Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta
Perussuomalaisten bensapommi on ehkä 2000-luvun törkeimmin petetty yksittäinen vaalilupaus, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen roimii. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Keskustasta täyslaidallinen PS:n niskaan: "Bensapetos!"

Kurvinen: Perussuomalaisilla on takki kääntynyt aluspaitaa myöten
Santeri Lampi 5.12.2024 12:29, muokattu 6.12.2024 14:02
a– a+
Eduskunta

Hallituksen päätös ottaa liikennepolttoaineiden päästökauppa käyttöön jo vuoden 2027 alusta sai osakseen vimmaista vastustusta eduskunnassa myöhään keskiviikkoiltana.

Etenkin hallituksen kakkospuolue perussuomalaiset sai lunta tupaan keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurviselta.

– Ovatko nämä todella niitä kokoomuslaisia ja perussuomalaisia, jotka viime vaalikaudella, viime vaalien alla, sanoivat, että ei uusia kustannuksia maa- ja metsätaloudelle, pidetään polttoaineen hinta kurissa ja vielä alennetaan polttoaineen hintaa, ei kuriteta autoilijoita, Kurvinen hämmästeli.

Ryhmyri syytti hallitusta sen oman hallitusohjelman rikkomisesta niin autoilun kuin maataloudenkin osalta.

– Tämä perussuomalaisten bensapommi, bensapetos, on ehkä 2000-luvun törkeimmin petetty yksittäinen vaalilupaus. 

Kurvisen mukaan Suomen pitäisi ehdottomasti tarttua EU:n tarjoamaan mahdollisuuteen lykätä liikenteen päästökauppaan liittymistä neljällä vuodella.

Talousvaliokunnan puheenjohtaja Sakari Puisto (ps.) joutui puolustuskannalle liikenteen päästökauppapäätöksen takia. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Polttoaineen ostajien kannalta päästökaupan alkaminen tarkoittaa sitä, että litrahinta nousee. Talousvaliokunnan puheenjohtajan Sakari Puiston (ps.) mukaan hintavaikutuksen on arvioitu olevan komission arvioon perustuen 16 senttiä litralta bensiinissä, 11 senttiä litralta dieselissä ja 13 senttiä litralta polttoöljyssä päästöoikeuden hinnan ollessa 50 euroa tonnilta.

Komissiosta riippumattomien asiantuntijoiden vaikutusarviot sen sijaan vaihtelevat, mutta ne ovat yleisesti selvästi korkeampia kuin komission. Joidenkin arvioiden mukaan hinta voi nousta jopa 90 senttiä litralta vuoteen 2030 mennessä. 

Valiokunnan puheenjohtaja Puisto joutui selittämään aikaista liittymistä kuluttajalle kalliiseen päästökauppaan.

– Jos me oltaisiin lykätty sitä sinne vuoden 2030 jälkeen, niin me oltaisiin jouduttu ottamaan siihen mukaan se ihan vastaava hiilidioksidivero, mikä olisi seurannut päästöoikeuden hintaa.

Talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Ville Kaunisto (kok.) säesti Puistoa toteamalla, ettei kyseessä ole ”ihan yksinkertainen asia”.

– Nostan tähän yhteyteen sen, että ei ole tiedossa, että mikään muu maa olisi päätynyt lykkäämään päästökaupan käyttöönottoa johtuen siitä, että se on direktiivissä tehty erittäin kalliiksi, epävarmaksi ja vaikeaksi.

Kurvinen ei selityksiä niellyt, vaan kyseli, miksi hallitus ei päättänyt ottaa lisäaikaa sille, että eurooppalaisia kokemuksia olisi kerätty. Näin olisi voitu ennustaa tarkemmin päästöoikeuden hintakehitystä.

– Tulee semmoinen olo, että perussuomalaiset on ihan ulkona niin kuin varpunen jouluaamuna tämän asian kanssa. Kokoomusko teitä vie näin täysillä? Kuka teidät pakottaa tällaiseen?

Perussuomalaisten Juha Mäenpää puolustautui keskustalaisten vyörytykseltä nostamalla esille sen, että viime hallitus kuittasi päästökaupan EU:ssa.

Keskustan Timo Mehtälä kuitenkin huomautti, että päätöksen juuret ulottuvat aina vuoteen 2003, jolloin päästökauppajärjestelmä luotiin.

– Se käynnistyi vuonna 2005, ja 2015 säädettiin tarkennuksia ja vuonna 2018 sovittiin päästökaupan säännöistä vuosille 2021–2030, Mehtälä luetteli.

Keskustan Timo Mehtälä hämmästelee hallituksen päätöstä ulottaa päästökauppa myös maa- ja metsätalouteen. Kuva: Jari Laukkanen

Tuomas Kettunen (kesk.) hämmästeli, nähdäänkö ensi viikolla tilanne, jossa perussuomalaiset, vihreät ja vasemmistoliitto äänestävät yhdessä rintamassa bensiinin ja dieselin voimakkaan hinnankorotuksen puolesta.

Kurvinen lisäsi pökköä pesään toteamalla, että kokoomuksen ”puistosiipi” vie perussuomalaisia 10–0.

– Aluspaitaa myöten on nyt edustaja Mäenpäällä ja muilla perussuomalaisilla takki kääntynyt.

–  Ainut asia, mihinkä te pystytte täällä salissa, on se, että te sanotte ”kerta edellinen hallitus” ja ”miksi te ette tulleet hallitukseen”.

Keskustan Mehtälä kummasteli sitä, että hallitus päätti ihan itse sisällyttää päästökauppaan myös maa‑ ja metsätalouden. Mehtälän mukaan EU-direktiivi ei tätä päätöstä edellyttänyt, eikä maatalouden päästökauppaa ole monessa EU-maassa käytössä.

– Keskusta ei olisi tehnyt tätä. Tämä tulee aiheuttamaan vähintään 60–200 miljoonan euron kustannukset maatalouteen, kun polttoöljyn hinta nousee, isot työkoneet kun eivät kulje sähköllä.

Mäenpään mukaan maatalous olisi tosiaan voitu irrottaa päästökaupasta.

– Se on ihan totta. Maatalous olisi teoriassa pystytty irrottamaan tästä mutta ei käytännössä. Siellä olisi vaadittu erillisjakelu alusta lähtien. Kaikelle – maatalous, metsätalous, kaikki lämmitysjutut ja muut – olisi pitänyt olla erilliset säiliöt, perussuomalainen selitti.

Kurvinen ei kuitenkaan voinut ymmärtää hallituksen viime kevään kehysriihessä tekemään päätöstä.

– En tiedä, missä perussuomalaisten edustajat silloin olivat: olivatko vipukelkkailemassa kevätjäillä vai tutkimassa Ylen ohjelmasisältöä vai kiusaamassa maahanmuuttajia, mutta eivät olleet hereillä silloin, kun tällainen päätös tehtiin. 

Perussuomalaisten Juha Mäenpää yritti sysätä vastuuta päästökauppapäätöksestä Marinin hallitukselle. Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta

Lue myös

"Löpölakia" ei pidä hyväksyä, vaatii keskustan Vesa Kallio

Keskustan kansaedustaja Vesa Kallio tuomitsee jyrkästi hallituksen päätöksen ottaa polttoaineiden kustannuksia merkittävästi korottava...
30.11.2024 12:05

Keskustan Mehtälä: Hallitus pettää suomalaiset autoilijat ja maatalousyrittäjät

Keskustan kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Timo Mehtälä arvostelee kovin sanoin hallituksen päätöstä ottaa...
30.11.2024 11:36

"Suomen poliittisen historian räikein petetty vaalilupaus"– perussuomalaisten bensapommi purettava välittömästi, vaatii keskustan Antti Kurvinen

Hallituksen on torjuttava suomalaisia uhkaava bensan hinnan jättikorotus välittömästi, vaatii keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja...
30.11.2024 10:38

Miksi bensalitran hintaan heitettiin euro lisää? Keskusta vaati Purralta vastauksia kyselytunnilla

Toiseksi suurin oppositiopuolue keskusta hiillosti hallitusta torstain kyselytunnilla autoilijoiden päästökaupan käyttöönotosta ennenaikaisesti. Keskustan eduskuntaryhmän...
28.11.2024 18:30

Aihetunnisteet

bensa Eduskunta Hallitus Keskusta liikenteen päästökauppa Perussuomalaiset Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Hizbollah: Aiesopimuksen paneminen toimeen johtaa sisällissotaan
Uutiset | 27.6.2026 7:51
Iran: Yhdysvallat rikkonut räikeästi alustavaa rauhansopimusta
Uutiset | 27.6.2026 10:39
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella
Uutiset | 28.6.2026 16:30
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Hizbollahin johtaja tuomitsee Libanonin, Israelin ja Yhdysvaltojen solmiman aiesopimuksen
Uutiset | 27.6.2026 16:45
Tanskassa lämpötila nousi mittaushistorian ennätykseen
Uutiset | 27.6.2026 15:49
Helsinki Pridessa tunnistetaan, että suhtautuminen sateenkaarivähemmistöihin on tiukentunut – ”Tämä on vastaisku sille”
Uutiset | 27.6.2026 15:07
Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa
Uutiset | 27.6.2026 13:01
OAJ tulkitsi aineistoa ammatillisesta opetuksesta väärin – alle 18-vuotiaiden ammattikoululaisten saaman opetuksen määrästä ei olekaan saatavilla tietoa, vaikka niin uutisoitiin
Uutiset | 27.6.2026 11:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella
Uutiset | 28.6.2026 16:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste