan kontolle jää näyttää, että jotakin on varmasti vialla.

Ongelmia on Rämön mukaan esimerkiksi loft-tyyppisissä varasto- ja teollisuusrakennuksista asunnoiksi muutetuissa kohteissa. Rakennuksen alla saattaa olla pilaantunutta maata ja ulkoseinämateriaaleissa ongelmia.

Asukkaan kontolle jää näyttää, että jotakin on varmasti vialla.

Home- ja sisäilmaongelmien käsittelyä leimaavat eripuraisuus, välttely ja viivyttely. Ongelman uhreiksi joutuneet eivät mielellään kerro kokemuksistaan nimellään ja kasvoillaan.

Nenä vuotaa, yskittää, silmät punoittavat, ääni on maassa. Päätä särkee, väsyttää ja koko perhe kärsii kurkkuoireista sekä tukkoisesta nenästä.

Kun oireet pitkittyvät, aikuisten poissaolot töistä lisääntyvät, lapset ovat kiukkuisia ja heillä on erilaisia infektioita, kuten korva- ja poskiontelon tulehduksia, pitäisi hälytyskellojen Hannele Rämön mukaan soida.

Työterveyshuollon professori Tuula Putus Turun yliopistosta huomauttaa, että ongelmat ovat usein päässeet pahenemaan turhan pitkälle myös siksi, että eri osapuolilla ja jopa saman alan asiantuntijoilla on hyvin erilaisia ja täysin vastakkaisiakin näkemyksiä kosteusvaurioista ja niiden aiheuttamista terveysriskeistä sekä ongelmien ratkaisusta.

Kun oireet pitkittyvät, aikuisten poissaolot töistä lisääntyvät, lapset ovat kiukkuisia ja heillä on erilaisia infektioita, pitäisi hälytyskellojen soida.

Rakennusinsinööri, toimitusjohtaja Mikko Kurtti muistuttaa, että rakennus on monimutkainen tekninen kokonaisuus, mutta kukaan ei näytä vastaavan käytöstä ja huollosta.

– Autojen huolto-ohjeita kyllä noudatetaan, Kurtti heittää.

Normien mukaan rakennukset suunnitellaan tasalämpöisiin olosuhteisiin, joissa sisäilma on noin 21 astetta ja ilmanvaihto pidetään päällä kaiken aikaa. Kurtin mukaan ongelmista iso osa poistuisi, jos käyttäjät huolehtisivat edes näistä kahdesta perusasiasta.

– Betoniriepu ei ymmärrä kuivua kuin vuorokauden vuorokaudessa, vaikka kaikki työntekijät tekisivät kolmivuorotyötä, Kurtti antoi huhtikuussa Kauppalehden mielipidekirjoituksessa pyyhkeitä omalla alalleen, rakennusteollisuudelle.

Lue myös

Sisäilmaongelmat puhuttavat eduskuntaa – "Kuinka on mahdollista, että maailman puhtaimmasta ulkoilmasta syntyy epäpuhdasta sisäilmaa?"

– Kuinka on mahdollista, että maailman puhtaimmasta ulkoilmasta syntyy epäpuhdasta sisäilmaa, keskustan Petri...
28.11.2017 13:46

Kysely: Sosiaali- ja terveysalan työpaikoilla paljon sisäilmaongelmia

Sosiaali- ja terveysalan työpaikoilla on paljon sisäilmaongelmia, ilmenee tuoreesta kyselytutkimuksesta. Tulosten mukaan hoitajat oireilevat...
28.11.2017 16:46

Aihetunnisteet

home kosteurvaurio Rakentaminen sisäilma

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Ultraprosessoidun ruoan syömisestä löytyi jälleen uusi ja vakava riski
Uutiset | 1.12.2025 21:59
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa
Uutiset | 6.12.2025 11:18
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Uusimmat

Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen
Uutiset | 7.12.2025 22:15
Sote-valiokunta jatkoi puurtamistaan sunnuntainakin
Uutiset | 7.12.2025 22:00
Israelin armeijan komentaja: Linja, jolle Israelin joukot vetäytyivät, on uusi raja
Uutiset | 7.12.2025 20:27
Poliisi otti kiinni neljä ihmistä itsenäisyyspäivän mielenosoituksissa Helsingissä
Uutiset | 7.12.2025 17:08
Kirjat | Suomi on siirtymässä veteraaniajasta perinneaikaan
Uutiset | 7.12.2025 10:00
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras
Uutiset | 6.12.2025 21:36
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen
Uutiset | 7.12.2025 22:15
Sote-valiokunta jatkoi puurtamistaan sunnuntainakin
Uutiset | 7.12.2025 22:00
Israelin armeijan komentaja: Linja, jolle Israelin joukot vetäytyivät, on uusi raja
Uutiset | 7.12.2025 20:27
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste