Keskustan Polvinen huolissaan metsäpeuroista – hallitukselle kirjallinen kysymys
Keskustan kajaanilainen kansanedustaja Mikko Polvinen on huolissaan uhanalaisen metsäpeuran tilanteesta.
Polvinen kysyy kirjallisessa kysymyksessään, miten hallitus aikoo turvata metsäpeurakannan säilymisen ja estää harvinaisen lajin sukupuuton.
Polvinen huomauttaa, että metsäpeuroja on maailmassa vain Suomessa ja Venäjän Karjalassa. Laji pelastettiin sukupuuton partaalta 1900-luvun alussa onnistuneiden suojelutoimien ansiosta. Tällä hetkellä metsäpeura on uhanalaisluokituksessa silmälläpidettävä.
Suomen Luonnonvarakeskus Luke on toteuttanut vuoden 2026 metsäpeurakannan lentolaskennat Kainuussa ja tulosten mukaan metsäpeurakanta on heikentynyt kolmen viimeisen vuoden aikana 15 prosentin vuosivauhtia. Laskennan tulosten mukaan Kainuussa talvehti kuluvana talvena vajaa 572 metsäpeuraa, kun vuonna 2001 havaittuja yksilöitä oli parhaimmillaan 1697.
Polvisen mukaan metsäpeuran kannalta tilanne alkaa olla kriittinen.
– Metsäpeurakantaa vähentää pääasiallisesti suurpetojen määrä. Kainuun merkittävällä lisääntymisalueella laaja vasakuolleisuus aiheuttaa lajin sukupuuttoriskin merkittävän kasvun lähivuosina, keskustaedustaja huomauttaa ja toteaa jättäneensä aiheesta kirjallisen kysymyksen jo keväällä 2024 itärajan Ystävyydenpuiston tilanteeseen liittyen.
– Vastauksessa kirjatut kannanhoitosuunnitelmat eivät nyt vaikuta riittäviltä metsäpeuran elinvoimaisena säilymisen kannalta, Polvinen katsoo.