Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”

3.8.2026 11:01
Lue lisää 
Työrauhalainsäädäntö
Työministeri Arto Satonen kertoi työrauhalainsäädännön muutoksista torstaina. (Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva)

Hallitus aikoo yhä rajoittaa poliittisten lakkojen keston 24 tuntiin – lakiesitys ensi viikolla

STT / Iiro-Matti Nieminen 22.2.2024 17:01, muokattu 22.2.2024 19:09
a– a+
Työrauhalainsäädäntö

Hallitus pitää kiinni kaavailemistaan työrauhalainsäädännön muutoksista, joilla tavoitellaan muun muassa poliittisten työtaisteluiden rajoittamista sekä lakkosakkojen korottamista.

Työministeri Arto Satonen (kok.) kertoi työrauhalainsäädännön uudistuksen sisällöstä ja etenemisestä tiedotustilaisuudessa torstaina.

Hallitus suunnittelee yhä poliittisten työtaisteluiden keston rajoittamista siten, että poliittinen lakko saisi kestää enintään 24 tuntia ja muut poliittiset työtaistelutoimet enintään kaksi viikkoa.

Lisäksi hallitus aikoo esittää, että tukilakosta tai poliittisesta lakosta pitäisi ilmoittaa viimeistään seitsemän päivää ennen lakon alkua.

Laittomasta lakosta tuomittavan hyvityssakon tasoa korotettaisiin niin, että sakon ylärajaksi säädettäisiin 150 000 euroa ja alarajaksi 10 000 euroa.

Hyvityssakko voitaisiin kuitenkin erityisestä syystä tuomita vähimmäismäärää pienempänä tai jättää tuomitsematta kokonaan. Tällä hetkellä hyvityssakon enimmäismäärä on 37 400 euroa.

Hallitus aikoo myös esittää, että työntekijälle voitaisiin määrätä 200 euron hyvityssakko, jos hän tietoisesti jatkaa sellaista työtaistelua, jonka tuomioistuin on katsonut lainvastaiseksi.

Työrauhalainsäädännön uudistuksia koskevan lakiesityksen valmistelu on nyt loppusuoralla. Satosen johtama työllisyyden ja yrittäjyyden ministerityöryhmä linjasi lakimuutoksista viime viikolla.

Hallituksen esitys eduskunnalle on tarkoitus antaa ensi viikon torstaina. Tavoitteena on, että lakimuutokset tulisivat voimaan heinäkuun alussa.

Palkansaajapuolen keskusjärjestöt SAK, STTK ja Akava ovat pitäneet työrauhalainsäädännön uudistuksen valmistelua puutteellisena. Järjestöt sanoivat joulukuussa, ettei esitys paranna työrauhaa eivätkä järjestöt hyväksy muutoksia.

Järjestöjen mukaan esitettävä lainsäädäntö on tehty horjuttamaan työmarkkinoiden tasapainoa ja lisäämään työnantajien yksipuolista sanelua.

SAK, STTK ja Akava ovat muun muassa katsoneet, että yksittäisen työntekijän saattaminen vastuuseen työrauhavelvollisuuden vastaisesta työtaistelusta on täysin kohtuutonta.

– Puuttumalla työntekijöiden asemaan ja oikeuksiin Suomessa näin rajusti tiedossa on enemmän turbulenssia kuin työrauhaa, järjestöt sanoivat tiedotteessa joulukuussa.

Elinkeinoelämän keskusliitto EK puolestaan sanoi loppuvuoden lausuntokierroksella, että ehdotetut muutokset jäävät osittain puolitiehen. EK muun muassa katsoi, että poliittisille työtaisteluille ehdotettu 24 tunnin enimmäiskesto on liian pitkä.

– Rajan pitäisi olla selvästi lyhyempi, korkeintaan muutaman tunnin pituinen, EK sanoi lausunnossaan.

Työrauhalainsäädännön muutokset ovat yksi osa pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen työmarkkinauudistuksia. Hallitus valmistelee myös paikallisen sopimisen uudistusta ja vientivetoisen työmarkkinamallin vahvistamista.

Ammattiliitot ovat järjestäneet viime kuukausina useita poliittisia lakkoja, joilla vastustetaan hallituksen ajamia työmarkkinauudistuksia ja sosiaaliturvan leikkauksia.

Työmarkkinasolmu ei ole auennut, joten edessä saattaa kohta olla uusia lakkoja. SAK kertoi keskiviikkona, että se on lähettänyt tällä viikolla osalle ammattiliittojen jäseniä tekstiviestin, jossa kysytään, kannattaako jäsen hallituksen työelämäheikennyksiä vastustavien lakkojen järjestämistä.

Lue myös

Desibelit nousivat, toivo työmarkkinasovusta ei – oppositio yritti turhaan rassata rustoa hallituksen korvista

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) oikeistohallitus ei aio taipua työmarkkinakonfliktin ratkaisemiseen neuvottelupöydässä. Orpo torjui hallitusjoukkoineen...
20.2.2024 18:09

Hallitus sai eduskunnan luottamuksen työmarkkinatilanteesta äänin 89–73 – Harkimo äänesti tyhjää

Hallitus on saanut eduskunnan luottamuksen työmarkkinatilannetta koskeneen välikysymyksen jälkeen äänin 89–73. Lisäksi äänestyksessä...
21.2.2024 15:39

Aihetunnisteet

Arto Satonen Hallitus poliittiset lakot työrauhalainsäädäntö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Suomalainen vuorikiipeilijä kateissa Matterhornilla
Uutiset | 3.8.2026 10:01
Ainakin kuusi kuoli Ukrainan iskuissa Mustanmeren lomakohteeseen ja Krimille
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
HS: Helsingin yliopiston rehtori järkyttyi Rydmanin päätöksestä – ”Poliittinen ohjaus on lisääntynyt”
Uutiset | 3.8.2026 10:58
BBC: Venäjä sanoo tehostavansa alustensa suojelemista Asovanmerellä ja Mustallamerellä
Uutiset | 3.8.2026 13:21
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
IL: Karkkihyllyjen suosikkituote on vienyt ihmisiä tehohoitoon Suomessa
Uutiset | 27.7.2026 21:41
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Syötkö huomaamattasi muovia? Näin asiantuntijat kommentoivat leikkuulautapulmaa
Uutiset | 3.8.2026 22:56
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Älä tarjoa rotille ilmaista ateriaa pihallasi – Toimi näin
Uutiset | 3.8.2026 21:34
Trump syyttää Irania kaksinaamaisuudesta
Uutiset | 3.8.2026 18:48
Yle: Ilmavoimat aloitti Hawk-lennot uudelleen osalla koneista
Uutiset | 3.8.2026 18:46
Jens Ihle vaatii valtiolta yli kahden miljoonan euron korvauksia
Uutiset | 3.8.2026 17:39
Von der Leyen vaati yhtenäisiä toimia rajaturvallisuuteen Ceutan siirtolaisryntäyksen jälkeen
Uutiset | 3.8.2026 17:38
Suomi viilenee, Eurooppa lämpenee – koulujen alku lähestyy epävakaassa säässä
Uutiset | 3.8.2026 17:33
Nilkat vilkkuen heinikkoon? Kehitteillä oleva borrelioosirokote iskisi ihmisen kautta bakteereihin jo puutiaisessa
Uutiset | 3.8.2026 17:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Syötkö huomaamattasi muovia? Näin asiantuntijat kommentoivat leikkuulautapulmaa
Uutiset | 3.8.2026 22:56
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste