Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruoka

Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK

30.3.2026 17:47
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan eturivissä on nyt mukavasti naisia. Kuvassa tuore puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen, varapuheenjohtajat Hannakaisa Heikkinen ja Katri Kulmuni sekä perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko. Taustalla kolmas varapuheenjohtaja Juha Rehula. (Kuva: Maria Seppälä)

Keskustan "akkavalta" ilahduttaa 90-luvun eturivin naispoliitikkoja – "Nyt on saavutettu jotain uutta"

Puoluejohdon kokonaisuus muuttaa keskustan kuvaa raikkaammaksi, Tytti Isohookana-Asunmaa uskoo
Henna Lammi 12.6.2018 15:30, muokattu 12.6.2018 15:42
a– a+
Keskusta

Kaksi vuotta sitten olin ainoa nainen puoluejohdossa. Nyt sain rinnalleni kaksi savolaista rouvaa, nyt meillä on akkavalta, puoluejohdossa paikkansa uusinut Katri Kulmuni hehkutti viikonloppuna keskustan puoluekokouksessa.

Keskustan johtoviisikkoon kuuluu nyt kolme naista ja kaksi miestä.

Maalaisliitto-keskustan historiaa tutkinut valtiotieteiden tohtori Tytti Isohookana-Asunmaa kuvailee tilannetta hyvin poikkeukselliseksi.

– Nyt on saavutettu jotain uutta. Oli todella ilo olla Sotkamossa, kun naisten kannalta tulos oli näin hieno, Isohookana-Asunmaa sanoo.

Keskustaan liitetään helposti mielikuva vanhojen ukkojen puolueesta.

Isohookana-Asunmaan mukaan uusi puoluejohto voi muuttaa keskustan imagoa – mielikuvat kun syntyvät pitkälti keskeisten henkilöiden kautta.

– Uskon myös, että keskeisessä asemissa olevat naiset muuttavat asioiden prioriteetteja. Piirteitä siitä oli jo Juha Sipilän puoluekokouspuheessa, Isohookana-Asunmaa pohtii.

Sipilä puhui tunnin esitelmän aikana muun muassa parisuhdeväkivallasta.

Samalla kun puoluejohto on naisvaltainen, se on myös nuorehko.

– Kokonaisuus muuttaa puolueen kuvaa raikkaammaksi. Ikäjakauma antaa uskoa siihen, että liikkeellä on tulevaisuutta. Tämä ei ole mikään Eläkeliitto, vaan Suomen Keskusta r.p., Isohookana-Asunmaa paaluttaa.

Eniten kiinnostusta on herättänyt keskustan uusi puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen. Hän ei tosin ole paikalla ensimmäinen nainen, sillä vuosina 1990–1994 keskustan puoluesihteerinä vaikutti Erja Tikka.

Tikka ei ollut paikalla Sotkamossa, mutta hän seurasi kokousta mielenkiinnolla netin välityksellä.

– Olin erittäin ilahtunut siitä, että naisia valittiin. Meillä on ollut viime vuosina puoluesihteereinä vahvoja miehiä, ulkoministeriön Itämeri-suurlähettilään paikalta kesällä eläköityvä Tikka pohtii.

Tikan mielestä näillä valinnoilla keskusta siirtyy nykyaikaan – ja voittaa seuraavat eduskuntavaalit.

Tikka äänestettiin keskustan puoluesihteeriksi 28 vuotta sitten samassa puoluekokouksessa, jossa Eeva Kuuskoski hävisi puheenjohtajakisassa Esko Aholle.

Tikka oli kisan musta hevonen, sillä hän antoi suostumuksensa hommaan vasta puoluekokouspaikalla.

– Kyllä sukupuolella taisi olla merkitystä minun valinnassani, Tikka muistelee Suomenmaalle.

Tikan mukaan sukupuolesta ei valinnan jälkeen varsinaisesti ollut haittaa. Tikka muistaa saaneensa paljon myönteistä ja uudenlaista huomiota.

– Herätin uteliasta kiinnostusta ja esimerkiksi suurissa maakunnallisissa vaalibileissä minulla oli tapana esiintyä laulamalla.

Puoluesihteerillä oli ennen vuoden 1991 eduskuntavaaleja paljon paineita, mutta vaalien jälkeen eteen tupsahti kasa aivan uudenlaisia haasteita.

Tuli lama, hallitusvastuu ja vielä kysymys Suomen liittymisestä Euroopan unioniin.

– Muu puoluejohto oli kiinni hallituksen työskentelyssä, joten jouduin ottamaan vastaan kaikki kentän tunnot. Voi olla, että naisena otin asiat ehkä vähän enemmän tunteella kuin joku mies olisi ottanut, Tikka pohtii.

Homma kävikin aika rankaksi, Tikka myöntää.

Tikka toimi keskustan puoluesihteerinä lopulta neljä vuotta.

Erja Tikka toimi puoluesihteerinä Esko Ahon puheenjohtajakaudella. (Kuva: Suomenmaan Arkisto)

Naisten ei ole aina ollut helppo toimia keskustassa tai politiikassa ylipäänsä. Isohookana-Asunmaa on entinen kulttuuriministeri ja vaikuttanut puolueessa lukuisissa tehtävissä.

Hän kertoo, että keskustassa oli pitkään vallalla kirjoittamaton sääntö, jonka mukaan puoluejohtoon kuuluu yksi nainen ja se on naisjärjestön puheenjohtaja.

– Kun minä tulin politiikkaan mukaan 1980-luvulla, elettiin vielä sitä aikaa.
Isohookana-Asunmaa kertoo, että tuolloin nuoret naiset aloittivat järjestelmällisen työn asian muuttamiseksi. Tilanne ei tyydyttänyt.

Naisten asema on parantunut pikku hiljaa, vaikka välillä on tullut takapakkiakin.

Nyt naisilla menee monessa mielessä keskustan sisällä hyvin. Ministereiden erityisavustajista enemmistö on naisia.

Keskustan kaikki kolme meppiä ovat naisia. Sekä keskustaopiskelijoiden että keskustanuorten puheenjohtaja on nainen.

Keskustan eduskuntaryhmän pääsihteerinä työskentelee Seija Turtiainen ja pääministerin valtiosihteerinä Paula Lehtomäki. Molemmat ovat ensikertaa naisia.

– Ei minun aikaan olisi voinut kuvitellakaan, että valtiosihteerinä olisi ollut keskustalainen nainen, Isohookana-Asunmaa huokaa.

Isohookana-Asunmaa pani viikonloppuna merkille senkin, että puoluekokouksessa näkyi runsaasti naisia. Sekin ilahdutti, että moni lippumarssin lipunkantajista oli mekossa.

– Muistan senkin ajan, että kaikkia lippuja naisjärjestön lippua lukuun ottamatta kantoi mies. Naiset kelpasivat vain airueiksi.

Naisten esiinmarssi keskustan Sotkamon puoluekokouksessa ilahdutti suuresti Tytti Isohookana-Asunmaata. (Kuva: Maria Seppälä)

Petrattavaakin on. Keskustan eduskuntaryhmässä vaikuttaa 13 naista ja 35 miestä.

Isohookana-Asunmaan mielestä koko ehdokasasettelu on valitettavan mieskeskeinen.

– Naisia pitäisi saada enemmän ehdokkaiksi vaaleihin. Naiset ajatellaan liian usein vain täyte-ehdokkaina.

Tosin keskustakonkari ei ole täysin tyytyväinen miesten joukkoonkaan. Hän näkisi mukana mieluusti enemmän nuoria miehiä.

– Olen huolissani siitä, kuinka vähän meillä on nuoria kyvykkäitä miehiä. Kun luettelee läpi keskustalaiset alle 35-vuotiaat mieskansanedustajat, ne on aika äkkiä laskettu.

Lue myös

Professori ilahtui naisten esiinmarssista keskustassa – "Naisia tytötellään politiikassa edelleen ja heistä käytetään seksistisiä kommentteja"

Keskustan johtoviisikossa on viime viikonlopun puoluekokouksen valintojen jälkeen ensimmäistä kertaa puolueen historian aikana...
13.6.2018 13:03

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Sairauspelosta kärsivät potilaat kuormittavat terveydenhuoltoa
Uutiset | 28.3.2026 11:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Ulkoministeriö keskusteli Yhdysvaltojen suurlähettilään kanssa Räsäsen tuomiosta tehdystä somepäivityksestä
Uutiset | 30.3.2026 18:42
Norja keventää bensan ja dieselin verotusta
Uutiset | 30.3.2026 17:54
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Droonitutkintaan liittyvä eristys purettiin Kouvolassa
Uutiset | 30.3.2026 16:52
Asiantuntija: Luumäen droonia ei välttämättä koonsa vuoksi ehditty huomata ajoissa
Uutiset | 30.3.2026 16:42
Trump uhkaili Irania valtavalla tuholla, jos sopimusta ei ala syntyä
Uutiset | 30.3.2026 16:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Suomen kallein hiljaisuus
Mielipide | 30.3.2026 10:58
Lukijalta: Ikäihmisten asema Suomessa vaatii vahvempaa turvaa
Mielipide | 30.3.2026 10:57
Lukijalta: Polttoainehintojen nousun vaikutukset lapsiperheiden toimeentuloon
Mielipide | 30.3.2026 10:55
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste