Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Vasemmistoliiton Koskela tukee Kaikkosen avausta: ”Eläkekatto kohtuullistaisi tulevaisuuden eläkekuluja”

20.3.2026 18:25
Lue lisää 
Pakkolunastukset
Tyypillinen lunastustilanne on muun muassa sellainen, jossa vedetään voimajohtoja metsänomistajan maiden läpi. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Hallituspuolueissa erimielisyyttä maanomistajille pakkolunastuksesta maksettavasta korvauksesta – lausuntopalautetta ruoditaan oikeusministeriössä

Porvaripuolueet painottavat lunastuslain uudistuksessa maanomistajan aseman parantamista, vasemmistopuolueet ja vihreät ovat pitäneet kuntien maapolitiikan turvaamista olennaisempana.
STT, Sanna Nikula 17.10.2021 12:45, muokattu 17.10.2021 16:16
a– a+
Pakkolunastukset

Hallituspuolueissa on erimielisyyttä siitä, miten paljon maiden pakkolunastuksesta maanomistajille maksettavaa korvausta tulisi korottaa.

Oikeusministeriön lakiluonnoksen mukaan lunastuskorvaukselle määrättäisiin 15 prosentin kiinteä korotus. Se tarkoittaisi sitä, että pakkolunastuksen yhteydessä suoritettavassa lunastustoimituksessa vahvistettavan korvauksen päälle maksettaisiin 15 prosenttia.

Lakiluonnoksen mukaan tämä olisi perusteltua siksi, että eri puolilla Suomea on syntynyt tilanteita, joissa lunastuskorvaus ei aina vastaa lunastettavan omaisuuden täyttä arvoa. Luonnoksen mukaan lunastettavasta omaisuudesta suoritettavan korvauksen tulisi lisäksi perustua markkina-arvoon, kun tällä hetkellä perusteena on käypä arvo.

Hallituksen porvaripuolueille, RKP:lle ja keskustalle, omaisuudensuoja ja maanomistajien asema on tärkeää, kun taas SDP, vasemmistoliitto ja vihreät eivät ole lämmenneet korotukselle, vaan ovat pitäneet kuntien maapolitiikan turvaamista olennaisempana.

–  Se on käytännössä pelkästään se asia, joka hiertää nyt hallituksen sisällä. Mutta se on se kaikkein keskeisin asia, se lunastettavalle maalle maksettava kiinteä lisäkorvaus, hallituslähteistä kerrotaan.

Lunastuslain uudistusta koskeva oikeusministeriön esitysluonnos lähti lausunnoille vailla sopua. Myös lausuntopalaute on kahtiajakautunutta sen mukaan, arvioiko palautteen antaja uudistusta kunnan vai maanomistajan näkökulmasta. Lausuntokierros päättyi 15. syyskuuta.

Ristivetoa ei helpota se, että pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallitusohjelmakirjauksen mukaan lunastuslain uudistuksessa tulee parantaa maanomistajan oikeusturvaa, mutta samalla turvata kuntien maapolitiikka.

Sinänsä uudistus nähdään tarpeelliseksi, korvausperusteita ei ole muutettu lain voimaantulon 1977 jälkeen kertaakaan. Asiasta on kertonut myös ainakin Yle.

Oikeusministeriössä käydään parhaillaan läpi lausuntopalautetta. Siitä tehtävän tiivistelmän arvioidaan valmistuvan muutaman viikon sisällä. Hallituspuolueet neuvottelevat myöhemmin sen pohjalta.

–  Lunastuskorvaukselle suoritettava korotus on se, mikä toistuu kaikissa annetuissa lausunnoissa. Se ehdotus tuntuu puhuttaneen ja mietityttäneen eniten lausunnon antajia, sanoo oikeusministeriön lainsäädäntöneuvos Jari Salila.

Hän ei ota kantaa siihen, tuleeko ehdotukseen vielä muutoksia.

Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto (MTK) vaatii lausunnossaan, että korotusprosentti nostetaan vähintään 25 prosenttiin kuten Ruotsissakin. MTK:n mukaan kunnat ovat viime vuosina alkaneet käyttää pakkolunastusta entistä hanakammin hyödykseen maanhankinnassa erityisesti kasvukeskusten liepeillä.

–  Maanomistajien kokemusten mukaan hankkeissa, joissa lunastuslakia on mahdollista soveltaa, on sopiminen asioista sanelupolitiikkaa, lausunnossa todetaan.

Kuntaliitto puolestaan esittää prosenttikorotuksen poistamista esityksestä. Se arvioi, että lunastuskorvauksen markkina-arvon päälle tehtävällä 15 prosentin korotuksella olisi suora vaikutus maan hinnan suhdanteista riippumattomaan ja perusteettomaan nousuun, joka siirtyisi rakennuspaikkojen ja asuntojen hintoihin sekä vuokriin.

Esimerkiksi Sipoon kunta katsoo lausunnossaan, että käytännössä esitetty korotus tulisi lopettamaan kuntien tekemät vapaaehtoiset raakamaakaupat kokonaan, koska maanomistaja saisi lunastuksen kautta aina 15 prosenttia vapaaehtoisella kaupalla saatavaa korvausta enemmän.

Hallituksen sisällä on kiistaa myös maankäyttö- ja rakennuslaista, jossa säädetään siitä, millä edellytyksin alueita voidaan tietyissä tilanteissa määrätä lunastettavaksi tai antaa lunastusoikeus. Lunastuslaissa puolestaan säädetään siitä, minkä mukaan korvaus määräytyy.

Tyypillinen lunastustilanne on muun muassa sellainen, jossa vedetään voimajohtoja metsänomistajan maiden läpi. Kansanedustajille tulee tilanteista paljon yhteydenottoja eri puolelta Suomea, sanoo eräs hallituslähde.

Hallituspuolueista esimerkiksi keskustassa arvioidaan, että tuntuva korvaus pakkolunastuksesta lisäisi halua pyrkiä maanomistajan kanssa mieluummin neuvotteluratkaisuun. Johtoteiden raivaus pienentää myös hiilinieluja.

–  Sillä tulisi olla selkeä hinta, että metsä lanataan siirtolinjojen tieltä, keskustalähde sanoo.

Lähteen mukaan lunastuslain uudistuksen vaikutus kuntien maahankintaan olisi muutamia miljoonia euroja vuodessa koko Suomen alueella.

SDP:n kainuulainen kansanedustaja Raimo Piirainen tiedotti perjantaina jättäneensä kirjallisen kysymyksen, jossa hän perää selvyyttä tuulipuistojen liityntäjohtojen pakkolunastusmenettelyihin.

Hänen mukaansa Kainuussa herättää hämmennystä se, että maanomistaja saa alle markkina-arvon olevan lunastuskorvauksen, kun maa jää sähkölinjan alle, mutta vuosivuokraa, jos maa jää tuulivoimalan alle.

Lue myös

Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna

Jokakeväinen katupölykausi on jälleen alkanut pääkaupunkiseudulla, tiedottaa Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY. Sen mukaan liikenne...
20.3.2026 21:02

Aamulenkki kannattaakin vaihtaa iltatreeniin – voi tuoda merkittävän hyödyn

Jos haluat minimoida riskisi sairastua tyypin 2 diabetekseen, reipas liikunta kannattaa ajoittaa kello...
20.3.2026 20:53

Nato siirsi Irak-operaationsa henkilöstön Eurooppaan, mukana myös suomalaisia

Sotilasliitto Naton NMI-operaatiossa Irakissa työskennellyt henkilöstö on siirretty Lähi-idästä Eurooppaan. Operaation sadoista työntekijöistä...
20.3.2026 19:00

Aihetunnisteet

pakkolunastukset Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Öljynjalostamo tulessa Kuwaitissa – Netanjahu: ”Olemme voittamassa ja Iran on tuhoutumassa”
Uutiset | 20.3.2026 14:48
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
Aamulenkki kannattaakin vaihtaa iltatreeniin – voi tuoda merkittävän hyödyn
Uutiset | 20.3.2026 20:53
Nato siirsi Irak-operaationsa henkilöstön Eurooppaan, mukana myös suomalaisia
Uutiset | 20.3.2026 19:00
Vasemmistoliiton Koskela tukee Kaikkosen avausta: ”Eläkekatto kohtuullistaisi tulevaisuuden eläkekuluja”
Uutiset | 20.3.2026 18:25
IEA: Öljyn kysyntää voisi vähentää etätyön, kimppakyytien ja joukkoliikenteen avulla
Uutiset | 20.3.2026 18:15
Espanja jäädytti vuokrat ja laski energiaveroja Lähi-idän sodan vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 17:46
Satakunnan Kansa: Palomestari sytytti syyttäjän mukaan rivitalon tahallaan tuleen
Uutiset | 20.3.2026 17:45
Lunta on ajankohtaan nähden jopa ennätyksellisen vähän
Uutiset | 20.3.2026 17:16
Teitä suljettu ja lentoja peruttu Teneriffalla lumisateen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 16:55
Keskustalaiset kysyvät poliisiasemien sulkemisesta – ”Luottamus poliisiin voi heikentyä”
Uutiset | 20.3.2026 16:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
Aamulenkki kannattaakin vaihtaa iltatreeniin – voi tuoda merkittävän hyödyn
Uutiset | 20.3.2026 20:53
Nato siirsi Irak-operaationsa henkilöstön Eurooppaan, mukana myös suomalaisia
Uutiset | 20.3.2026 19:00
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste