Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Politiikka

Ylen gallup: Kokoomus ja perussuomalaiset kärjessä, keskustan kannatus 9,7 prosenttia

8.6.2023 8:30
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Juha Rehula istui eduskunnassa yhtäjaksoisesti yli 22 vuotta aikavälillä 1996–2019. Hän on toiminut kaksi kertaa ministerinä. Kuva vuodelta 2020. (Kuva: Markku Ulander/lehtikuva)

Kesoil-kansan aatokset tunteva Juha Rehula kampanjoi täysillä – Oman pojan kommentti ratkaisi ehdokkuuden

Maailman katsominen politiikan sisäpiirin ulkopuolelta on tehnyt monella tavalla hyvää, ex-ministeri sanoo
Samuli Vänttilä 26.3.2023 8:00, muokattu 24.3.2023 14:33
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Eduskuntavaalit

Konkaripoliitikko Juha Rehula vastaa puhelimeen autosta.

Hän on ajamassa Järvelän Kesoilille kahville. Järvelä on Kärkölän kuntakeskus ja kunnan suurin taajama.

“Kahville” tarkoittaa Rehulan kielellä paljon muutakin kuin että hän menisi huoltoasemalle juomaan kupposen kofeiinipitoista juomaa. Kesoililla tapaa ihmisiä ja heidän kanssaan tulee paranneltua maailmaa.

Pitkäaikaisen ex-kansanedustajan, ex-ministerin ja ex-keskustan varapuheenjohtajan tuntee moni. Jututtajia riittää.

Ihmisten tapaamiselle on Rehulalla nyt erityinen syy, sillä hän on jälleen ehdolla eduskuntaan. 

– Kävisin minä Kesoililla kahvilla ilman ehdokkuuttakin. Eikä tämä ole mikään ennakkoon ilmoitettu kampanjatilaisuus. Mutta kylläpä siellä taidetaan tälläkin kertaa myös politiikasta puhua, Rehula naurahtaa.

Mikä sai lähestulkoon kaiken politiikassa kokeneen konkarin pyrkimään jälleen Arkadianmäelle? Varsinkin, kun neljä vuotta sitten äänestäjät antoivat Rehulalle eduskunnasta lähtöpassit. Hän putosi vuoden 2019 vaaleissa yli 22 yhtäjaksoisen kansanedustajavuoden jälkeen.

Rehula sanoo pohtineensa ehdokkuuttaan pitkään. Hänen sisällään kyti halu vaikuttaa edelleen asioihin. Politiikka on hänen mukaansa parhaimmillaan sitä, että yhdessä tekemällä edistetään tärkeiksi koettuja asioita. Asiat etenevät hitaasti, mutta vaikuttamisessa mukana ololla on merkityksensä.

Monet ihmiset myös kannustivat Rehulaa palaamaan politiikkaan.

– Tottakai minua epäilyttää ja pelottaa, että entä jos en pääse läpi. Kestänkö sen, jos tavoite ei täytykään?

Ratkaisevan kannustavan kommentin Rehulalle heitti hänen oma poikansa. Hän sanoi isälleen, että ethän sinä putoa mistään, etkä häviä mitään, vaikka et tulisikaan valituksi. Rehula sanoo oivaltaneensa, ettei hänellä ole mitään menetettävää.

– Keskusta on ollut minun elämäni niin pitkään. Jos en olisi nyt asettunut ehdolle, olisin itseni tuntien varmasti lopun ikääni pohtinut, että olisiko sittenkin pitänyt. Joten tässä nyt ollaan, hän perustelee.

Ilmeet olivat vakavat huhtikuussa 2019, kun keskusta koki mojovan vaalitappion eduskuntavaaleissa. Juha Rehula putosi eduskunnasta. Kuvassa myös keskustan silloinen puheenjohtaja Juha Sipilä sekä silloinen varapuheenjohtaja Katri Kulmuni. Kuva: Jaakko Martikainen

Kuluneen neljän vuoden aikana Rehula on toiminut Pukkilan kunnan vs. kunnanjohtajana sekä Farmasialiiton toiminnanjohtajana.

Tauko valtakunnan politiikan ympyröistä on tehnyt Rehulan mukaan hyvää. 

Kun maailmaa katsoo vuosikymmenten jälkeen politiikan kuplan ulkopuolelta, näkee monet asiat eri tavoin. Asioihin tulee myös mittasuhteita. Se, mikä eduskunnassa aiheuttaisi “hirmuisen hässäkän”, ei välttämättä liikuta tippakaan tavallisia kahviaan hörppiviä kansalaisia Järvelän Kesoililla.

Opettavaista Rehulan mukaan on ollut myös tehdä töitä pienessä kunnassa pienillä resursseilla, kun kunnanjohtaja joutuu tekemään itse vähän kaikenlaista.

– Kun tipuin eduskunnasta, monet ihmiset katosivat ympäriltäni. Omakohtaisesti koin, miltä tuntuu, kun itsellä ei olekaan sitä statusta enää. Sekin oli erittäin tervettä kokea.

Vaalikentille Rehula sanoo palanneensa innostuneena. 

Vuoden 2019 vaaleissa hän oli vielä keskustan varapuheenjohtaja. Siinä tehtävässä vaalityötä piti tehdä puolueen puolesta pitkin ja poikin koko Suomea. Nyt kampanjointia voi tehdä vain omassa vaalipiirissä Hämeessä.

– Minun naamastani aina näkee, millä tunteella olen liikenteessä. Ja nyt sen kaikki näkee, että olen oikeasti todella innostunut ja hyvässä vireessä. On mahtava olla tuolla vaalikentillä.

Vaaliteemojaan Rehula listaa neljä. Ensimmäinen on kokemus, jota Rehulalla on paljon. Sillä on hänen mukaansa politiikassa väliä, että ymmärtää asioiden perspektiivin.

Toisekseen Rehula haluaa puhua yksinäisyydestä, siitä, ettei kenenkään ole hyvä olla yksin.

– Suomen ei ole hyvä olla yksin, kuntien ei ole hyvä olla yksin, eikä ihmisten. Tarvitaan paljon yhdessä tekemistä.

Kolmantena teemanaan Rehula mainitsee perusasioiden kuntoon laittamisen. Esimerkiksi peruskoulu pitää saada taas raiteilleen. Myös huoltovarmuus, omavaraisuus, energiaratkaisut ja talous lukeutuvat perusasioihin, jotka Rehulan mielestä pitää saada kuntoon.

– Eikä se sotekaan ihan valmis ole. Se on se minun neljäs teemani.

Keskusta ei kuole tai katoa, vaikka tulisikin vaalitappio, Juha Rehula sanoo. Kuva Oulun puoluekokouksesta syksyltä 2020. Kuva: Petra Pöyliö

Keskusta lähtee eduskuntavaaleihin historiansa pahimman kannatuskriisin keskeltä. Vaalitulosta odotetaan puolueväen keskuudessa jännityksellä. 

Rehulankaan kaltaisten tunnettujen ehdokkaiden läpimeno ei ole kirkossa kuulutettua. Keskustalla on Hämeen vaalipiirissä tällä hetkellä vain yksi paikka: kansanedustaja Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle.

Rehula sanoo olevansa tilanteen suhteen realisti. Toiveikkuutta ei kuitenkaan kannata menettää, hän näkee.

Rehula kertoo sanoneensa joulukuussa 2022 keskustan puheenjohtaja Annika Saarikolle, että kannatusalhossa rypevä puolue tuskin enää nousee perinteisellä jalkatyöllä. Tarvitaan jotain uusia, uuden ajan keinoja.

– Nyt sanon, että olen mielelläni väärässä tässä. 

Alkuviikon Helsingin Sanomien gallupissa keskustan kannatus piristyi 1,1 prosenttiyksiköllä ollen 10,7 prosenttia. Rehulan mukaan se piristi kentällä tunnelmia.

– Olen nyt yhdeksättä kertaa ehdolla. Ei joka kerta ole ollut tällaista, että ehdokkaat ja heidän tukiryhmänsä tekevät näin innostuneesti järjettömät määrät töitä. Sakkia oikeasti on tilaisuuksissa. Sen on ihan pakko näkyä jossain.

Entä jos ei näy ja keskusta saa ison vaalitappion niin kuin ennustetaan?

– Sitten on vakava pysähtymisen paikka, mutta ei tämä puolue siltikään kuole tai katoa. Tulos nähdään 2. huhtikuuta illalla, siihen saakka tehdään kovasti vielä töitä.

Lue myös

Ahdistelukohun seuraus: Korkki kiinni tšekkipoliitikoilta

Tšekin puolustusministeri Jana Černochová on kieltänyt alkoholitarjoilun maan puolustusvoimien operoimilla lennoilla, kertoo Politico. Linjan...
8.6.2023 22:02

Varoitus: Euroopassa koittaa "haavoittuvuuden aika" – Putinin otollisin hetki testata Natoa

Britannian armeija on liian heikko kohdatakseen Venäjän joukot. Saarivaltio ei voi myöskään tukeutua...
8.6.2023 21:50

Kysely: Syöpädiagnoosi vaikuttaa muuhunkin kuin terveyteen – tämä on valtaosalle väistämätön seuraus

Työkyvyllä on suuri merkitys yksilön identiteetille ja syöpädiagnoosi vaikuttaa merkittävästi myös sairastuneiden toimeentuloon...
8.6.2023 21:31
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit Juha Rehula keskusta politiikka vaalit

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
Ukraina: Suuria määriä moottoriöljyä on levinnyt Dneprjokeen
Uutiset | 6.6.2023 16:47
Moskovan perinteinen liittolainen vuotaa aseita Ukrainalle – Presidentti: ”En ole typerys”
Uutiset | 7.6.2023 22:00
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15
Painava varoitus Ukrainan naapurista: Kremlin propaganda lyömässä läpi – ”Näen yhteiskunnan pirstoutuvan”
Uutiset | 6.6.2023 22:00
CNN:n paljastus: Agenttiverkosto piinaa Kremliä – Iskee ukrainalaislennokeilla
Uutiset | 5.6.2023 15:15
Ansiosidonnaisen mallista on päästy hallitusneuvotteluissa sopuun, paikallisesta sopimisesta neuvotellaan
Uutiset | 8.6.2023 9:25
Kehitysavun leikkaaminen kiristää tunnelmaa Säätytalolla – Suomi on itsekin entinen avun saaja
Uutiset | 7.6.2023 21:00
Suomalaisnainen julkaisi kuvan Turkmenistanista – Liittyi harvalukuiseen joukkoon
Uutiset | 7.6.2023 8:49
Etelä-Ukrainan pellot voivat olla jo ensi vuonna ”autiomaata”, varoittaa maan maatalousministeriö
Uutiset | 7.6.2023 15:16
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
CNN:n paljastus: Agenttiverkosto piinaa Kremliä – Iskee ukrainalaislennokeilla
Uutiset | 5.6.2023 15:15
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Asiantuntija: Venäjän väitteet Ukrainan suuren vastahyökkäyksen torjumisesta eivät pidä paikkaansa
Uutiset | 5.6.2023 16:33
Venäjä: Ukraina tulittaa tauotta rajan yli – Ukrainan mukaan Venäjän ohjuksista pudonneet romut tappaneet kolme ihmistä
Uutiset | 1.6.2023 11:02
80 vuotta sitten Tampereen Pyynikillä pidettiin kiusallinen juhla, johon Mannerheim jätti osallistumatta
Uutiset | 1.6.2023 14:32
Ukraina: Suuria määriä moottoriöljyä on levinnyt Dneprjokeen
Uutiset | 6.6.2023 16:47
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Tätä tärkeätä kivennäisainetta kannattaa syödä – ehkäisee aivojen kutistumista
Uutiset | 17.5.2023 21:50
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
CNN:n paljastus: Agenttiverkosto piinaa Kremliä – Iskee ukrainalaislennokeilla
Uutiset | 5.6.2023 15:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Asiantuntija: Venäjän väitteet Ukrainan suuren vastahyökkäyksen torjumisesta eivät pidä paikkaansa
Uutiset | 5.6.2023 16:33
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40

Uusimmat

Ahdistelukohun seuraus: Korkki kiinni tšekkipoliitikoilta
Uutiset | 8.6.2023 22:02
Varoitus: Euroopassa koittaa ”haavoittuvuuden aika” – Putinin otollisin hetki testata Natoa
Uutiset | 8.6.2023 21:50
Kysely: Syöpädiagnoosi vaikuttaa muuhunkin kuin terveyteen – tämä on valtaosalle väistämätön seuraus
Uutiset | 8.6.2023 21:31
”Väki vähenee, mutta pidot paranee” – asioita valmistuu Säätytalossa, vakuuttaa Orpo
Uutiset | 8.6.2023 17:40
Maavoimat kehittää taistelijan tulivoimaa ja pimeätoimintakykyä
Uutiset | 8.6.2023 16:44
Karkuuttaako tuleva hallitus lopullisesti ”nollapilkkuseiskan”? – kehitysaputavoitteeseen on soudettu ja huovattu jo 53 vuotta
Uutiset | 8.6.2023 16:38
Yksityisen sosiaalipalvelualan työriitaan löytyi sopu – neuvottelutulos liittojen hyväksyttäväksi
Uutiset | 8.6.2023 16:14
Vihreiden puheenjohtajavaalien äänestys ohi – vajaa kaksi kolmasosaa käytti äänioikeuttaan
Uutiset | 8.6.2023 15:40
HS: Olli Rehnin presidentti­kampanjaa varten perustettu tuki­yhdistys
Uutiset | 8.6.2023 15:17
Saarikko ja Lohi tyrmäävät Anni Sinnemäen väitteet – ”Vihreiden harmi purkautuu tällä tavalla”
Uutiset | 8.6.2023 14:53
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Perussuomalaisten ehdokkaat eivät rahaa tarvinneet läpimenoon
Pääkirjoitus | 7.6.2023 21:00
Suomen ei tarvitse hävetä omaa lähihistoriaansa
Pääkirjoitus | 5.6.2023 21:00
Sähkömarkkinoilla on luvassa levollisempia aikoja
Pääkirjoitus | 2.6.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kehitysavun leikkaaminen kiristää tunnelmaa Säätytalolla – Suomi on itsekin entinen avun saaja
Uutiset | 7.6.2023 21:00
”Monet harrastavat käsitöitä, kielten opiskelu on minun juttuni” – Kansalaisopistot sivistävät myös ikäihmisiä
Uutiset | 3.6.2023 10:00
Lintilä megaluokan vetysuunnitelmista: Nämä ratkaisivat jenkkien päätöksen
Uutiset | 2.6.2023 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ahdistelukohun seuraus: Korkki kiinni tšekkipoliitikoilta
Uutiset | 8.6.2023 22:02
Varoitus: Euroopassa koittaa ”haavoittuvuuden aika” – Putinin otollisin hetki testata Natoa
Uutiset | 8.6.2023 21:50
Kysely: Syöpädiagnoosi vaikuttaa muuhunkin kuin terveyteen – tämä on valtaosalle väistämätön seuraus
Uutiset | 8.6.2023 21:31
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
CNN:n paljastus: Agenttiverkosto piinaa Kremliä – Iskee ukrainalaislennokeilla
Uutiset | 5.6.2023 15:15
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta poissa estradilta
Mielipide | 8.6.2023 10:09
Alkuaine fosforin voi myös pelastaa
Mielipide | 8.6.2023 9:46
Ulkopoliittista keskustelua on vihdoinkin ryhdyttävä käymään
Mielipide | 6.6.2023 13:12
Minkälaiset lapsuuden muistot kantavat tämän päivän lasta?
Mielipide | 5.6.2023 10:27
Venäjän toimiin pitää vastata ja sulkea Maarianhaminan konsulaatti
Mielipide | 1.6.2023 9:21
THL:n pääjohtajan koulutusvaatimuksen alentaminen on sekä asiallinen että hallinnollinen virhe
Mielipide | 1.6.2023 14:02
Hauhon terveyskeskuksen turvaaminen
Mielipide | 1.6.2023 17:55
Sinulta pois vai molemmilta?
Mielipide | 31.5.2023 11:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Vesaiset ilahduttivat Käärijä-faneja kasvo- ja kynsimaalauksilla – ”päivän hitti oli Käärijä-kynsilakkaus”
Keskusta | 5.6.2023 13:45
Helsingin Keskusta lanseeraa uudenlaisen vaikuttajahautomon – ”Toritapahtumapuolue” alkaa panostaa henkilöbrändeihin ja digiviestintään
Uutiset | 4.6.2023 10:00
Keskustan Kemppi: Lapsilisän kehittäminen ei saa tarkoittaa leikkaamista, päinvastoin
Uutiset | 2.6.2023 15:23
Muistokirjoitus: Heta Tuominen oli peloton tasa-arvon esitaistelija
Uutiset | 2.6.2023 12:00
Helsingin Keskusta lanseeraa uudenlaisen vaikuttajahautomon – ”Toritapahtumapuolue” alkaa panostaa henkilöbrändeihin ja digiviestintään
Uutiset | 4.6.2023 10:00
Pirkanmaan Vesaiset ilahduttivat Käärijä-faneja kasvo- ja kynsimaalauksilla – ”päivän hitti oli Käärijä-kynsilakkaus”
Keskusta | 5.6.2023 13:45
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)