Joutsan Seutu: Kolme Teboilille vuokrattua huoltamotonttia myyty yhtiölle, jolla Venäjä-yhteyksiä
Kolme Teboilille vuokrattua huoltamotonttia eri puolilla Suomea on myyty yhtiölle, jolla on kytköksiä Venäjälle. Asiasta kertoo Joutsan Seutu.
Huoltamotontit sijaitsevat Keski-Suomessa Joutsassa, Pirkanmaalla Lempäälässä ja Etelä-Pohjanmaalla Teuvalla.
Tontit on ostanut Tradico Finland Oy, jonka hallituksen jäsenistä yksi on mies, jolla on Venäjän ja Suomen kansalaisuudet. Hän on työskennellyt RAOS Project -yhtiön rahoitusjohtajana. RAOS Project on venäläisen Rosatomin suomalainen tytäryhtiö, jonka piti olla laitostoimittaja Fennovoiman ydinvoimalahankkeessa. Hanke kaatui Venäjän hyökättyä Ukrainaan.
Yhtiön hallituksen toinen jäsen on 35-vuotias liettualaismies. Yhtiön omistajat ovat niin ikään liettualaisia.
Toinen omistajista kertoi Joutsan Seudulle, että yhtiön aikeena on ostaa lisää huoltamokiinteistöjä ja rakentaa mahdollisesti huoltamoketju Suomeen, Ruotsiin ja Norjaan.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoi MTV:lle käynnistäneensä asiasta selvityksen yhdessä työ- ja elinkeinoministeriön kanssa pari viikkoa sitten.
Joutsassa Tradicon omistama tontti sijaitsee Nelostien varrella. Tontin lähettyvillä sijaitsee lentokoneiden varalaskupaikka.
Tebolin omistaa venäläinen Lukoil, joka on asetettu Yhdysvaltojen pakotelistalle.