Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Tänään on Suomen ylikulutuspäivä – Ylikulutustilaston ykkönen on Qatar

1.4.2026 2:31
Lue lisää 
Historia
Norjan kuningas Haakon VII vilkutti vastassa olleille kansalaisille brittilaivan kannelta palatessaan maanpaosta Osloon kesäkuussa 1945. Hänen vierellään kruununprinssi Olav. (Kuva: E. A. Zimmerman, CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Historia | Kuninkaan paluusta 80 vuotta

Norjan pakolaishallitus ja kuningas hallitsivat natsimiehityksen aikaan Britanniasta käsin – kuninkaasta tuli vastarinnan symboli
Lauri Heikkilä 6.6.2025 21:30, muokattu 5.6.2025 15:10
a– a+
Historia

Toinen maailmansota päättyi Euroopan sotanäyttämön osalta toukokuun alussa 1945. Natsi-Saksa antautui, ja joitain paikallisia kahakoita lukuunottamatta sotatoimet päättyivät.

Näin Norjassakin. Maahan vuonna 1940 tunkeutuneet Saksan joukot olivat maassa antautumiseen asti, ja Norjan vastarintaliike iski näitä vastaan loppuun saakka.

Lauantaina kuluneeksi tasan 80 vuotta eräästä uudelleen lunastetun itsenäisyyden merkkitapahtumasta. Norjan kuningas Haakon VII palasi maanpaosta 7. kesäkuuta 1945.

Haakon VII kuvattuna muutamaa kuukautta ennen Saksan hyökkäystä Norjaan. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Norja oli joutunut vuonna 1940 natsi-Saksan hyökkäyksen kohteeksi. Noin kaksi kuukautta kestäneiden taisteluiden jälkeen Saksa sai Norjan haltuunsa kesäkuussa 1940.

Atlantin valtameren rannalla sijaitseva Pohjoismaa oli geostrategisesti Saksalle tärkeä alue toisaalta merellä operointiin, toisaalta Ruotsista ostetun malmin tuotannon suojaamiseen.

Saksan oli tärkeää saada myös estettyä Norjan joutuminen vihollistensa leiriin. Myös vaikkapa Yhdistynyt kuningaskunta, jonka joukkoja myös tuli taistelemaan Norjan rinnalla, olisi kyennyt operoimaan Norjasta tehokkaasti Atlantin eri osiin.

Juuri Yhdistynyt kuningaskunta nousi tärkeäksi valtioksi Norjan kannalta. Se tarjosi turvapaikan Norjan hallitukselle ja kuninkaalle. Britanniasta käsin Norjan vastarintaliike sai sodan aikana tietoa ja pakolaishallituksensa ohjeita.

Esimerkiksi Saksan ydinohjelma, joka tarvitsi Norjan Telemarkissa tuotettua raskasta vettä, saatiin seisautettua brittien ja Norjan vastarintaliikkeen yhteistyöllä.

Kuvaa Narvikin taistelun alusta 10. huhtikuuta 1940. Saksa on saanut osumia norjalaisiin laivoihin. (Kuva:
Lisenssi / Wikimedia Commons)

Kuningas Haakon oli noussut Norjan valtaistuimelle vuonna 1905. Vuonna 1872 syntynyt myöhempi Norjan kuningas oli syntyjään Tanskan prinssi Carl, Tanskan kuningas Fredrik VIII:n (vallassa 1906–12) poika.

Norja oli itsenäistynyt Ruotsista kesäkuussa 1905. Tätä ennen maa oli ollut personaaliunionissa Ruotsin kanssa, ja Ruotsin kuningas toimi myös Norjan kuninkaana. Kansanäänestyksen murskatuloksen (368 208 ääntä itsenäistymisen puolesta, 184 vastaan) myötä Ruotsi taipui sallimaan Norjan itsenäistymisen.

Toisessa kansanääestyksessä samana vuonna päätettiin siitä, tulisiko Norjasta kuningaskunta vai tasavalta. 80 prosenttia äänestäjistä kannatti kuningaskuntaa, ja Norjan parlamentti suurkäräjät tarjosi kuninkuutta prinssi Carlille. Vielä vallassa ollut vanha kuningas, Carlin isosisä, Kristian IX suostui tähän, ja Carl muutti perheineen Norjan Kristianiaan (vuodesta 1924 Oslo) marraskuun 1905 lopulla.

Norjan kuninkaiden historia ulottuu 800-luvulle, jolloin Harald Kaunotukka perusti Norjan. Sittemmin Norjaa on hallittu paitsi oman maan alueelta myös Tanskasta ja Ruotsista käsin. Prinssi Carl tuli osaksi kuninkaiden jatkumoa ja tätä korostaakseen otti hyvin norjalaisen hallitsijanimen Haakon VII. Näin hän liittyi keskiaikaiseen Haakonien jatkumoon.

Suomessa Haakon vieraili vuonna 1928. Hänen valtiovierailuaan isännöi tasavallan presidentti Lauri Kristian Relander.

Norjan kuningas Haakon VII tutustumassa Tuusulan Suojeluskuntakouluun presidentti Lauri Kristian Relanderin ja suojeluskuntien päällikön, kenraaliluutnantti Lauri Malmbergin seurassa 1928. (Kuva: Museovirasto / Historian kuvakokoelma / Korttikeskuksen kokoelma / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Saksan hyökkäys huhtikuussa 1940 asetti Norjan hallitsijan ja hallituksen pohdinnan eteen. Saksa esitti heti toisena päivänä ultimaatumin kuninkaalle, että tämä määräisi vastarinnan lopettamisesta ja nostaisi pientä fasistipuoluetta johtaneen Vidkun Quislingin pääministeriksi.

Kuningas vei asian hallituksen käsittelyyn. Paikalla olleet muistavat kuninkaan esiintyneen vaikuttavasti.

Haakon totesi, että toimista päättäminen olisi hallituksen käsissä, ja hän alistuisi hallituksen päätökseen. Kuninkaalla oli kuitenkin vahva, oma kanta.

– Tunnen syvästi harteilleni asetetun vastuun, jos Saksan vaatimukseen ei suostuta. Vastuu kansani ja maani ylle lankeavasta onnettomuudesta on niin kova, että kammoksun sen kantamista. Päätöksen tekeminen on hallituksen asia, mutta minun vakaumukseni on selvä, kuningas puhui hallitukselle.

– En omalta osaltani voi hyväksyä Saksan vaateita. Se on vastoin kaikkea sitä, minkä katson velvollisuudekseni Norjan kuninkaana.

Haakon totesi myös, ettei hän tulisi nimittämään Quislingia pääministeriksi, koska ei katsonut kansan saati suurkäräjien luottavan tähän. Jos hallitus näkisi asian eri tavalla kuin kuningas, hän lupaisi luopua kruunusta ja väistyä syrjään.

Opetus- ja kirkollisasioiden ministeri Nils Hjelmtveit muisteli myöhemmin, että kuninkaan puhe teki voimakkaan vaikutuksen koko hallitukseen.

– Näimme nyt selvemmin kuin koskaan miehen sanojensa takana. Kuninkaan, joka veti rajan sille, mitä voisi asemassaan tehdä, ja jonka yli hän ei astuisi. Viiden hallitusvuoden aikana olimme oppineet kunnioittamaan kuningastamme, ja nyt, näiden sanojen myötä, hän seisoi edessämme suurmiehenä. Oikeudenmukaisena ja vahvana, johtajana kohtalokkaiden päivien keskellä.

Haakon VII kruunattiin vuonna 1906. Kuva kruunajaispäivältä, vasemmalla kuninkaan puoliso kuningatar Maud. (Kuva: Nasjonalbiblioteket / Lisenssi / Wikimedia Commons)
Norjan kuningasperhe kuvattuna heinäkuussa 1913. Vasemmalta kuningas Haakon, kruununprinssi Olav ja kuningatar Maud. Haakon jäi leskeksi vuonna 1938 Maudin kuollessa. Maud ei ehtinyt nähdä toisen maailmansodan syttymistä. Olavista tuli kuningas vuonna 1957, ja hän hallitsi kuolemaansa vuoteen 1991 asti. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Hallitus linjasikin, ettei kuninkaan pitäisi nimittää Quislingia pääministeriksi ja ilmoitti vain tuntien päästä Saksan suurlähettiläälle, että Saksan vaatimuksiin ei suostuttaisi.

Samana iltana Norjan ylesradio kertoi Saksan vaatimusten torppaamisesta kansalle, ja hallitus ilmoitti vastarinnan jatkuvan.

Norjan armeijan varustelutaso oli kuitenkin huono ja sotilaiden lukumäärä vähäinen. Apua saatiin liittoutuneilta, kun ranskalaisia, brittiläisiä ja puolalaisia joukkoja nousi maihin. Liittoutuneiden avulla Norja onnistui esimerkiksi valtaamaan Narvikin kaupungin takaisin.

Kuningas ja hallitus pyrkivät ensin Ruotsiin, mutta Ruotsin hallitus ei suostunut tarjoamaan turvapaikkaa. Päin vastoin Ruotsin hallitus uhkasi vangita kuninkaan, jos tämä tulisi puolueettoman Ruotsin puolelle. Haakon ei antanut tätä koskaan anteeksi.

Pakomatka jatkui lumisten vuorten ja metsien halki pohjoiseen ja länteen. Molden rannikkopitäjästä Keski-Norjasta kuningas ja hallitus saivat laivakyydin briteiltä pohjoisempaan kauemmas natsivalloittajista.

Norjalaisten yllätykseksi ja pettymykseksi liittoutuneiden joukot evakuoitiin kesäkuun 1940 alussa. Syynä tähän oli Saksan hyökkäys Ranskaan, jonka takia armeijaa tarvittiin siellä. Taistelua Norjasta olisi ollut siinä tilanteessa vaikea jatkaa jo huollon takia.

Norjalla ei ollut mitään mahdollisuutta jatkaa taistelua yksin. Kuningas evakuoitiin laivalla Isoon-Britanniaan viimeisten Tromssasta laivalla lähteneiden joukossa. 9. kesäkuuta kuningas käski lopettamaan taistelun, ja Saksa valtasi loputkin Norjan pohjoisosista. Saksa otti Norjan rautaiseen otteeseensa, ja Vidkun Quisling nousi nukkehallituksen johtoon. Vastarintaliike kuitenkin jatkoi taistelua operoiden muun muassa puolueettoman, mutta Norjaa suurelta osin sympatisoivan Ruotsin alueelta.

Kuvassa keskellä Saksan asettama Norjan valtakunnankomissaari Josef Terboven ja hänestä oikealla saksalaisten asettama norjalaisen nukkehallituksen pääministeri Vidkun Quisling vuonna 1942. (Kuva: Riksarkivet / Lisenssi / Wikimedia Commons)
Vidkun Quisling ja kuningas Haakon VII ehtivät tutustua tai ainakin tavata Quislingin puolustusministeriaikoina. Kuva vuodelta 1932. Tuolloin Quisling ei vielä ollut perustanut fasistipuoluettaan. (Kuva: Riksarkivet / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Hallitus jatkoi toimintaansa pakolaishallituksena Britannian Lontoosta käsin. Pääministerinä jatkoi työväenpuolueen Johan Nygaardsvold. Hallitusta laajennettiin laajaksi koalitiohallitukseksi.

Kuningas asettui ensin Yhdistyneen kuningaskunnan hallitsijan linnaan Buckinghamin palatsiin kuningasperheen vieraana, mutta Lontoon pommitusten alettua muutamaa kuukautta myöhemmin kuningasperhe muutti Lontoosta länteen Berkshiren maaseudulle. Hän vietti aikaa myös Skotlannissa. Sodan aikana kuningas kävi viikottain pakolaishallituksen kokouksissa ja puhui radiolähetyksissä, jotka lähetettiin Norjaan. Radiopuheet tekivät kuninkaasta merkittävän hahmon vastarinnalle.

Saksassa painostettiin Norjaa lakkauttamaan kuninkuus, ja Norjasta pyydettiinkin Saksan uhkailujen vuoksi, että kuningas luopuisi kruunusta. Hän ei tähän suostunut.

Kun kuningas kieltäytyi toistamiseen, Norjan saksalainen valtakunnankomissaari Josef Terboven totesi kuninkaan menettäneen oikeutensa palata valtaistuimelle. Samalla Terboven kielsi Norjan demokraattiset puolueet. Quislingin Nasjonal Samling luonnollisesti jatkoi Saksan norjalaisena työkaluna.

Haakonista tuli monella tavalla vastarinnan symboli. Kuninkaan H7-monogrammia kirjailtiin, kaiverrettiin tai kirjoitettiin eri yhteyksiin kertomaan vastarinnasta ja uskosta Norjan vapautumiseen. Vastaavalla tavalla Tanskan kuningas Kristian X:n, Haakonin veljen, monogrammia käytettiin Tanskassa.

Haakon VII:n H7-tunnus kypärässä ja lapasissa. Esineet ovat näytillä Lofoottien sotamuistojen museossa. Kypärää on käyttänyt Ruotsissa koulutuksessa ollut norjalainen sotilas. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Natsihallinto joutui Norjassakin antautumaan ja lopettamaan toimensa, kun Saksa toukokuussa 1945 antautui ehdoitta. Kuningas palasi 7. kesäkuuta, päivälleen viisi vuotta pakenemisensa jälkeen. Päivä on myös Norjan itsenäisyyspäivä, sillä 7. kesäkuuta 1905 Norja irtautui valtioliitosta Ruotsin kanssa.

Joidenkin lähteiden mukaan kuningas palasi jo 6. kesäkuuta 1945, mutta kesäkuun 7. päivä jäi puheisiin, sillä se sopii hyvin suureen tarinaan Norjan itsenäisyydestä.

Natsikomissaari Terboven oli tehnyt itsemurhan, ja nukkepääministeri Quisling tultaisiin tuomitsemaan kuolemaan maanpetoksesta.

Sodan jälkeen Haakon VII luopui poliittisesta roolistaan, ja toimi vain perustuslaillisten velvollisuuksiensa puitteissa. Heti 1945 hän teki laajan kiertueen ympäri Norjan. Nyt kuningas oli paikalla ja kansansa keskuudessa, kun viiden vuoden ajan hän oli ollut läsnä vain radioaaltojen kautta.

Haakon kaatui kylpyhuoneessa vuonna 1955 ja menetti tämän myötä kävelykykynsä. Tämä masensi kuningasta syvästi. Hän kuoli vuonna 1957 olleessaan 85 vuoden ikäinen. Valtaistuimelle nousi Haakonin poika Olavi V.

Haakonia pidetään yhtenä kaikkien aikojen merkittävimmistä norjalaisista. Hänen roolinsa kansansa yhdistäjänä jo ennen sotaa oli tärkeä. Kuninkaan vuoden 1927 ilmoitus, että hän oli myös kommunistien kuningas, tasoitti poliittisia riitoja.

Tällä hetkellä Norjan valtaistuimella hallitsee Haakonin pojanpoika Harald V.

Lue myös

Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti

Orpon mukaan Ukrainalla on oikeus ja velvollisuus puolustautua.
1.4.2026 17:27

Trump: Iran haluaa aselevon – USA harkitsee sitä vasta, kun Hormuzinsalmi avataan

Iranin vallankumouskaarti toisti jälleen, että salmi pysyy suljettuna Iranin vihollisilta.
1.4.2026 16:54

Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä

Ensimmäinen Parikkalan droonin havainnut viranomainen oli Pohjois-Karjalan rajavartiosto. Näin sanoo Pohjois-Karjalan rajavartioston tutkinnanjohtaja...
1.4.2026 16:21

Aihetunnisteet

Historia kuninkaalliset Norja Norjan historia sotahistoria toinen maailmansota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Hätähuuto eläinsuojelusta: Lemmikeistä halutaan eroon ennätystahtia
Uutiset | 31.3.2026 11:35
Kenraalimajuri: Putinille ”ei senttiäkään” arktisesta alueesta
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Yle: Parikkalan drooni on ukrainalainen ja siinä on taistelukärki
Uutiset | 1.4.2026 11:29
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Laskelma paljastaa amerikkalaisosakkeiden ylivoiman: 233 euron kuukausisäästöllä yli 400 000 euron potti
Uutiset | 1.4.2026 10:24
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti
Uutiset | 1.4.2026 17:27
Trump: Iran haluaa aselevon – USA harkitsee sitä vasta, kun Hormuzinsalmi avataan
Uutiset | 1.4.2026 16:54
Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä
Uutiset | 1.4.2026 16:21
KRP: Kaikki kolme Suomeen pudonnutta droonia ovat ukrainalaisia
Uutiset | 1.4.2026 15:47
Venäjä vaatii Ukrainaa vetäytymään Donbasista kahdessa kuukaudessa, kertoo Zelenskyi
Uutiset | 1.4.2026 15:23
OAJ antoi taas lakkovaroituksen, nyt kohteena Savonia-ammattikorkeakoulu
Uutiset | 1.4.2026 14:28
Oikeuskansleri ydinase-ehdotuksesta: Jää liian avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi
Uutiset | 1.4.2026 14:19
Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Kotimaista viskiä ja giniä voinee pian ostaa suoraan tislaamosta
Uutiset | 1.4.2026 13:51
Telegraph: Trump harkitsee vakavasti Yhdysvaltojen vetämistä pois Natosta – kutsuu Natoa ”paperitiikeriksi”
Uutiset | 1.4.2026 13:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti
Uutiset | 1.4.2026 17:27
Trump: Iran haluaa aselevon – USA harkitsee sitä vasta, kun Hormuzinsalmi avataan
Uutiset | 1.4.2026 16:54
Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä
Uutiset | 1.4.2026 16:21
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Tanskan mallista ideoita Suomen mallille – osaajia omasta takaa
Mielipide | 1.4.2026 10:36
Lukijalta: Lapsiperheköyhyyden kasvu horjuttaa hyvinvointiyhteiskunnan perustaa
Mielipide | 31.3.2026 10:36
Lukijalta: Omaishoitajan ääni kuuluu – kuuleeko yhteiskunta?
Mielipide | 31.3.2026 10:25
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste