Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kuluttajien ja yritysten luottamus heikkeni – usko Suomen talouteen on nyt hyvin matalalla tasolla

27.3.2026 8:45
Lue lisää 

Kaikkonen: Hallituksen kakkospuolueena keskustalla on enemmän tilaa kertoa omista tavoitteistaan

Keskustan puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiskokous tekee päätöksen hallitukseen menosta
Pauliina Pohjala 5.6.2019 9:49, muokattu 5.6.2019 12:34
a– a+
Puoluevaltuusto

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää tuoretta hallitusohjelmaa enimmäkseen hyvänä, mutta myöntää sen sisältävän myös hankalia, jopa kitkeriltä maistuvia ratkaisuja.

Kaikkonen muistuttaa, että hallituksessa täytyy tehdä kompromisseja ja tulla muita puolueita vastaan.

Keskustalla voi myös olla alkuun opettelemista siinä, että se on hallituksen kakkospuolue pitkästä aikaa, Kaikkonen sanoo.

– Mutta tästäkin selvitään, niin uskon, keskustaryhmyri totesi puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiskokouksessa Helsingissä.

Hallitukseen on tulossa viisi erilaista puoluetta, Kaikkonen myöntää.

– Ei pidä yrittääkään väittää, että olisimme samanlaisia. Meillä keskustalaisilla omat ajatuksemme hyvästä yhteiskunnasta. Mielestäni se saa ja sen pitää näkyä.

– Emmekä ole enää pääministeripuolue. Se voi tuoda enemmän tilaa kertoa meille entistä paremmin omista tavoitteistamme.

Kitketään toistemme nimetön haukkuminen pois.

Antti Kaikkonen

Kaikkonen kertoo monen suomalaisen on viime viikkoina kysyneen, mitä ihmettä keskusta tekee hallitusneuvotteluissa ja mahdollisesti hallituksessa. Samaa henkeä on ollut myös puolueen sisällä, hän toteaa.

– En ole tätä aikaisemmin sanonut, mutta voin kertoa nyt, että kuuluin itsekin niihin, jotka suhtautuivat hyvin epäillen hallitukseen menon järkevyyteen. Kannattaako lähteä edes neuvottelemaan, pohdin.

Kaikkonen pitää tällaisia tuntoja olivat ymmärrettävinä eduskuntavaalitappion jälkeen.

– Mutta tässäpä sitä ollaan. Tässä ollaan, koska SDP ei kerta kaikkiaan päässyt perussuomalaisten eikä kokoomuksen kanssa yhteisymmärrykseen tulevien vuosien politiikasta.

– Tässä ollaan, koska tämän porukan ja keskustan luottamushenkilöiden ylivoimainen enemmistö niin halusi. Tässä ollaan, koska keskustaan luotti yli 420 000 suomalaista. Puolueen kuin puolueen tärkein tehtävä on vaikuttaa yhteiskunnan kehitykseen ja ihmisten arkeen.

Kaikkonen toivoo, että keskiviikon kokouksesta, jossa keskusta päättää hallitukseen menosta, alkaa projekti yhä paremman Suomen ja keskustan rakentamiseksi.

– Siitä varmasti olemme kuitenkin kaikki samaa mieltä, että käydään keskustelu rehdisti omilla nimillämme. Kyllä meidän on pystyttävä katsomaan toisiamme silmiin kaikissa tilanteissa. Kitketään toistemme nimetön haukkuminen pois tästä yhteisestä ja meille kaikille rakkaasta kansanliikkeestä, Kaikkonen sanoi.

Toive viitannee muun muassa Maaseudun Tulevaisuuden juttuun , jossa keskustan sisäpiiriläiset arvostelivat keskustan puheenjohtajaa Juha Sipilää kovin sanoin.

Keskustelua on Kaikkosen mukaan käytävä myös laajemmin suomalaisten kanssa kesällä ja alkusyksyllä Sipilän seuraajaa valittaessa.

– Samalla voimme käydä keskustelua siitä, miten haluamme keskustaa kehittää. Mutta palataan siihen myöhemmin.

Kaikkosen mukaan päätöksen hallitukseen menosta on oltava ”luita ja ytimiä myöten yhteinen”, koska kyse myös keskustan tulevaisuudesta.

– Olen itse tavannut neuvottelutulosta viime päivinä alusta loppuun ja lopusta alkuun. Lukee sitä kummin päin tahansa, yksi asia on selvä. Käytännössä kaikki kynnyskysymyksemme toteutuvat. Ja vähän enemmänkin.

Lue myös

Keskustan puoluevaltuutetut ylistivät hallitusneuvottelijoiden saavutuksia – "Tämä on eheän Suomen hallitus"

Polttoaineverojen kiristyksistä ja kotitalousvähennyksen heikentämisestä sapiskaa
5.6.2019 11:20

Sipilä: "Hallitusohjelma on varsin keskustalainen" – iloitsee puolueen saamista ministerisalkuista

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä kuvaili uutta hallitusohjelmaa ”varsin keskustalaiseksi” puoluevaltuuston kokouksessa pitämässään tilannekatsauksessa. Keskusta...
5.6.2019 11:00

Keskusta yksimielisellä päätöksellä mukaan hallitusyhteistyöhön

Keskusta osallistuu Antti Rinteen hallitukseen, puoluevaltuusto ja eduskuntaryhmä linjasivat yhteiskokouksensa päätteeksi. Keskustalaiset kokivat kaikkien...
5.6.2019 14:39

Vanhanen: Polttoaineverotukseen tehdään pelkkä indeksikorotus

Fossiilisten polttoaineiden verotusta korotetaan vain kuluttajahintojen ennustetun nousun mukaisesti, muistuttaa keskustan konkarikansanedustaja Matti Vanhanen. Vanhanen...
5.6.2019 14:24

Aihetunnisteet

hallitusohjelma kaikkonen puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Pitäisikö ylioppilaskirjoitukset siirtää? Tutkijat löysivät yllättävän syyn, joka heikentää tuloksia
Uutiset | 26.3.2026 21:10
Suomalaistutkimus: Virtsatietulehdus voi lisätä dementian riskiä
Uutiset | 26.3.2026 10:05
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Kaksi Pietariin matkalla ollutta konetta laskeutui Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 28.3.2026 10:20
Putin sulki Telegramin, mutta sillä on kova hinta – ”Kyse on jostain isommasta”
Uutiset | 28.3.2026 8:01
Trump kutsui Hormuzinsalmea Trumpinsalmeksi, Witkoff uskoo Iranin käyvän neuvotteluja vielä tällä viikolla
Uutiset | 28.3.2026 6:50
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Rubio: Yhdysvallat lopettanee Iran-operaationsa lähiviikkoina
Uutiset | 27.3.2026 19:30
G7:n ulkoministerit vaativat loppua hyökkäyksille siviilejä vastaan Lähi-idässä
Uutiset | 27.3.2026 18:34
Asiantuntijat: Näyttävien satamaiskujen vahingot Venäjän öljynviennille jäänevät rajallisiksi
Uutiset | 27.3.2026 17:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaksi Pietariin matkalla ollutta konetta laskeutui Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 28.3.2026 10:20
Putin sulki Telegramin, mutta sillä on kova hinta – ”Kyse on jostain isommasta”
Uutiset | 28.3.2026 8:01
Trump kutsui Hormuzinsalmea Trumpinsalmeksi, Witkoff uskoo Iranin käyvän neuvotteluja vielä tällä viikolla
Uutiset | 28.3.2026 6:50
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste