Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sähkö

Näin pörssisähkön hinta kehittyy torstaina

4.2.2026 15:41
Lue lisää 
Rasismi
Suomessa on määrätietoisesti kitkettävä kaikki ääriliikkeet pois, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen paaluttaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Kurvinen: Äärioikeiston uhka on todellinen

Lukuisat poliitikot ovat esittäneet järkytyksensä Oulun puukotusten johdosta – ”Kaikilla on oikeus tuntea olonsa turvalliseksi”
Lauri Heikkilä 19.6.2024 12:23, muokattu 19.6.2024 12:45
a– a+
Rasismi

Uutiset Oulun puukotuksista ovat todella järkyttäviä ja horjuttavat perusturvallisuuden tunnetta, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen toteaa.

– Ihmisvihaa ja rasismia ei voi yhtään hyväksyä. Äärioikeiston uhka on todellinen kuten myös Suojelupoliisi on todennut, ex-ministeri kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

– Suomessa on määrätietoisesti kitkettävä kaikki ääriliikkeet pois. Poliittisia ääri-ideologioita taikka uskonnollista fanatismia, johon liittyy terrori, ei tarvitse suvaita. Demokratialla on oikeus itsepuolustukseen ja sitä tarvitaan nyt.

Kurvinen muistuttaa myös, että kansainvälisistäkin esimerkeistä näkee äärioikeiston uhan.

1/2 Uutiset Oulun puukotuksista ovat todella järkyttäviä ja horjuttavat perusturvallisuuden tunnetta. Voimia toipumiseen uhreille ja omaisille. Ihmisvihaa ja rasismia ei voi yhtään hyväksyä. Äärioikeiston uhka on todellinen kuten myös @Suojelupoliisi on todennut ja kv-esimerkit.

— Antti Kurvinen (@kurvisentwiit) June 19, 2024

Tapaus on jo toinen äärinationalistisesti motivoitunut puukotus Oulussa lyhyellä aikavälillä. Viime viikolla 12-vuotiasta maahanmuuttajataustaista poikaa puukotettiin kauppakeskus Valkeassa, ja tämän viikon tiistaina alaikäinen puukotti täysi-ikäistä maahanmuuttajataustaista miestä samassa kauppakeskuksessa.

Kommentoineet ovat monet muutkin vaikuttajat. Keskustanuorten oululaistaustainen puheenjohtaja Jere Tapio ilmaisee järkytyksensä, ja toivoo, että perussuomalaisetkin kääntyisivät tukemaan muiden puolueiden kannattamaa keskustelualoitetta äärioikeistolaisesta väkivallasta eduskunnassa. Tapiota komppaa muun muassa kansanedustaja Petri Honkonen (kesk.) tviitissään.

Mikähän mahtaa @persut @ir_rkp kiikastaa, että kaksi perättäistä puukkoiskua ei riitä perusteeksi tukea tätä keskustelualoitetta?

En voi käsittää. https://t.co/tstRrS2E3d

— Jere Tapio (@Tapionjere) June 19, 2024

Tämä on hyvä kysymys @ir_rkp https://t.co/DSea38SZGf

— Petri Honkonen (@HonkonenPetri) June 19, 2024

Paikallinen keskustan kansanedustaja Pekka Aittakumpu huomauttaa rasismin olevan vastenmielinen ja vahingollinen ilmiö, jota kuten minkäänlaista väkivaltaakaan ei pidä hyväksyä.

– Kaikilla on oikeus tuntea olonsa turvalliseksi. Ajatukset ovat nyt väkivallantekojen uhrien luona. Meidän on yhdessä rakennettava Suomea, joka on jokaiselle turvallinen paikka elää.

Oulun Valkeassa viikon sisällä tapahtuneet puukotukset järkyttävät. Poliisi epäilee, että eilisen puukotuksen taustalla ovat rasistiset motiivit.

Rasismi on vastenmielinen ja vahingollinen ilmiö, eikä sitä pidä hyväksyä. Minkäänlainen väkivalta ei ole hyväksyttävää. 1/2 pic.twitter.com/wqU8Bkzhi4

— Pekka Aittakumpu (@PAittakumpu) June 19, 2024

Hallituksen johtokaksikko pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) on niin ikään ilmaissut huolensa.

– Oulussa on jälleen tapahtunut järkyttävä väkivallanteko. Ensimmäisten tietojen mukaan sen motiivi on rasistinen. Tällaista ei voi hyväksyä. Lapsia ja nuoria on jatkuvasti väkivallan sekä uhreina että tekijöinä. Suomen on oltava turvallinen maa kaikille asukkailleen, Purra tviittaa.

– Uutiset Oulun puukotuksista ovat vastenmielisiä. Samoin tekojen mahdolliset rasistiset motiivit. Rasismille ei ole Suomessa sijaa. Väkivalta on aina tuomittavaa. Ajatukseni ovat uhrien ja heidän läheistensä kanssa, Orpo kirjoittaa.

Oulussa on jälleen tapahtunut järkyttävä väkivallanteko. Ensimmäisten tietojen mukaan sen motiivi on rasistinen.

Tällaista ei voi hyväksyä. Lapsia ja nuoria on jatkuvasti väkivallan sekä uhreina että tekijöinä. Suomen on oltava turvallinen maa kaikille asukkailleen.

— Riikka Purra (@ir_rkp) June 19, 2024

Uutiset Oulun puukotuksista ovat vastenmielisiä. Samoin tekojen mahdolliset rasistiset motiivit. Rasismille ei ole Suomessa sijaa. Väkivalta on aina tuomittavaa.

Ajatukseni ovat uhrien ja heidän läheistensä kanssa.

— Petteri Orpo (@PetteriOrpo) June 19, 2024

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin mukaan rasistisista puheista on lyhyt matka rasistisiin tekoihin.

– Rasistiset teot synnyttävät lisää rasistisia tekoja. Vihan siemeniä niitetään nyt Oulussa. Kauniit puheet nollatoleranssista eivät riitä. Kaikenlainen rasistinen puhe, mukaan lukien sen viljeleminen erilaisilla kiertoilmaisuilla tai vihjailuilla on kerta kaikkiaan saatava loppumaan. Rasismille ei pidä antaa minkäänlaista sijaa. Nyt on herättävä. Tämän on loputtava. Päättäjien tulee näyttää esimerkkiä.

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa aikuisten vastuuta.

– Rasistisen yhteiskunnan ovat rakentaneet aikuiset ja vain aikuiset voivat asian muuttaa. Suomen oltava turvallinen jokaiselle. Katse kääntyy myös hallitukseen.

Rasistisista puheista on lyhyt matka rasistisiin tekoihin. Ja rasistiset teot synnyttävät lisää rasistisia tekoja.

Vihan siemeniä niitetään nyt Oulussa.

Kauniit puheet nollatoleranssista eivät riitä. Kaikenlainen rasistinen puhe, mukaan lukien sen viljeleminen erilaisilla…

— Antti Lindtman (@AnttiLindtman) June 19, 2024

Jo toinen väkivallanteko, jonka epäillään olleen rasistinen. Järkyttävää, paranemista ja voimaa uhrille!

Rasistisen yhteiskunnan ovat rakentaneet aikuiset ja vain aikuiset voivat asian muuttaa.

Suomen oltava turvallinen jokaiselle. Katse kääntyy myös hallitukseen.

— Sofia Virta (@VirtaSofia) June 19, 2024

Lue myös

Nyt puhuu Purra Oulun puukotuksesta

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra tuomitsee Oulun eilisen väkivallanteon, jota hän kuvailee järkyttäväksi. Purra...
19.6.2024 12:00

Aihetunnisteet

Oulu puukotus rasismi rikokset väkivalta ääriajattelu ääriliikkeet äärinationalismi äärioikeisto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Fortumin osake painui äkisti rajuun laskuun
Uutiset | 3.2.2026 12:13
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tiesitkö? Lumityöt voivat kuulua myös kerrostalossa vuokralla asuvalle
Uutiset | 3.2.2026 20:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Perustaja katuu: Vallankumouskaarti ”muuttui hirviöksi”
Uutiset | 4.2.2026 23:12
Tutkimus: Iltavirkuilla isompi sydäntautiriski – Näillä keinoilla riskiä voi pienentää
Uutiset | 4.2.2026 22:35
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Kärsitkö kantapääkivusta? – Asiantuntijat varoittavat: Älä tee tätä virhettä
Uutiset | 4.2.2026 21:37
Suomalaistähti jäi Hitlerin olympialaisissa poimimaan tekohampaita lumihangesta – Hiihti silti voittoon
Uutiset | 4.2.2026 21:01
EU:n ja USA:n välisen kauppasopimuksen työstö jatkuu
Uutiset | 4.2.2026 17:35
Politico: Trumpin hallinto vähentää maahanmuuttoviranomaisten määrää Minneapolisissa
Uutiset | 4.2.2026 17:32
Pettymys Halla-ahon puheesta: ”Suren sitä”
Uutiset | 4.2.2026 17:20
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnalle hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Kiinan Xi puhui puhelimessa myös Trumpin kanssa
Uutiset | 4.2.2026 16:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perustaja katuu: Vallankumouskaarti ”muuttui hirviöksi”
Uutiset | 4.2.2026 23:12
Tutkimus: Iltavirkuilla isompi sydäntautiriski – Näillä keinoilla riskiä voi pienentää
Uutiset | 4.2.2026 22:35
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointialueiden koko puntarissa – suuralueet riski palveluille ja itsehallinnolle 
Mielipide | 4.2.2026 17:22
Lukijalta: Maailman suurin kansa vailla itsenäistä valtiota
Mielipide | 4.2.2026 14:56
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste