Kokoomuksen kansanedustaja Terhi Koulumies peräänkuuluttaa keskustelua siitä, täytyykö muiden veronmaksajien kustantaa tehohoito nykyisessä määrin koronapotilaille, jotka ovat kieltäytyneet rokotteesta.
– Tehohoito on kallista, noin 3000 €/vrk ja kestää covidissa usein 14 päivää = 42 000 euroa. Pitäisikö omavastuuta korottaa, kansanedustaja kysyy Twitterissä.
Minusta tuota on turha laajentaa muihin sairauksiin, kuten jotkut nyt yrittävät näköjään. Ihmisen elämän varrella ehtii tapahtua vaikka mitä, mutta nyt on meneillään selkeästi määritettävissä oleva yleisvaarallisen taudin aikaansaama pandemia.
Twitterin kommentoijat kysyivät, pitäisikö vastaavalla tavalla ajatella esimerkiksi rattijuoppojen ja tupakoivien hoidosta. Koulumiehen mielestä tilannetta ei voi kuitenkaan verrata muihin sairauksiin.
– Ihmisen elämän varrella ehtii tapahtua vaikka mitä, mutta nyt on meneillään selkeästi määritettävissä oleva yleisvaarallisen taudin aikaansaama pandemia, hän toteaa.