HS:n gallup: Niukka enemmistö suomalaisista pitäisi Yle-veron ennallaan – lähes viidesosa antaisi kansanedustajille mahdollisuuden puuttua Ylen sisältöön
Helsingin Sanomien (HS) gallupin mukaan niukka enemmistö suomalaisista haluaisi säilyttää yleisradioveron ennallaan.
Vastaajista 51 prosenttia halusi pitää Yle-veron samansuuruisena. 41 prosenttia oli taas sitä mieltä, että veroa pitäisi leikata, vaikka se supistaisi Ylen sisältöjä. Kahdeksan prosenttia puolestaan kasvattaisi veroa.
HS-gallupissa kysyttiin myös, pitäisikö kansanedustajien puuttua Ylen ohjelmatarjontaan. Valtaosa vastaajista eli 71 prosenttia ei halua, että kansanedustajilla olisi oikeus puuttua Ylen sisältöön. Alle viidesosa eli 18 prosenttia oli sitä mieltä, että kansanedustajilla tulisi olla tähän mahdollisuus. Joka kymmenennellä ei ollut mielipidettä.
Ylen rahoitus oli viime vuonna 557 miljoonaa euroa. Helsingin Sanomien mukaan Yle-vero on vähennysten jälkeen yli 14 000 euroa vuodessa ansaitseville yksityishenkilöille tuloista riippuen korkeintaan 163 euroa vuodessa.
Kantar Publicin Helsingin Sanomien toimeksiannosta toteuttamaan tutkimukseen kerättiin reilut 1 000 haastattelua 12.–17. toukokuuta. Tulosten virhemarginaali on suurimmillaan kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.