Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Yllätystulos tutkimuksessa: Istumisen vähentämisestä ei myönteisiä tuloksia

30.7.2025 22:30
Lue lisää 
Ukrainan sota
Venäjän presidentti Vladimir Putinin kuvia iltapäivälehtien kansissa Helsingissä 21. joulukuuta 2022. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Iltapäivälehtien päätoimittajat: lööpeissä alati näkyvä Putin on uutisarvoinen, vaikka onkin epäluotettava

Suurin tragedia olisi sodan unohtuminen, sanoo Ilta-Sanomien päätoimittaja Johanna Lahti.
STT–Minja Viitanen 21.1.2023 11:28, muokattu 21.1.2023 12:10
a– a+
Ukrainan sota

Venäjää johtava Vladimir Putin on toistuvasti esiintynyt iltapäivälehtien kansissa ja lööpeissä sen jälkeen, kun hän aloitti hyökkäyssodan Ukrainaan viime vuoden helmikuussa. Presidentti on suomalaisille tuttu naama jo 20 vuoden ajalta, mutta Venäjän seuraavat siirrot kiinnostavat yleisöä nyt enemmän kuin koskaan ennen.

Suomessa asuvien ukrainalaisten ja suomalaisten aktiivien keräämien ja STT:lle lähettämien tietojen mukaan Putin on esiintynyt kuvan tai nimen mainitsemisen muodossa helmikuun jälkeen yli 75 prosentissa Iltalehden kansista. Ilta-Sanomien kansista Putinin kuva tai nimi on näkynyt noin puolessa.

Ilta-Sanomien päätoimittajan Johanna Lahden mukaan Putin on esiintynyt viime aikoina todennäköisesti määrällisesti useammin lehden kannessa kuin kukaan muu, ja syy tähän on ilmeinen. Venäjän aloittama sota ja se, että Putinin käsissä on avaimet sodan lopettamiseen. Lahden mukaan sota henkilöityy vahvasti Putiniin.

–  On myös siinä mielessä tärkeää, että sodan syyllinen ei unohdu. Lööpit ja kannet osaltaan pitävät sitä tietosuutta yllä. Ukrainalaisille ja koko maailmallekin olisi suurin tragedia se, että sota unohtuisi ja varsinkin Ukrainan tukijat unohtaisivat tai kyllästyisivät sotaan. Tässä näen, että median raportoinnilla on tärkeä rooli, Lahti sanoo.

Myös Iltalehden päätoimittaja Perttu Kauppinen kertoo, että Putin päätyy kiinnostavuutensa takia usein lehtien kansiin ja lööppeihin.

–  Kyseessä on kuitenkin itsevaltainen naapurimaan johtaja, joka käy hyvin julmaa hyökkäyssotaa ja on saanut oikeastaan koko maailman sekaisin. Miksi hän ei olisi kiinnostava?

Iltapäivälehtien lööppien kansia tehdään Kauppisen mukaan yleisön mielenkiinnon perusteella. Hän kertookin lehden irtomyynnin kasvaneen kuluvan vuoden aikana.

Päätoimittajat pitävät myös Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä kiinnostavana hahmona, mutta hänen ajattelunsa ja seuraavat tekonsa eivät kuitenkaan ole Kauppisen mukaan yhtä kiinnostavia kuin Putinin.

Päätoimittajat tietävät, että Putinin sanoihin ei lähtökohtaisesti ole luottaminen, mutta ne ovat silti usein uutisarvoisia.

–  Pitää aina pystyä kontekstoimaan mahdollisimman hyvin ja kertomaan, mitä siihen liittyy ja mikä on sen tausta. Ja mahdollisesti mikä se totuus on, jos se on selvitettävissä, sanoo Kauppinen.

–  Näkymä (Venäjän) toimintaan ja päätöksentekoon on niin sumea, että on sinällään luonnollista, että raportoidaan sen näkyvän johtajan sanomisia, mutta sitä on oleellista kehystää esimerkiksi tutkijoiden ja asiantuntijoiden näkemyksillä, kertoo Lahti.

Myös Jyväskylän yliopiston journalistiikan professori Mikko Villin mukaan on mietittävä, miten Putin ja hänen sanomisensa tuodaan esille.

Villi muistuttaa myös, että kaupoissa näkyvät lööpit ovat journalistisen tuotteen lisäksi median mainos. Iltapäivälehtien kannet ovat laajasti näkyvillä kaupoissa, mikä voi Villin mukaan auttaa yleisöä pitämään lehdet osana arkipäivän mediankulutusta.

–  Lööpin suhteen tehdään sellainen ratkaisu, että saadaan lehtiä myytyä. Putin-möröllä myydään lehtiä.

Putinista lööpeissä näkyvät kuvat ovat myös uutisvalintoja. Presidentti esiintyy yleensä siistiin pukuun pukeutuneena, ja vain harvoin armeijavarustuksessa.

Media joutuu kuitenkin Villin mukaan usein käyttämään Putinista sellaista kuvastoa, jota on saatavilla.

Lue myös

Venäläiset toisinajattelijat Putinin kaatamisesta: Tämä on Washingtonin suurin pelko

Presidentti Vladimir Putinin pyrkimys palauttaa Venäjän imperiumi on tuhoon tuomittu. Aika on kypsä...
20.1.2023 22:15

Aihetunnisteet

journalismi Kotimaa media Putin Ukrainan sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tästä syystä Mars jäi autioksi
Uutiset | 30.7.2025 22:00
Asiantuntija pitää ihmeellisenä, että automaattiajolla unissaan kaahanneen auto ei hidastanut kuskin nukahdettua – ”Ei sen pitäisi onnistua”
Uutiset | 29.7.2025 15:00
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tsunamiaallot iskivät satamakaupunkiin Venäjän Kaukoidässä
Uutiset | 30.7.2025 9:19
Kysely: Näin suomalaiset säästävät sähkössä – ”Esimerkiksi pyykkiä pestessä sähkönkulutus puolittuu, kun…”
Uutiset | 24.7.2025 22:00
Bloomberg: Saksa ostaa Patrialta ainakin 3 500 panssariajoneuvoa – kaupan arvo jopa 5 miljardia euroa
Uutiset | 30.7.2025 17:30
Sähköautoilta katoamassa etu
Uutiset | 29.7.2025 20:30
”Ajoneuvoluokka muuttui moottoripyöräksi ” – peräti näin moni mopo on viritetty
Uutiset | 30.7.2025 20:45
Maanjäristyksestä voi seurata peräti 30 metriä korkea tsunamiaalto
Uutiset | 30.7.2025 16:40
Kuopiossa mitattiin 32 asteen helle
Uutiset | 30.7.2025 17:41
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Tuhoutuuko maailma sittenkin aikaisin?
Uutiset | 26.7.2025 23:00
Kysely: Näin suomalaiset säästävät sähkössä – ”Esimerkiksi pyykkiä pestessä sähkönkulutus puolittuu, kun…”
Uutiset | 24.7.2025 22:00
Historia | Suuronnettomuudesta 110 vuotta – kertaalleen uponnut alus pääsi vielä upottamaan saksalaisen sukellusveneen
Uutiset | 23.7.2025 22:00
Historia | Ehtojen piti lyödä Japanille luu kurkkuun, mutta keisarin kohtalo ratkaisi suhtautumisen
Uutiset | 25.7.2025 22:15
Miten itse kalastettu kala säilyy eri olosuhteissa? – Katso vinkit
Uutiset | 25.7.2025 21:00
”Pelkkä känni ei enää riitä” – Työssäkäyvillä huolestuttava päihdeilmiö
Uutiset | 23.7.2025 21:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00

Uusimmat

Ukraina korvasi kiistellyn korruptiolain uudella
Uutiset | 31.7.2025 13:47
Sinilevähavainnot ovat vähentyneet kuluvalla viikolla
Uutiset | 31.7.2025 13:17
Libanonin presidentin mukaan maa aikoo riisua Hizbollahin aseista
Uutiset | 31.7.2025 13:14
Ruotsalaiselle jihadistille elinkautinen tuomio osallisuudesta lentäjän polttomurhaan
Uutiset | 31.7.2025 12:54
Metsä Group lähes kolminkertaisti tappionsa
Uutiset | 31.7.2025 12:39
Ihmisoikeusjärjestön johtaja ilmaisi Helsingissä huolensa Suomen lähtemisestä Ottawan sopimuksesta
Uutiset | 31.7.2025 12:21
Ruotsin hallitus ehdottaa Israelin ja EU:n välisen kauppasopimuksen jäädyttämistä
Uutiset | 31.7.2025 12:14
Helle-ennätys rikkoutui jälleen
Uutiset | 31.7.2025 12:09
Suomalaisten ”kesälomafiilis” näkyy selkeästi poliisin tehtävissä
Uutiset | 31.7.2025 12:07
Jyväskylässä todettu MRSA-bakteeria synnytysvuodeosastolla
Uutiset | 31.7.2025 11:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Kekkosen-Karjalaisen linja voitti, Karjalainen itse hävisi? – ETYK oli myös kotimaan politiikalle jysäys, kielikurssitettu Kekkonen sai uutta energiaa
Uutiset | 29.7.2025 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukraina korvasi kiistellyn korruptiolain uudella
Uutiset | 31.7.2025 13:47
Sinilevähavainnot ovat vähentyneet kuluvalla viikolla
Uutiset | 31.7.2025 13:17
Libanonin presidentin mukaan maa aikoo riisua Hizbollahin aseista
Uutiset | 31.7.2025 13:14
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vaikuttavia täsmätoimia maatalouden vesistökuormitukseen
Mielipide | 31.7.2025 11:35
Lukijalta: Uusi pankki Suomeen tarvitaan – eläkeyhtiöille ESG-omistuskohde
Mielipide | 31.7.2025 11:29
Lukijalta: Komission budjettiesitys on suuri pettymys
Mielipide | 28.7.2025 14:24
Lukijalta: Siviilivihkimispaikat ja alueellinen tasavertaisuus
Mielipide | 28.7.2025 14:19
Lukijalta: Perheverotus perheiden ja syntyvyyden tueksi
Mielipide | 24.7.2025 15:09
Lukijalta: Nuorissa on tulevaisuus, toivottavasti
Mielipide | 24.7.2025 15:17
Lukijalta: Komission budjettiesitys on suuri pettymys
Mielipide | 28.7.2025 14:24
Lukijalta: Kaksi kieltä, yksi sota – Kamerunin näkymätön kriisi
Mielipide | 24.7.2025 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste